Hagia Sophia jako meczet. Ekspert: w zamiarze miała być świątynią całego chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 19:00
Po raz pierwszy od 90 lat w Hagii Sophii w Stambule odbyły się w piątek muzułmańskie modlitwy. Budynek będący bazyliką, meczetem, a potem muzeum został przekształcony ponownie w meczet na mocy kontrowersyjnej decyzji prezydenta Turcji Tayyipa Recepa Erdogana.
Hagia Sophia
Hagia SophiaFoto: Nelson Antoine/shutterstock.com

Ufundowana przez cesarza Justyniana Wielkiego i ukończona w 537 r. Hagia Sophia, czyli bazylika Mądrości Bożej, przez prawie tysiąc lat znajdowała się w sercu chrześcijańskiego świata, będąc najwybitniejszym przykładem architektury bizantyjskiej. - Hagia Sophia w swoim zamiarze miała być najwspanialszą świątynią całego chrześcijaństwa, nie tylko na Wschodzie, ale w ogóle. To były czasy, kiedy chrześcijaństwo w swoich założeniach, doktrynie, było niepodzielone - podkreślił Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej. 


Posłuchaj
23:01 Więcej świata.mp3 Hagia Sophia będzie służyć jako meczet, Unia Europejska decyduje się na nałożenie restrykcji za cyberprzestępczość (Więcej świata/Jedynka)

 

W 1453 roku sułtan Mehmed II - zwany odtąd Zdobywcą - podbił Konstantynopol i chociaż jego wojska splądrowały miasto i zniszczyły miasto, to budynek ocalał. Świątynia została zamieniona w meczet, które przez niemal 500 lat stanowił symbol imperium osmańskiego. - Jedną z pierwszych podjętych decyzji to była zamiana wspaniałej świątyni na meczet i to już wtedy wywołało wielkie upokorzenie chrześcijan. Z punktu widzenia historii sztuki ona była ozdobiona wspaniałymi obrazami i ikonami a islam zabrania wizerunków żywych istot, dlatego trzeba było coś z tym zrobić, część z tych dzieł została skuta, a część zamalowana farbami - powiedział ekspert. 


Hagia Sophia 1200.jpg
Pierwsze modły w Hagia Sophia. Najsłynniejszy zabytek Turcji od dzisiaj jest już oficjalnie meczetem

O przywrócenie meczetu w Hagii Sophii od dawna zabiegali konserwatywni muzułmanie w Turcji i za granicą, jednak krytycy Erdogana twierdzą, że swoją decyzją zamierza on pobudzić nacjonalistycznie i religijnie nastawionych wyborców. Jego popularność wydaje się słabnąć po niemal 20 latach dominacji na tureckiej scenie politycznej - w zeszłym roku rządząca Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana przegrała w wyborach lokalnych w Stambule, a obecnie jej notowania spadają w sondażach, co po części wynika z kryzysu wywołanego epidemią Covid-19.


Co ze śladami chrześcijańskimi? 

Rzecznik prezydenta Ibrahim Kalin zapewnił, że zabytek może być meczetem otwartym dla zwiedzających w taki sam sposób, jak katedra Notre Dame i bazylika Sacre-Coeur we Paryżu pełnią swoje funkcje, będąc dostępnymi dla turystów. Z kolei dyrektoriat ds. Religii, Diyanet, państwowy organ zarządzający m.in. meczetami w Turcji, ogłosił, że chrześcijańskie ikony i mozaiki będą odgrodzone zasłonami i nieoświetlone w czasie modlitwy. - To jest taka propozycja, żeby w inne dni poza piątkami, bo są to dni świąteczne dla muzułmanów, żeby chrześcijańskie ikony i mozaiki były odsłonięte. Dlatego są kurtyny, żeby można było je przesuwać - podkreślił Krzysztof Gołębiowski. 

Ponadto w audycji:

- Po raz pierwszy Unia Europejska decyduje się na nałożenie restrykcji za cyberprzestępczość. Unijni ambasadorowie zgodzili się wstępnie na sankcje wobec Rosji, Chin i Korei Północnej za cyberataki. Gościem audycji był Mirosław Maj, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. 

- Negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli porozumienie w sprawie całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami poczynając od poniedziałku 27 lipca. Korespondencja  Macieja Jastrzębskiego. 

- Chiny podbijają kosmos - Z kosmodromu Wenchang na południu Chin wyruszyła pierwsza chińska misja na Marsa. Felieton Tomasza Sajewicza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Krzysztof Gołębiowski (Katolicka Agencja Informacyjna), Mirosław Maj ( Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń)

Data emisji: 24.07.2020

Godzina emisji: 17.31

IAR/ans 

Czytaj także

Prof. Daniel Boćkowski: Turcja musiała pójść na bardzo duże ustępstwa

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 20:05
W syryjskiej prowincji Idlib obowiązuje od północy (godz. 23 w czwartek czasu polskiego) zawieszenie broni, uzgodnione wcześniej w Moskwie przez prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i i Recepa Tayyipa Erdogana. Na czwartkowej konferencji prasowej po sześciogodzinnych rozmowach prezydent Rosji wyraził nadzieję, że poczynione ustalenia pomogą zakończyć działania zbrojne w prowincji Idlib.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja meczetu w Hagii Sofii. Świat krytycznie o kontrowersyjnej decyzji Turcji

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 13:59
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postanowił odciąć się od pojednawczej decyzji poprzednich władz tego kraju odnośnie uniwersalnego znaczenia świątyni Hagia Sofia w Stambule. Pomimo krytyki z wielu stron i instytucji po decyzji o zlikwidowaniu muzeum ponownie utworzono tam meczet.
rozwiń zwiń