Izraelskie wojska lotnicze w Niemczech. Ekspert: wydarzenie podkreśla wyjątkowe więzy obu państw

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 19:31
Izraelskie samoloty bojowe, które po raz pierwszy przyleciały do Niemiec, aby wziąć udział we wspólnych ćwiczeniach z Luftwaffe "Blue Wings 2020", wraz z samolotami niemieckiej armii biorą udział w ceremonii oddania czci ofiarom nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau oraz zabitym podczas ataku terrorystycznego w 1972 roku w Monachium. - Obie strony podkreślają, że wydarzenie ma charakter zarówno symboliczny, jak i historyczny, i że są to wyjątkowe więzy obu państw - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu.
Wspólne ćwiczenia Blue Wings 2020 w Noervenich, Niemcy
Wspólne ćwiczenia "Blue Wings 2020" w Noervenich, Niemcy Foto: PAP/EPA/Marcello Totaro / HANDOUT

Posłuchaj
25:56 Więcej świata 18.08.mp3 Izraelskie wojska lotnicze w Niemczech, podsumowanie wydarzeń dnia na Białorusi (Więcej świata/Jedynka)

 

Po raz pierwszy w historii wojska lotnicze Izraela odbywają ćwiczenia z niemieckich lotnictwem prowadzone na terenie Niemiec. "Blue Wings 2020" potrwają dwa tygodnie. W ich trakcie Izraelczycy będą współpracować głównie z niemiecką Luftwaffe, ale także z lotnikami innych krajów członkowskich NATO w ramach cyklicznych ćwiczeń MAGDay, których poprzednia edycja odbyła się w czerwcu. - Te dwutygodniowe ćwiczenia są wyjątkowe, ponieważ najpierw mają charakter dwustronny, następnie będą odbywały się w formacie międzynarodowym - mówi dr Agnieszka Bryc. - Obie armie potrafią współpracować i pogłębiać mechanizmy współpracy także w warunkach bojowych - dodaje. Niemiecko-izraelskie ćwiczenia mają wymiar nie tylko czysto wojskowy i polityczny, ale także symboliczny. Piloci z obu krajów wykonają przelot nad niemieckim obozem koncentracyjnym Dachau i nad Fürstenfeldbruck koło Monachium. Upamiętnią w ten sposób ofiary Zagłady i ataku terrorystycznego na izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w 1972 roku. 

Aneksja osiedli żydowskich w Palestynie

W ostatnich miesiącach RFN intensywnie działała w stosunkach z Izraelem na rzecz zatrzymania planów aneksji osiedli żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.  - Wydawałoby się, że relacje między Izraelem a Niemcami są bez poważniejszych skaz, nic bardziej mylnego - uważa ekspert. - Każde z nich ma swoje interesy, często jest tak, że Izrael krytykuje Niemcy za wspieranie np. sprawy palestyńskiej czy rosnących, w wymiarze europejskim, nastrojów antysemickich - dodaje. 

Zdaniem gościa audycji mimo wyjątkowych relacji izraelsko-niemieckich to Niemcy są głównym -spośród krajów europejskich- partnerem Palestyny. - Niemcy jako pierwsze państwo europejskie otworzyło tam swoje przedstawicielstwo dyplomatyczne, co więcej to Europa pod przewodnictwem Niemiec pilnuje absolutnej zasady dyplomatycznej, aby odwiedzając Izrael odbyć wizytę w Palestynie - wskazuje dr Agnieszka Bryc. - W dodatku Niemcy uparcie promują hasło rozwiązania pokojowego w modelu dwóch państw - zaznacza. 

Ponadto w audycji:

- Wilno - nadzwyczajna sesja parlamentu Litwy w sprawie sytuacji na Białorusi. Sejm ma też zatwierdzić skład delegacji izby, która uda się do Mińska. Będzie to grupa do mediacji i monitorowania sytuacji. W Rydze także specjalne posiedzenie łotewskiego parlamentu w sprawie Białorusi. Litewski prezydent Gitanas Nauseda rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel o uregulowaniu białoruskiego konfliktu: „Angela Merkel poinformowała prezydenta o planowanej we wtorek rano rozmowie z prezydentem Rosji (Władimirem Putinem). Berlin próbuje obecnie skontaktować się też drogą dyplomatyczną z Alaksandrem Łukaszenką w celu opanowania sytuacji”. Podczas rozmowy „kanclerz Niemiec podziękowała Litwie za pomoc udzieloną Swiatłanie Cichanouskiej, pytała też o jej stan zdrowia i plany na przyszłość”. Prezydent Litwy i kanclerz Niemiec rozmawiali także o ewentualnym wsparciu społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi - korespondencja Kamila Zalewskiego. 

Podsumowanie wydarzeń dnia na Białorusi. Gościem audycji był Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Mający siedzibę w Holandii Trybunał Specjalny ds. Libanu zapowiedział odczytanie wyroku w procesie czterech oskarżonych o zabójstwo byłego libańskiego premiera Rafika Haririego w zamachu bombowym w 2005 roku. Proces trwał od 2014 roku. Wyrok miał być ogłoszony 07 sierpnia, ale w związku z eksplozją w Bejrucie termin przesunięto - więcej w materiale Wojciecha Cegielskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr Agnieszka Bryc (UMK w Toruniu), Marek Menkiszak (OSW) 

Data emisji: 18.08.2020

Godzina emisji: 17.28

IAR/ans

Czytaj także

Protesty na Białorusi. Bernacki: musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 19:24
- Problem Białorusi mógłby być rozwiązany dużo wcześniej. Musimy zastanowić się nad podjęciem szerszych działań, niż tylko tych dotyczących Łukaszenki - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Bernacki, senator PiS. Gościem audycji był również Bogdan Klich, senator KO.
rozwiń zwiń