90 lat temu po raz pierwszy podniesiono polską banderę na "Darze Pomorza"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 07:41
90 lat temu - 13 lipca 1930 roku - biskup Stanisław Okoniewski poświęcił szkolny żaglowiec "Dar Pomorza" i jego banderę. Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stała się drugą, po żaglowcu "Lwów", jednostką szkoleniową.
Dar Pomorza
"Dar Pomorza"Foto: shutterstock/Jarek Fethke

W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej "Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono ponad 13 tysięcy słuchaczy Szkoły Morskiej.

Posłuchaj
00:52 10520959_1.mp3 Okrągła rocznica podniesienia bandery na "Darze Pomorza"

Uroczyste poświęcenie fregaty odbyło się z udziałem ministra przemysłu i handlu Eugeniusza Kwiatkowskiego, inicjatora budowy portu i miasta w Gdyni. To on wciągnął polską banderę na maszt "Daru Pomorza". Wśród zaproszonych gości był generał Mariusz Zaruski, organizator polskiego żeglarstwa morskiego, współtwórca i pierwszy komandor Yacht Klubu Polskiego.

Czytaj więcej
dar pomorza 663.jpg
"Dar Pomorza" - kolebka na głębinie

4 sierpnia 1982 roku "Dar Pomorza" został wycofany ze służby. W tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy - "Darze Młodzieży". Żaglowiec przekazano Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku i od tej pory jest statkiem-muzeum, cumując na stałe w porcie w Gdyni.

W styczniu (2020) żaglowiec został udostępniony dla zwiedzających po przerwie remontowej, w czasie której został gruntownie odrestaurowany.

Czytaj także:

jp

Czytaj także

Żaglowiec Dar Pomorza - legenda pod polską banderą

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 05:45
"Dar Pomorza", jeszcze jako "Pomorze", po raz pierwszy wypłynął pod polską banderą w morze w grudniu 1929 roku. 13 lipca 1930 roku w Gdyni odbyła się uroczystość chrztu i poświęcenia fregaty szkolnej "Dar Pomorza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dar Pomorza. Żaglowiec-legenda pod polską banderą

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 12:45
Dokładnie 35 lat temu w swój ostatni rejs wypłynął żaglowiec Dar Pomorza. W audycji wspominaliśmy ten słynny polski statek dziś zamieniony w muzeum. - Był to niemiecki żaglowiec, który po I wojnie światowej trafił do Francji w ramach reparacji wojennych - wspomina Jarosław Włodarczyk.
rozwiń zwiń