Mike Pompeo w Czechach. Ekspert: większe zainteresowanie USA Europą Środkową

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:55
Czechy są pierwszym etapem podróży sekretarza stanu USA do Europy, podczas której odwiedzi też Słowenię, Polskę i Austrię. - Cała ta wizyta wpisuje się w większe zainteresowanie administracji Donalda Trumpa regionem Europy Środkowej i zaostrzenie przez nią kursu w stosunku do polityki prowadzonej przez Kreml i Pekin - mówi w "Więcej świata" dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wygłaszający przemówienie w izbie wyższej parlamentu - Senacie, w Pradze, 12 sierpnia 2020 r.
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wygłaszający przemówienie w izbie wyższej parlamentu - Senacie, w Pradze, 12 sierpnia 2020 r. Foto: PAP/EPA/The Senate Chancellery / HANDOUT

Posłuchaj
22:43 Więcej świata 12.08.mp3 Mike Pompeo w Czechach, Olaf Scholz będzie czołowym kandydatem SPD na kanclerza Niemiec (Więcej świata/Jedynka)

 

We wtorek w Pilźnie w zachodnich Czechach sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że Czesi i Słowacy w 1989 roku walczyli o te same wartości, co amerykańscy żołnierze wyzwalający w 1945 roku zachodnią Czechosłowację. Podziękował też Czechom za trwały sojusz. Po uroczystości na głównym placu Pilzna szefowie dyplomacji rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie międzynarodowym. Według Petrziczka strona amerykańska docenia rolę, jaką czescy żołnierze odgrywają na misjach zagranicznych i w walce z międzynarodowym terroryzmem. "Chcemy kontynuować naszą współpracę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa" - powiedział Petrziczek w czeskiej telewizji publicznej i podkreślił, że temu ma m.in. służyć międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa sieci telefonii 5G.

Pompeo miał odwiedzić Pilzno w maju br. w 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej, ale na przeszkodzie stanęła pandemia SARS-CoV-2 i związane z nią ograniczenia.

"Rosja stara się podważyć demokrację w Czechach"

Podczas dzisiejszego przemówienia w czeskim Senacie sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaznaczył, że Chiny są pod niektórymi względami trudniejszym przeciwnikiem, niż był ZSRR podczas zimnej wojny. Podkreślił też, że Rosja poprzez dezinformację stara się podważyć demokrację w Czechach. Warto wspomnieć, że na przełomie sierpnia i września planowana jest wizyta przewodniczącego czeskiego Senatu Milosza Vystrczila na Tajwanie. - Tutaj nie przypadkowo został wybrany Senat na miejsce przemówienia. - Przewodniczący Senatu za kilka tygodni uda się na Tajwan, co jest bardzo mocno krytykowane przez Pekin - uważający wyspę za swą zbuntowaną prowincję - jako naruszenie suwerenności wewnętrznej Chin - podkreśla dr Krzysztof Dębiec. - Od kilku lat na temat planowanej wizyty przewodniczącego Senatu toczyła się duża dyskusja. Ostatecznie decyzja zapadła relatywnie niedawno - dodaje ekspert. 

Zagrożenia ze strony KPCh

Sekretarz stanu USA ocenił, że Komunistyczna Partia Chin (KPCh) już jest uwikłana w życie polityczne, gospodarcze i społeczne Zachodu w sposób, w jaki nigdy nie był ZSRR. Pompeo zaznaczył, że dzieje się tak z powodu globalnej siły chińskiej gospodarki, która opiera się też na kradzieży własności intelektualnej na Zachodzie. Sekretarz stanu USA wyraził jednak przekonanie, że wolne społeczeństwa okażą się silniejsze niż reżimy autorytarne.
Mówiąc o Rosji Pompeo zaznaczył, że Moskwa stara się podważyć bezpieczeństwo i demokrację w Czechach poprzez dezinformację i ataki informacyjne. Pompeo wspomniał również o ekonomicznych groźbach ze strony Chin wobec państw, których przywódcy postępują inaczej, niż życzyłby sobie tego Pekin. 


Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Podsumowanie sytuacji na Białorusi - po wyborach i nocnych manifestacjach, strajkach w przedsiębiorstwach - felieton Michała Strzałkowskiego. 

- Mija 12 lat od przemówienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Placu Wolności w Tbilisi. Prezydent przybył tam w 2008 roku, podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej, po kolejnym bombardowaniu przez Rosjan miasta Gori. Wspomnienie tego wydarzenia i ekspansji Rosji po 2008 roku -felieton Katarzyny Seeman. 

- Minister finansów Olaf Scholz będzie czołowym kandydatem SPD na kanclerza w najbliższych wyborach do Bundestagu. Prezydium i zarząd partii SPD podjęły tę decyzję jednomyślnie. W niemieckim społeczeństwie, co wynika z badań ankietowych, Olaf Scholz jest najbardziej lubianym i cenionym politykiem socjaldemokratycznym. Następne wybory do Bundestagu odbędą się na jesieni przyszłego roku. O aspiracjach kanclerskich wśród niemieckich polityków po odejściu Angeli Merkel na polityczną emeryturę rozmawialiśmy z prof. Piotrem Madajczykiem z Polskiej Akademii Nauk. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: dr Krzysztof Dębiec (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Piotr Madajczyk (Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 12.07.2020

Godzina emisji: 17.27

IAR/ans 

Czytaj także

Amerykanista: na kogoś takiego jak Bernie Sanders nie ma w USA elektoratu

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2020 13:59
- Kandydat o twardych, socjalistycznych poglądach, jakie ma Bernie Sanders, pomimo że  kochają go pewne grupy wyborców, nie jest w stanie wygrać poglądów. Ma zbyt radykalne poglądy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: relacje Polski i USA weszły na całkowicie inny poziom

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 18:40
- Osobisty wkład Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w pozytywny rozwój stosunków polsko-amerykańskich jest niewątpliwy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiego Agencji Prasowej. A jak wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu ocenia prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego? 
rozwiń zwiń