"Mamy trudne negocjacje". Prof. Płóciennik o konsultacjach ws. unijnego budżetu na lata 2021-2027

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 19:32
- W tej chwili cały spór toczy się wokół pytania, jaka powinna być proporcja pomiędzy pożyczkami a gratami bezzwrotnymi. Europa południowa chciałaby jak najwięcej bezzwrotnych grantów, natomiast Europa północna uważa, że jest to przesada i jest za wspieraniem popytów w tych krajach - mówi w "Więcej świata" prof. Sebastian Płóciennik z PISM.  
Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli
Gmach Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: sashk0/shutterstock

Posłuchaj

23:06 _PR1_AAC 2020_07_01-17-29-00.mp3 Konsultacje ws. unijnego budżetu, rocznica przyłączenia Hongkongu do ChRL (Więcej świata/Jedynka)

Stanowisko Polski ws. unijnego budżetu 

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w środę z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem na temat unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy. Spotkanie miało związek ze szczytem RE, który odbędzie się w dniach 17-18 lipca w Brukseli i było kolejną okazją do przedstawienia przez premiera kompleksowego stanowiska Polski w sprawie wieloletniego budżetu UE. 

Polska poparła pakiet Komisji Europejskiej, obejmujący dostosowaną propozycję Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy, jako podstawy do dalszej dyskusji. 

Odbudowa po pandemii

Przedstawiona pod koniec maja propozycja budżetu UE na lata 2021-2027 wraz ze środkami na ożywienie gospodarcze po załamaniu wywołanym pandemią koronawirusa została dobrze przyjęta przez Warszawę. Przewiduje ona, że Polska będzie po Włoszech i Hiszpanii trzecim co do wielkości odbiorcą pożyczek i grantów na odbudowę po pandemii. Z planowanych 750 mld euro do Polski miałoby trafić około 64 mld.

"Oszczędna czwórka" 

Większym problemem jest jednak opór tzw. oszczędnej czwórki, czyli Holandii, Danii, Austrii i Szwecji. Kraje te chcą, by jak największa część środków na odbudowę gospodarczą miała formę pożyczek, a nie grantów, a wieloletni budżet był okrojony do minimum odpowiadającego ok. 1 proc. PKB 27 państw członkowskich. - Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ te kraje od lat krytykowały wielkość budżetu unijnego w trakcie negocjacji - podkreśla prof. Płóciennik. - Kilkukrotnie ich przedstawiciele zgłaszali postulat dotyczący obniżenia budżetu bądź zmiany kierunku wypłat - dodaje. 

Konsultacje z unijnymi liderami szef RE rozpoczął w zeszłym tygodniu. W tym tygodniu Michel kontynuuje cykl wideokonferencji - rozmawiał już m.in. z szefami państw i rządów Bułgarii, Łotwy, Chorwacji, Luksemburga, Rumunii, Węgier. W środę konsultacje przeprowadzał z przedstawicielami władz: Estonii, Belgii, Polski, Słowacji i Austrii, a w czwartek będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

>>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Niemcy rozpoczynają swoje półroczne przewodnictwo w UE

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- 1 lipca przypada 23. rocznica powrotu Hongkong pod zarząd Pekinu. Od 1997 roku tradycyjnie tego dnia odbywa się duży marsz organizowany przez środowiska demokratyczne. W tym roku manifestacja może być szczególnie liczna, ponieważ wielu mieszkańców regionu protestuje przeciwko narzuceniu regionowi prawa o bezpieczeństwie narodowym. Jednocześnie obowiązuje zakaz zgromadzeń grup liczących powyżej 50 osób. Gościem audycji był dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Plebiscyt w sprawie poprawek do konstytucji. Opozycja alarmuje, że kremlowskie poprawki do ustawy zasadniczej mają zagwarantować Władimirowi Putinowi utrzymanie władzy do 2036 roku. Politycy opozycji zwracają uwagę, że forsowane przez Kreml zmiany przeszły już całą ścieżkę legislacyjną. W związku z tym plebiscyt, który nie jest referendum konstytucyjnym, z prawnego punktu widzenia nie ma znaczenia. Mówiła o tym w marcu szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.

Polska obejmuje roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej - o znaczeniu i pracach V4 w felietonie Katarzyny Semaan.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Sebastian Płóciennik (PISM), dr Michał Bogusz (OSW) 

Data emisji: 1.07.2020

Godzina emisji: 17.29

IAR/ans 

Czytaj także

Konsultacje przed szczytem UE. Szef RE Charles Michel będzie rozmawiał z Mateuszem Morawieckim

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:20
W najbliższą środę szef Rady Europejskiej przeprowadzi konsultacje z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie unijnego budżetu po 2020 roku i funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń