UE nie uznaje wyników wyborów na Białorusi. Ekspert: to oświadczenie prowadzi do wniosku, że należy je powtórzyć

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 19:05
- Ze strony Unii Europejskiej jest to ważne oświadczenie. Po pierwsze, prowadzi do tego, że wybory na Białorusi należy powtórzyć i że obecna władza nie ma legitymizacji. Z drugiej strony UE dała głos, że będą sankcje i uważa sprawę Białorusi za bardzo istotną - mówi w "Więcej świata" dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. 
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas szczytu europejskiego w formie wideokonferencji w Brukseli
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas szczytu europejskiego w formie wideokonferencji w BrukseliFoto: PAP/EPA/POOL / OLIVIER HOSLET / POOL

Posłuchaj
22:23 Więcej świata 19.08.mp3 Nadzwyczajna wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE (Więcej świata/Jedynka)

 

UE apeluje o zaprzestanie przemocy 

W formie wideokonferencji odbył się w środę nadzwyczajny szczyt "27", na którym potwierdzono wspólne stanowisko UE ws. niedawnych wyborów prezydenckich na Białorusi. Unia nie uznaje wyników wyborów, wzywa do zaprzestania przemocy i apeluje o dialog, który ma doprowadzić do wyjścia z kryzysu. "Dzisiaj potwierdzamy nasze wspólne stanowisko, które jest bardzo jasne i oparte na naszych zasadach. Należy zaprzestać przemocy. Nie uznajemy wyników wyborów, jakie zostały zaprezentowane przez władze, wzywamy do inkluzyjnego, narodowego dialogu" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

- Myślę, że to jest ważny sygnał. Unia Europejska nie jest państwem, więc trochę trwało, zanim uzgodniło się wspólne stanowisko i ono wreszcie jest - podkreśla dr Małgorzata Bonikowska. 

O zwołanie szczytu w związku z białoruskim kryzysem zwracał się w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska w środowym nagraniu wideo wezwała Radę Europejską, by nie uznawała sfałszowanych wyborów. Cichanouska oznajmiła, że zainicjowała stworzenie Narodowej Rady Koordynacyjnej Białorusi, która za pomocą dialogu ma doprowadzić do nowych wyborów pod nadzorem międzynarodowym. Rada rozpoczęła działalność w środę.

Rozmowy z Rosją 

Dzień przed szczytem o sytuacji na Białorusi z prezydentem Rosji rozmawiała kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz Charles Michel. Rzecznik kanclerz informował, że Merkel zażądała, by białoruski rząd podjął "narodowy dialog z opozycją i społeczeństwem" w celu przezwyciężenia obecnego kryzysu. "Ze strony rosyjskiej zaakcentowano, że nie do przyjęcia są wszelkie próby ingerencji z zewnątrz w sprawy wewnętrzne Białorusi, prowadzące do dalszej eskalacji kryzysu" - głosił z kolei komunikat Kremla, wydany po rozmowach.

- Nadrzędnym celem UE jest, aby chronić niezawisłą Białoruś, bronić obywateli przed dalszą eskalacją przemocy i uspokoić sytuację w tym kraju - uważa ekspert. - Najlepszym możliwym rozwiązaniem na dzisiaj jest szukanie w drodze dialogu z władzami Białorusi rozwiązania poszerzającego układ władzy o pojedyncze osoby, które są utożsamiane z opozycją i jednocześnie akceptowane przez Rosję, bądź w ogóle zastąpienie Aleksandra Łukaszenki - dodaje. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji

Nadzwyczajna wideokonferencja szefów państw i rządów krajów UE w związku z sytuacją na Białorusi. - więcej w relacji Beaty Płomeckiej.

- Unia Europejska sprzeciwia się stosowaniu sankcji przez USA wobec przedsiębiorstw z UE prowadzących legalną działalność - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis w odpowiedzi na pytanie dotyczące amerykańskich restrykcji w sprawie Nord Streamu 2. Ale nie dodał, że w tej sprawie nie ma jednolitego stanowiska Wspólnoty. Gościem audycji był Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl.

- W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej rozmawialiśmy z Rafałem Grzelewskim z Polskiej Akcji Humanitarnej, który jest z misją w Bejrucie.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski 

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych),  Mariusz Marszałkowski (BiznesAlert.pl)

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 17.29

IAR/ans

Czytaj także

Skurkiewicz: ws. Białorusi pozostajemy w kontakcie z partnerami z NATO

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 17:06
- Wszyscy jesteśmy w strukturze Sojuszu Północnoatlantyckiego, więc informacjami wymieniamy się na bieżąco - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz zapytany o to, czy Polska porozumiewa się z Litwą, Łotwą i Estonią ws. sytuacji na Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Kłysiński: Łukaszenka zaklina rzeczywistość, okoliczności są przeciw niemu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 19:05
- Cechą Białorusinów jest trwanie mimo złych okoliczności, Łukaszenka pod tym względem też jest bardzo białoruski i może to być trwanie upartego dyktatora, który nie przyjmuje do wiadomości, że okoliczności są wbrew niemu. Tu następuje mechanizm wyparcia - mówi w "Więcej świata" Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy to jest koniec ery Alaksandra Łukaszenki na Białorusi? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: sankcje wobec urzędników MSW Białorusi mogą być niewystarczające

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 18:43
- W momencie, gdy mówimy o takiej amplitudzie protestów i o tym, że tam formuje się już pewna forma alternatywnego wobec Aleksandra Łukaszenki rządu, to wsparcie polegające na tym, że zabronimy np. pracownikom MSW wjeżdżać do Unii Europejskiej, może być niewystarczającym narzędziem - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z portalu "Na Wschodzie".
rozwiń zwiń