Unia Europejska powraca do spotkań twarzą w twarz

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 19:33
Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej spotkali się na posiedzeniu Rady do spraw zagranicznych. Było to pierwsze posiedzenie tej Rady w Brukseli od marca, kiedy w Belgii wprowadzono obostrzenia w związku z pandemią. Szefowie dyplomacji twarzą w twarz omówili najważniejsze sprawy dotyczące polityki zagranicznej Unii Europejskiej.
Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej podczas spotkania w Brukselil
Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej podczas spotkania w BrukselilFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Mówiono m.in. o kontaktach z Turcją, która narusza strefę ekonomiczną Cypru i Grecji. Debatowano również o stosunkach z Chinami po wprowadzeniu przez ten kraj nowych obostrzeń w Hongkongu.

Posłuchaj
22:23 WS 13-07-2020.mp3 Unie Europejska po przerwie powraca do kontaktów osobistych (Więcej świata/Jedynka)

 
Na koniec tygodnia zaplanowano zaś Szczyt Unii Europejskiej. Szefowie państw i rządów krajów członkowskich również pierwszy raz od końca lutego spotkają się twarzą w twarz. Tematem będzie nowy siedmioletni budżet, który miałby obowiązywać od nowego roku. Tu do porozumienia jest daleko.

hagia mid-epa08540554 1200.jpg
Unijna krytyka Turcji za przekształcenie Hagii Sophii w meczet

Prof. Genowefa Grabowska przyznaje, że osobiste kontakty przywódców prowadzą do szybszego porozumienia, bo kiedy się widzi i słyszy partnera w rzeczywistości, a nie na ekranie komputera, wtedy rozmowy są owocniejsze. - Budżet będzie jeszcze dość długo przedmiotem dyskusji, niezgody, a w tej chwili spór idzie o to, jakiej ma być wielkości - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Przed szczytem zwiększyła się liczba kontaktów dwustronnych. - Bo tak się uciera budżet Unii Europejskiej - podkreśla Genowefa Grabowska. Wskazuje, że to, co będzie działo się na sali, kiedy przywódcy będą ze sobą rozmawiali, to kwintesencja wcześniejszych ustaleń.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Komentarze międzynarodowe po wyborach prezydenckich w Polsce. Felieton Katarzyny Semaan.

Papież Franciszek jest bardzo zasmucony decyzją w sprawie Hagia Sofia w Stambule. Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał w piątek dekret, który formalnie przekształca będące niegdyś bazyliką bizantyjską, a później meczetem muzeum Hagia Sophia w Stambule ponownie w meczet. Wcześniej sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 r. o przemianie meczetu w muzeum. Rozmowa z Karolem Wasilewskim z PISM.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (europeista, b. posłanka do Parlamentu Europejskiego), Karol Wasilewski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 13.07.2020

Godzina emisji: 17.29

ag


Czytaj także

Unijny budżet. Prof. Grosse: droga do kompromisu jest wyboista i kręta

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 18:40
- Sprzeczności między państwami członkowskimi są w dalszym ciągu bardzo duże - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy państwa unijne dojdą do porozumienia w sprawie kształtu Wspólnoty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ dla hiszpańskiego "ABC": chcemy silnej Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 13:51
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz ocenił w rozmowie z madryckim dziennikiem "ABC", że Polska opowiada się za Unią Europejską, która jest "zdolna do szybkiego reagowania na współczesne wyzwania".
rozwiń zwiń