Prezydencja Niemiec w UE. Doleśniak-Harczuk: w Niemczech toczy się walka polityczna

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 18:40
- Prezydencja Niemiec w Unii Europejskiej jest również elementem wewnętrznej walki, która toczy się w Niemczech - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i publicystka "Nowego Państwa". Czym spowodowany jest konflikt u naszych zachodnich sąsiadów?
Angela Merkel w Bundestagu
Angela Merkel w BundestaguFoto: PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Zakończyła się wideokonferencja kanclerz Angeli Merkel i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie rozpoczynającej się półrocznej prezydencji Niemiec w Unii Europejskiej. Niemieckie przewodnictwo przypada na największy kryzys w Unii Europejskiej, który spowodowany jest koronawirusem i pociąga za sobą konsekwencje gospodarcze.

- Prezydencja Niemiec w Unii Europejskiej jest również elementem wewnętrznej walki, która toczy się w Niemczech - komentuje Olga Doleśniak-Harczuk.

Scheda po Angeli Merkel?

Zdaniem ekspert Jedynki walka częściowo dotyczy zajęcia miejsca Angeli Merkel po jej odejściu. - Pojawiają się kolejne sondaże, który z niemieckich polityków mógłby liczyć na schedę po Angeli Merkel i te wyniki są dosyć zaskakujące. Faworytem jest Markus Soeder, szef CSU i polityk, który zapewnia, że na razie nie chce być kanclerzem. Natomiast dotychczasowy faworyt, czyli Armin Laschet z CDU, premier Nadrenii Północnej-Westfalii dostał najgorszy z możliwych wyników w granicach 5 proc. poparcia - słyszymy.

Angela Merkel FREE 1200.jpg
Prezydencja Niemiec w UE. "Bardzo duże oczekiwania"

- W Niemczech toczy się obecnie walka polityczna na poziomie AfD z resztą. Dziś w Bundestagu o godz. 19.20 odbędzie się m.in. debata dotycząca wniosku AfD w zakresie niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej i tego, żeby absolutnie Europa nie wiązała wypłacania środków z unijnego budżetu z praworządnością (…). Już rano w Bundestagu miała miejsce debata również dotycząca wniosku złożonego przez AfD, aby Niemcy wykorzystały swoją prezydencję do przywrócenia Unii Europejskiej pierwotnego charakteru jako wspólnoty suwerennych państw, które same o sobie decydują - przekazuje Olga Doleśniak-Harczuk.

Posłuchaj
22:54 _PR1_AAC 2020_07_02-17-28-10.mp3 Prezydencja Niemiec w UE, Turcja, Polska i NATO (Jedynka/ Więcej świata)

AfD walczy o powrót elektoratu

Główny powodem konfliktu w Niemczech jest aktywność AfD i cel, jaki przed sobą postawiło to ugrupowanie. Tylko czy AfD może mieć wpływ na niemiecką prezydencję? 

- AfD na pewno będzie instrumentalizowała to, co będzie się teraz działo na arenie unijnej za sprawą kanclerz Angeli Merkel i wielkiej koalicji, bo to te partie nadają ton prezydencji. AfD będzie to wykorzystywało wewnętrznie do zdobycia szerszego poparcia. Pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku Niemcy znowu wybiorą Bundestag i to, co dzieje się między partiami, już teraz jest elementem kampanii wyborczej - uważa Olga Doleśniak-Harczuk.

Gość Jedynki dodaje, że stawką są głosy wyborców, a bitwa o poparcie rozgrywa się między Zielonymi i AfD. - CDU na razie stoi z boku, ponieważ ma bardzo dobre notowania na poziomie 36-37 proc. AfD bardzo dużo straciła w trakcie koronakryzysu. Widać było, że AfD długo nie mogła znowu sprofilować się i nie znalazła tej metody na dotarcie do swojego elektoratu, który podczas pandemii zaczął odpływać w kierunku CDU. Jest to próba odzyskania elektoratu - przyznaje Olga Doleśniak-Harczuk.

Ponadto w audycji:

- W Turcji Najwyższy Sąd Administracyjny wysłuchał stron w sprawie ponownego przekształcenia świątyni Hagia Sophia w meczet. Obecnie to miejsce jest muzeum pozbawionym jakichkolwiek funkcji religijnych. Decyzja sądu została odroczona i ma zapaść w ciągu najbliższych 15 dni. Sprawa budzi wiele kontrowersji i emocji. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- NATO dało zielone światło dla planów obronnych dla Polski. Decyzja zapadła wprawdzie już w grudniu na szczycie w Londynie, ale teraz udało się ostatecznie rozwiązać wszystkie kwestie techniczne. Naszym gościem był prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica, "Nowe Państwo"), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski

Data emisji: 2.07.2020

Godzina emisji: 17.28

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: trudno sobie wyobrazić, że Nord Stream 2 nie zostanie dokończony

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 19:15
- Wydaje się, że ukończenie Nord Stream 2 jest już w zasadzie przesądzone - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W jaki sposób budowa gazociągu jest politycznie rozgrywana w Europie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uprzedza dyskusje państw członkowskich". Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o propozycji Niemiec i Francji

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 19:07
- Ten fundusz nie zawiera specjalnie wielkich kontrowersji i jest otwarty dla wszystkich państw członkowskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego o pomyśle pomocowym Niemiec i Francji. Czy Grupa Wyszehradzka poprze propozycję funduszu odbudowy po koronakryzysie?
rozwiń zwiń