Dr Karol Nawrocki: dla Putina historia jest tylko narzędziem do osiągania celów politycznych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 18:40
- Rosja tyle lat po wojnie wciąż znajduje się w sposób symboliczny w latach stalinizmu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Polska i Stany Zjednoczone zamierzają wspólnie walczyć z dezinformacją rosyjską. Dlaczego Władimir Putin wykorzystuje historię do swoich celów politycznych?
Władimir Putin podczas Parady Zwycięstwa w Moskwie
Władimir Putin podczas Parady Zwycięstwa w MoskwieFoto: PAP/EPA/SERGEY GUNEEV / HOST PHOTO AGENCY POOL

Polska i Stany Zjednoczone połączą siły w walce z dezinformacją, w szczególności w odniesieniu do faktów historycznych dotyczących II wojny światowej. Taki zapis znalazł się we wspólnej deklaracji po rozmowach prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. Podczas wizyty w Białym Domu Andrzej Duda ostro skrytykował fałszowanie historii przez Rosję.

- Przy zaangażowaniu prezydenta Trumpa i Stanów Zjednoczonych polemika i walka o pamięć z Federacją Rosyjską, która dekomponuje prawdę historyczną, będzie jeszcze skuteczniejsza - komentuje dr Karol Nawrocki.

Posłuchaj
21:59 _PR1_AAC 2020_06_26-17-29-54.mp3 Współpraca historyczna Polski i USA, budżet Unii Europejskiej, szlaki handlowe po pandemii (Jedynka/ Więcej świata)

Symboliczny termin wizyty

Zdaniem Eksperta Jedynki wizyta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie odbyła się w symbolicznym momencie, ponieważ w tym samym czasie, co Defilada Zwycięstwa w Moskwie. - To już jest pierwszy krok do otwartej dyskusji. Prezydent Stanów Zjednoczonych i jego możliwość wpływania na opinię publiczną w USA daje kolejne możliwości - dodaje.

Rosyjska parodia historyczna

Dr Karol Nawrocki twierdzi, że fałszowanie historii przez Władimira Putin nie jest dezinformacją, tylko kłamstwem.

- W Moskwie odbyła się defilada, w której wzięli udział przedstawiciele, najłagodniej mówiąc, autorytarnych państw czy mówiąc wprost dyktatur. Widzimy, że Rosja tyle lat po wojnie wciąż znajduje się w sposób symboliczny w latach stalinizmu (…). Władimir Putin poprzez tę paradę pokazuje wprost, że historia jest dla niego tylko narzędziem do osiągania celów politycznych i to już zaczyna przybierać kształt parodii historycznej. Nie dość, że kastrowane są kolejne fakty historyczne i obiektywny wyraz historii, którą poznaje cały świat i Europa, to jeszcze parada jest przygotowana tylko po to, żeby osiągnąć wewnętrzny cel polityczny i zmobilizować Rosjan do przekazania władzy na kolejne lata Putinowi - słyszymy.

Rosjanom wierzy coraz mniej osób

Dr Karol Nawrocki jest przekonany, że na świecie coraz mniej osób wierzy w historyczny przekaz Władimira Putina. Z kolei wśród historyków przekaz płynący z Moskwy jest traktowany w kategoriach naukowych jako absurd. - W społeczeństwach państw, do których rosyjska propaganda dociera, z całą pewnością przekaz Putina niestety odgrywa jakąś rolę - dodaje jednak.

Ponadto w audycji:

- Komisja Europejska zaprezentowała w środę projekt budżetu Unii Europejskiej na 2021 rok. To jednak propozycja tymczasowa, bo KE zakłada, że na lipcowym szczycie liderzy państw UE porozumieją się w sprawie kształtu budżetu na kolejne siedem lat. Relacja Beaty Płomeckiej i rozmowa z prof. Genowefą Grabowską z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

- "Pandemia zmienia globalne łańcuchy dostaw. Polska może skorzystać na zmianie szlaków handlowych po pandemii" - uważają eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oceniają też, że nasz kraj może zyskać ponad 8 mld dolarów rocznie, dzięki przeniesieniu części produkcji z Chin. Relacja Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku), prof. Genowefa Grabowska (Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie)

Data emisji: 26.06.2020

Godzina emisji: 17.29

DS

Czytaj także

Dr Wróblewski o przeniesieniu żołnierzy amerykańskich z Niemiec do Polski: nie wiemy, kiedy to nastąpi

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 09:15
- Nie znamy szczegółów dotyczących przeniesienia żołnierzy amerykańskich z Niemiec do Polski, nie wiemy m.in. kiedy to nastąpi i jaka będzie ich liczba - mówił  w "Sygnałach Dnia" dr Artur Wróblewski, amerykanista. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: relacje Polski i USA weszły na całkowicie inny poziom

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:40
- Osobisty wkład Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w pozytywny rozwój stosunków polsko-amerykańskich jest niewątpliwy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiego Agencji Prasowej. A jak wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu ocenia prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego? 
rozwiń zwiń