Ekspert: awantura wokół technologii 5G zaowocuje podziałem internetu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 17:28
Wielka Brytania, wykluczając chińską firmę Huawei z budowy sieci 5G u siebie, dołącza do tworzonej przed Donalda Trumpa antychińskiej koalicji. Ma na to wpływ także sytuacja wokół Hongkongu, gdzie opozycja zorganizowała demokratyczne prawybory. Donald Trump podpisał też dokumenty zabierające Hongkongowi specjalny status w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. W tle także amerykańsko-chiński spór na Morzu Południowochiński.
Nowa siedziba koncernu Huawei w Szanghaju
Nowa siedziba koncernu Huawei w SzanghajuFoto: PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Dr Michał Bogusz z OSW przewiduje, że to nie jest jeszcze kulminacja sporu. - Stosunki z Chinami będą się pogarszały - mówi w Programie 1 Polskiego Radia. Amerykanie już zapowiedzieli, że rozważają sankcje wizowe dla członków partii komunistycznej, a to jest 90 mln ludzi w Chinach i dodatkowo członkowie ich rodzin.


Posłuchaj
23:16 WS 16-07-2020.mp3 Spór Zachodu z Chinami (Więcej świata/Jedynka)

pekin 1200.jpg
Chiny wracają na ścieżkę wzrostu. PKB na plusie w drugim kwartale

 

Ekspert wyjaśnia o co chodzi w sporze o Morze Południowochińskie, gdzie Chiny próbują wymusić na państwach leżących nad tym akwenem przyznanie im prawa do 80 procent powierzchni na podstawie wymyślonych praw, jeszcze ze Średniowiecza. Chodzi o eksploatację podwodnych zasobów i prestiż. - Odzyskiwanie tych terytoriów jest dla nich odzyskiwaniem terytoriów utraconych jeszcze w XIX wieku, choć wtedy wcale ich nie kontrolowali - podkreśla ekspert.

Dr Michał Bogusz ocenia, że awantura wokół technologii 5G zaowocuje podziałem internetu. - Będziemy mieli chiński ekosystem internetowy i resztę świata i będziemy mieli do czynienia z rozwojem dwóch równoległych technologii, możliwe że po jakimś czasie niekompatybilnych ze sobą - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Wybory w Macedonii Północnej. Czy siły proeuropejskie utrzymały się u władzy po tym, jak w ubiegłym roku prezydent Francji Emmanuel Macron zablokował rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z tym krajem? Polska mocno wspiera integrację Macedonii Płn. z UE. To jeden z priorytetów polskiej prezydencki w Grupie Wyszehradzkiej. Felieton Katarzyny Semaan.

Na Białorusi ostre tłumienie demokratycznych protestów po niezarejestrowaniu dwóch niezależnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Kampania wyborcza ruszyła oficjalnie przy udziale milicyjnych pałek. Co dalej z Białorusią? Rozmowa z Anną Maria Dyner z PISM

Komisja Europejska przegrała proces z koncernem Apple w sprawie zwrotu 13 mld podatków. To już trzecia porażka KE w podobnej sprawie (choć wcześniej były to o wiele mniejsze kwoty), a jesienią będą wyroki w kolejnych procesach, jakie koncerny wytoczyły Brukseli. Tymczasem Polska od dwóch lat proponuje jasne uregulowanie w UE opodatkowania wielkich korporacji według nowych reguł i skończenie z doraźnymi działaniami. A dodatkowo o ataku hakerskim na Twittera. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: dr Michał Bogusz Ośrodek Studiów Wschodnich, autor bloga "Za wielkim murem", Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 16.07.2020

Godzina emisji: 17.27

ag
Czytaj także

Wielka Brytania wykluczyła Huawei z budowy sieci 5G. Biały Dom wyraża zadowolenie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:48
Biały Dom z aprobatą przyjął we wtorek decyzję W. Brytanii, która ogłosiła, że cała technologia koncernu Huawei musi zostać usunięta z brytyjskiej sieci 5G do 2027 r. - poinformował na Twitterze doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa Robert O'Brien.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga do sankcji wobec Chin otwarta. Donald Trump podpisał specjalną ustawę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 03:08
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę, która ma umożliwić nakładanie sankcji na Chiny. Chodzi o chińskich polityków, przedsiębiorstwa oraz banki, które angażują się w "ograniczanie wolności Hongkongu". 
rozwiń zwiń