Ekspert o wizycie szefowej MON Niemiec: Polska jest ważna w relacjach transatlantyckich UE

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 19:16
- Sprawa bezpieczeństwa Polski to także sprawa Niemiec i na odwrót. W naszym wspólnym interesie jest, byśmy współpracowali, zarówno w ścisłych relacjach dwustronnych, ale również na poziomie Unii Europejskiej i na poziomie NATO - mówiła w Warszawie minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karenbauer.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (P) i szefowa resortu obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer (L)
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (P) i szefowa resortu obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer (L)Foto: PAP/Radek Pietruszka

Szefowa ministerstwa obrony Niemiec, które w lipcu rozpoczęły prezydencję w Radzie UE, złożyła w środę w Warszawie swoją pierwszą zagraniczną wizytę po lockdownie spowodowanym pandemią koronawirusa. Z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem rozmawiała m.in. o współpracy zbrojeniowej, zaangażowaniu obu państw we wzmocnienie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, a także priorytetach niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpoczęła się w lipcu.


Posłuchaj
22:06 WS 15-07.mp3 Minister obrony Niemiec z wizyta w warszawie (Więcej świata/Jedynka)

angela merkel pap 1200.jpg
"Polskę i Niemcy łączy partnerstwo". Angela Merkel gratuluje Andrzejowi Dudzie

Olga Doleśniak-Harczuk, z Instytut Staszica, przypomina, że Niemcy z dużym szokiem przyjęli decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o redukcji amerykańskiego personelu w Niemczech o blisko jedną trzecią. Jej zdaniem, Niemcy już ochłonęli i szukają metody wypracowanie wspólnego stanowiska wobec możliwych kolejnych kroków podejmowanych przez Waszyngton. - Wizyta jest wyrazem tego, że Niemcy mają świadomość, jak ważna jest Polska w relacjach transatlantyckich w skali Unii Europejskiej i nieprzypadkowo Polska jest pierwszym krajem odwiedzanym przez Annegret Kramp-Karenbauer po odwołaniu lockdownu - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.  

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Spotkanie ministrów ds. europejskich, czyli najważniejsza narada przed szczytem UE nt. budżetu na lata 2021-2027. O sytuacji przed szczytem (trwają zacięte negocjacje w kuluarach) relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli.

Prezydent i premier Litwy z wizytą w Polsce przy okazji 610. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, która jest ważna także dla litewskiej tożsamości historycznej. Rozmowa z Kingą Raś z PISM.

Wzrost napięcia na granicy Armenii i Azerbejdżanu. Od niedzieli zginęło przynajmniej 11 żołnierzy. Czy konflikt ormiańsko-azerski może ulec odmrożeniu (formalnie wojna wciąż trwa)? W Baku wielkie manifestacje domagające się zbrojnej odpowiedzi na armeńskie ostrzały pozycji wojsk Azerbejdżanu. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Katarzyna Semaan

Goście: Olga Doleśniak-Harczuk (Instytut Staszica), Kinga Raś (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 15.07.2020

Godzina emisji: 17.28

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Defender-Europe 20. Szef MON: wypełniamy treścią porozumienia dot. wzmocnienia wojsk USA w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 17:02
- Poprzez naszą współpracę wypełniamy treścią porozumienia zawarte pomiędzy prezydentami Donaldem Trumpem a Andrzej Dudą, porozumienia dotyczące wzmocnienia obecności wojsk amerykańskich w Polsce - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z sekretarzem wojsk lądowych USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zdolności wojskowe UE i NATO powinny się uzupełniać". Spotkanie szefów MON Polski i Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 17:09
Współpraca dwustronna w ramach NATO i UE była tematem rozmowy szefa MON Mariusza Błaszczaka z szefową resortu obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer, która w środę złożyła wizytę w Warszawie. Błaszczak podkreślał, że zdolności wojskowe UE i NATO powinny się uzupełniać.
rozwiń zwiń