Były król Hiszpanii podejrzany o korupcję. Ekspert: pod względem prawnym Juan Carlos jest nietykalny

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 19:00
- Juan Carlos I jest całkowicie nietykalny pod względem prawnym, ponieważ kiedy dopuszczał się tych czynów przysługiwał mu absolutny immunitet. W momencie, gdy abdykował, zostało wprowadzone prawo stanowiące, że nie może być on sądzony w Hiszpanii - mówił w "Więcej świata" Maciej Okraszewski, autor bloga "Dział Zagraniczny". 
Królowa Sofia i król Juan Carlos I w 2021 roku, Madryt
Królowa Sofia i król Juan Carlos I w 2021 roku, Madryt Foto: Shutterstock/Shelly Wall

Posłuchaj
22:41 Więcej świata 7.08.mp3 Były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon, podejrzany o korupcję (Więcej świata/Jedynka)

 

Były król Hiszpanii Juan Carlos Burbon, podejrzany o korupcję, wyjechał do Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformował w piątek wydawany w Madrycie dziennik "ABC". Gazeta ustaliła, że ojcu obecnego króla Filipa VI towarzyszyło w tej podróży pięć osób. Według bliskiego środowiskom monarchistycznym dziennika Juan Carlos po wyjeździe z Madrytu udał się do położonego na północnym zachodzie Hiszpanii regionu Galicji. Tam z lotniska w Vigo miał odlecieć prywatnym samolotem do Abu Zabi, zatrzymując się po drodze w Paryżu.


Juan Carlos I 1200 shutterstock.jpg
Hiszpański król udaje się na emigrację. W tle skandal korupcyjny

Budowa szybkiej kolei w Arabii Saudyjskiej 

8 czerwca Sąd Najwyższy Hiszpanii ogłosił, że wszczęte zostało śledztwo dotyczące korupcji w związku z udziałem konsorcjum 12 hiszpańskich spółek w przetargu na budowę szybkiej kolei AVE w Arabii Saudyjskiej. Jedną z podejrzanych osób jest Juan Carlos. - Hiszpanie wygrali przetarg na budowę kolei w Arabii Saudyjskiej, projekt był generalnie ciężki ze względu na warunki, jakie tam panują, ponieważ ta kolej przebiega przez część pustynną - powiedział Maciej Okraszewski. - Jak dziś wiemy z różnych źródeł, były król Hiszpanii przyjął pieniądze od króla Arabii Saudyjskiej i wszystko wskazuje na to, że to jest 100 mln euro. Te pieniądze w tajemniczych okolicznościach trafiły do rajów podatkowych, prawdopodobnie zostały wyprane - dodał ekspert. 

Czy Filip VI uratuje wizerunek monarchii? 

Zdaniem gościa audycji urzędujący monarcha, syn Juana Carlosa I - Filip VI - jest w swoich poczynaniach dużo roztropniejszy do swojego ojca i inny charakterologicznie. - Juan Carlos jest taką postacią historyczną, żyje trochę jak bohater książki, a nie prawdziwa osoba z krwi i kości - uważa ekspert. - Filip VI jest trochę inny z charakteru, po tym, jak wstąpił na tron, przedsięwziął szereg różnych reform wewnątrz monarchii, które miały doprowadzić do tego, żeby taka sytuacja nigdy więcej się nie powtórzyła - ocenia Maciej Okraszewski. 

Ponadto w audycji

- Podsumowanie kampanii przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi na Białorusi - korespondencja Włodzimierz Paca. 

- USA chcą uniknąć zewnętrznej ingerencji w proces wyborczy podczas jesiennych wyborów prezydenckich - Stany Zjednoczone oferują 10 milionów dolarów za pomoc w identyfikacji każdego, kto na polecenie lub pod kontrolą obcego rządu ingeruje w wybory w USA. Gościem audycji była prof. Małgorzata Zachara, amerykanistka z UJ. 

Dzisiaj mija dwunasta rocznica rozpoczęcia gruzińsko-rosyjskiego konfliktu. W nocy z 7 na 8 sierpnia 2008 roku rozpoczęła się wojna o Osetię Południową. W wyniku działań zbrojnych Gruzja straciła kontrolę nad Abchazją i Osetią Południową. Gruziński rząd przypomina, że Rosja do tej pory nie wypełniła wszystkich punktów porozumienia o zawieszeniu broni. Więcej w materiale Macieja Jastrzębskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Maciej Okraszewski (autor bloga "Dział Zagraniczny"), prof. Małgorzata Zachara (amerykanistka, UJ)  

Data emisji: 7.08.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans 

Czytaj także

Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Hiszpanii. Renata Acosta: Katalonia jest w dramatycznej sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 19:10
Od piątku liczba zakażeń w Hiszpanii wzrosła z 272 do 278 tysięcy. Najgorzej jest w Katalonii, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach pojawiło się kilkaset nowych ognisk koronawirusa. - Na dzisiaj stwierdzono ponad dwa tysiące zakażeń i większość z nich przypada na Katalonię - mówiła w "Więcej świata" Renata Acosta, Polka mieszkająca na stałe w Hiszpanii. Czy wzrost zakażeń w Hiszpanii wiąże się z rozpoczętym sezonem turystycznym w tym kraju? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miguel Moreno: hiszpańska monarchia jest na krawędzi

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:00
– Filip VI jest w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji. Jako syn – relacje wobec ojca ma bardzo trudne. Jako głowa państwa – nie chciałbym być w jego skórze – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Miguel Moreno.
rozwiń zwiń