Ekspert: nowy budżet UE zostanie wypracowany nie wcześniej niż w październiku

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 17:28
Czterogodzinny wideoszczyt przywódców państw Unii Europejskiej w sprawie budżetu po 2020 roku i Funduszu Odbudowy zakończył się bez porozumienia. W Unii nie ma więc zgody co do rozdziału tych pieniędzy. Ale szef Rady Europejskiej Charles Michel zapewnił, że jest wola porozumienia.
Premier Chorwacj Andrej Plenković (na ekranie wideo) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen i szef rady Europejskiej Charles Michel  podczas konferencji prasowej po szczycie budżetowym
Premier Chorwacj Andrej Plenković (na ekranie wideo) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen i szef rady Europejskiej Charles Michel podczas konferencji prasowej po szczycie budżetowymFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Kolejny szczyt już twarzą w twarz zaplanowano na połowę lipca. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen jest przekonana, że porozumienie uda się wypracować jeszcze przed wakacjami.

Ursula von der Layen i Charles Michel Ursula von der Layen i Charles Michel

Państwa muszą policzyć głosy

Dr Paweł Kowalski zwraca uwagę, że wiążące decyzje rzadko są wypracowywane podczas takich szczytów. Teraz będą dyskutowane przez najbliższe tygodnie podczas kontaktów w mniejszym gronie. - Najbliższe 3-4 tygodnie to jest ten czas na wypracowanie stanowiska pomiędzy stronami i policzenie głosów tak, żeby można było do tergo porozumienia dojść - mówi politolog. Zwraca uwagę, że podczas tego wideoszczytu zakreślono granice, tzw. czerwone linie i teraz podczas rozmów formalnych i nieformalnych państwa postarają się ustalić, jak będzie wyglądał podział pieniędzy.


Posłuchaj
21:46 WS 19-06-2020.mp3 Bez porozumienia na unijnym szczycie w sprawie budżetu (Więcej świata/Jedynka)

 

Budżet będzie nie tak prędko

Jego zdaniem, nikłe są szanse na porozumienie w lipcu. - Praktyka pokazuje, że te budżety są ustalane niemal do samego końca - podkreśla. W ocenie gościa Programu 1 Polskiego Radia budżet zostanie uchwalony w okolicach października. Uspokaja, że nawet gdyby budżetu nie przyjęto, co w przeszłości się zdarzało, nie będzie tragedii, gdyż Unia będzie pracowała na prowizorium budżetowym w wysokości takiej, jak w 2020 roku.

Czytaj także:

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Wojna na szczytach władzy w Bułgarii - premier Bojko Borisow zarzucił prezydentowi Rumenowi Radewowi, że ten śledzi go za pomocą drona. Według Borisowa celem szefa państwa jest obalenie rządu i przedterminowe wybory. Spór dotyczy publikacji kompromitujących premiera. Jak ujawniono miał on nieprzyzwoicie wypowiadać się o przewodniczącej parlamentu i niektórych unijnych kolegach m.in. z Polski. Natomiast ukrywający się w Dubaju hazardowy boss Wasil twierdzi, że przekazał premierowi i ministrowi finansów 34 mln euro w zamian za ochronę polityczną. Felieton  Katarzyny Semaan.

Rosja i Zachód walczą o wpływy na Bałkanach - przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi i samorządowymi w Serbii w piątek Belgrad odwiedził szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Z kolei prezydent Donald Trump zaprosił do Białego Domu przywódców Serbii i Kosowa. Rozmowa z dr. Adamem Balcerem.

O skandalu w Berlinie korespondencja Waldemara Maszewskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Paweł Kowalski (europeista SWPS), dr Adam Balcer (WiseEuropa, Kolegium Europy Wschodniej UW)

Data emisji: 19.06.2020

Godzina emisji: 17.28

ag


-

Czytaj także

Prof. Tomasz Grosse: wypracowanie porozumienia o Funduszu Odbudowy będzie trudne

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 19:00
Komisja Europejska zaproponowała utworzenie Funduszu Odbudowy wartego 750 miliardów euro, by gospodarkom państw Unii pomóc wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Do Polski w formie dotacji i kredytów ma trafić ponad 63 miliardy euro.  Kształt Funduszu Odbudowy będzie jeszcze przedmiotem negocjacji. Unijny szczyt w tej sprawie zaplanowano na 19 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Melchior Szczepanik: państwa UE chcą pobudzić sektor turystyczny

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 19:50
- Komisja Europejska musi znaleźć pewien złoty środek między impulsem dla gospodarki, a jednocześnie bezpieczeństwem z punktu widzenia epidemicznego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jaki wpływ na otwieranie i zamykanie granic państw członkowskich ma Komisja Europejska?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Małgorzata Bonikowska: UE musi zewrzeć szeregi, inaczej się rozpadnie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 19:46
W tym tygodniu bardzo ważny szczyt Unii Europejskiej, jeszcze w formie wideokonferencji. Mają być omówione propozycje nowego siedmioletniego budżetu Unii po 2020 roku i tego, co do budżetu zostało dodane, czyli wartego 750 miliardów euro Funduszu Odbudowy. Rozmowy łatwe nie będą, ale z części europejskich stolic płyną pozytywne sygnały. Budżet w pewien sposób zadecyduje o przyszłości Unii.
rozwiń zwiń