Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Hiszpanii. Renata Acosta: Katalonia jest w dramatycznej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 19:10
Od piątku liczba zakażeń w Hiszpanii wzrosła z 272 do 278 tysięcy. Najgorzej jest w Katalonii, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach pojawiło się kilkaset nowych ognisk koronawirusa. - Na dzisiaj stwierdzono ponad dwa tysiące zakażeń i większość z nich przypada na Katalonię - mówiła w "Więcej świata" Renata Acosta, Polka mieszkająca na stałe w Hiszpanii. Czy wzrost zakażeń w Hiszpanii wiąże się z rozpoczętym sezonem turystycznym w tym kraju? 
Działalność turystyczna w Katalonii stoi w obliczu nagłego zatrzymania, ponieważ Wielka Brytania nałożyła kwarantannę na wszystkie osoby przybywające z Hiszpanii
Działalność turystyczna w Katalonii stoi w obliczu nagłego zatrzymania, ponieważ Wielka Brytania nałożyła kwarantannę na wszystkie osoby przybywające z HiszpaniiFoto: PAP/EPA/Enric Fontcuberta

Posłuchaj
24:50 Więcej świata 29.07.mp3 Wraca konflikt o Górski Karabach, wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Hiszpanii (Więćej świata/Jedynka)

 

Premier Katalonii Quim Torra ostrzegł w miniony poniedziałek, że sytuacja epidemiczna w regionie jest "krytyczna". - Katalonia jest o krok od tego, co było w marcu, ze względu na wzrost liczby nowych ognisk zakażeń koronawirusem i wzrost liczby osób zakażonych - powiedział szef regionalnego rządu, cytowany przez dziennik "La Vanguardia". Ze względu na sytuację epidemiczną regionalny rząd podjął decyzję o zamknięciu  dyskotek i nocnych klubów. - Wchodzą tu rozwiązania siłowe w postaci zamknięcia klubów, jest również mnóstwo policji na ulicach, którzy rozpędzają młodych ludzi na ulicach - powiedziała Renata Acosta. - Przy tym  nie można w tej chwili wprowadzić lockdownu z tego względu, że ponownie trzeba by było oddać władze Hiszpanii rządowi centralnemu - podkreśliła gość audycji. 

hiszpania_1200.jpg
Hiszpania przegrywa walkę z pandemią. W weekend 6 tys. nowych zakażeń

Spór między Hiszpanią a Wielką Brytanią 

W efekcie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Hiszpanii od niedzieli wszyscy podróżni przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z tego kraju będą zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Taką informację podało w sobotę brytyjskie ministerstwo transportu. W odpowiedzi na działania brytyjskich władz rzeczniczka hiszpańskiego MSZ stwierdziła, że rozumie ich decyzje, lecz podkreśliła, że Hiszpania jest "bezpiecznym krajem", z odizolowanymi i kontrolowanymi ogniskami infekcji. 

- Widząc samoloty odlatujące do Wielkiej Brytanii widziałam, że praktycznie żaden z pasażerów, żaden Anglik nie przestrzegał narzucanych warunków, nikt nie miał maseczki - stwierdziła Renata Acosta. - Brytyjczycy nie przestrzegają środków bezpieczeństwa i to nie jest tak, że Hiszpania jest zagrożeniem dla Brytyjczyków, tylko Brytyjczycy są zagrożeniem dla Hiszpanii, ponieważ mogą importować zakażenia - dodała gość audycji. 

Sezon turystyczny a wzrost zachorowań 

Turystyka jest bardzo ważnym elementem hiszpańskiej gospodarki i stanowi 13 proc. PKB. - Są takie prowincje, np. Wyspy Kanaryjskie, gdzie turystyka stanowi ok. 30 proc. o są w dramatycznej sytuacji ekonomicznej. Nie ma innego wyjścia, jak wpuścić turystów do kraju - tłumaczyła Renata Acosta.

Rozmówczyni Michała Strzałkowskiego dodała, że problem w Hiszpanii stanowią również nielegalni imigranci. - Większość z nich jest zakażona koronawirusem i problem jest w tym, że oni uciekają z ośrodków do których są kierowani na kwarantannę - powiedziała Renata Acosta. - Problem dotyczy również nielegalnych imigrantów, którzy są w kraju o ze względu na warunki w jakich mieszkają nie są w stanie przestrzegać reżimu sanitarnego - dodała. 


Czytaj także: 

Ponadto w audycji:

Wraca konflikt o Górski Karabach - Walki między Armenią a Azerbejdżanem rozpoczęły się 12 lipca i są to najcięższe starcia między tymi dwoma krajami od 2016 roku. Konflikt toczy się o Górski Karabach, secesyjny region Azerbejdżanu, wspierany przez Armenię, będący w latach 90. terenem wojny, która pochłonęła 30 000 ofiar. Gościem audycji był Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Rząd Włoch wysyła wojsko do pilnowania ośrodków dla migrantów, by zapobiec ich ucieczkom. W ostatnich dniach zjawisko to przybrało na sile. Uciekają migranci poddani kwarantannie. – korespondencja Wojciecha Cegielskiego. 

- We Francji obchody 130. rocznicy śmierci Van Gogha - korespondencja Marka Brzezińskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 


***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich), Renata Acosta (Polka mieszkająca na stałe w Hiszpanii) 

Data emisji: 29.07.2020

Godzina emisji: 17.26

IAR/ans 

Czytaj także

Brytyjczycy wprowadzili kwarantannę dla turystów z Hiszpanii. Madryt zabiega o zmianę decyzji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 16:50
- Hiszpański rząd stara się przekonać władze Wielkiej Brytanii, by podróżni przybywający z Balearów i Wysp Kanaryjskich nie byli objęci obowiązkiem poddania się kwarantannie w związku z pandemią - powiedziała w niedzielę szefowa MSZ Arancha Gonzalez Laya.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Hiszpanii. Po zamknięciu dyskotek w Katalonii fiesta przeniosła się na skwery i plaże

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 18:16
Katalońskie plaże, skwery i parki zapełniły się w ostatni weekend młodymi ludźmi, którzy licznie spotykali się towarzysko po zamknięciu przez regionalny rząd dyskotek i nocnych klubów z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziesięciu wiernych lub... 1700 turystów. Dyskryminacja katolików przez władze Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:42
Archidiecezja Barcelony została ukarana przez władze Katalonii za przekroczenie limitu 10 osób na mszy św. za ofiary pandemii, która została odprawiona w ubiegłą niedzielę w bazylice Sagrada Familia. Sprawę opisuje portal radiomaryja.pl.
rozwiń zwiń