Rozmowy amerykańsko-ukraińskie. Ekspert: nie chodzi tylko o Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:00
Andrzej Rybałt, komentator spraw wschodnich w Polskim Radiu dla Zagranicy wyjaśnia, że dla Stanów Zjednoczonych wydarzenia na Ukrainie i na Białorusi łączą się.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba (P) i zastępca amerykańskiego sekretarza stanu Stephen E. Biegun (L)
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba (P) i zastępca amerykańskiego sekretarza stanu Stephen E. Biegun (L)Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- Najważniejsze, by sytuacja na Białorusi się ustabilizowała i doszło do pokojowego uregulowania - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Mike'iem Pompeo. Omówiono także "aktualne sprawy dwustronnej współpracy, proces pokojowego uregulowania w Donbasie". Już na Ukrainie prezydent rozmawiał z zastępcą Pompeo Stephenem Biegunem. Zełenski dodał, że nie dopuści do ingerowania Ukrainy w amerykański proces wyborczy. 

Posłuchaj
22:34 WS 27-08-2020.mp3 Więcej świata 27.08.2020 (Jedynka)

Prezydent Ukrainy jest sterowany

Andrzej Rybałt, komentator spraw wschodnich w Polskim Radiu dla Zagranicy wyjaśnia, że dla Stanów Zjednoczonych wydarzenia na Ukrainie i na Białorusi łączą się. Na Ukrainie obecnie ścierają się dwa obozy. Jedna frakcja, nazywana niepodległościową, składająca się z weteranów i z byłego prezydenta Petra Poroszenki uważa, że z Rosją trzeba twardo rozmawiać, nie można iść na ustępstwa, a nawet nie dostarczać wody na anektowany Krym. Wołodymyr Zełensky nie może się zdecydować, czy poprzeć tę frakcję, czy drugą, ugodową. - Tak naprawdę Zełensky jest sterowany przez szefa jego administracji Andrija Jermaka, który od dawna uchodzi wśród obserwatorów ukraińskiej sceny politycznej za człowieka Moskwy - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia. Wyjaśnia, że Rosja ma wobec Ukrainy i Białorusi jeden cel - ponieważ nie może tych krajów okupować militarnie, chce doprowadzić do takich zmian w konstytucjach, które uniemożliwiłyby tym państwom ewentualne zbliżenie z NATO i Unią Europejską. Zdaniem Andrzeja Rybałta Amerykanie nie maja wpływu na prezydenta Zełensky'ego, który bardziej obawia się Moskwy i swego współpracownika Jermaka.

W audycji również:

Urzędnicy stanu Wisconsin zaakceptowali wsparcie federalnych organów ścigania w związku z protestami w Kenoshy. Prezydent Donald Trump zapowiedział wysłanie do tego miasta Gwardii Narodowej, aby "przywrócić prawo i porządek". W Kenoshy od niedzieli trwają zamieszki, które wybuchły po tym, kiedy policja postrzeliła Afroamerykanina, 29-letniego Jacoba Blake'a. Nagranie z wydarzenia pokazuje, jak mężczyzna, ignorując polecenia policji i próbując otworzyć drzwi do swojego samochodu, zostaje siedmiokrotnie postrzelony w plecy na oczach żony i dzieci. Według członków rodziny Blake jest przytomny, ale częściowo sparaliżowany w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego. Rozmowa z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie

Jest jednym z najbardziej znanych polityków brytyjskiej prawicy. W rządach konserwatystów był ministrem obrony, a potem ministrem handlu międzynarodowego. Teraz Liam Fox ubiega się o funkcję dyrektora Światowej Organizacji Handlu. Polityk gościł niedawno w Warszawie, a naszemu reporterowi Wojciechowi Cegielskiemu mówił, w jaki sposób chce zakończyć konflikt handlowy między Stanami Zjednoczonymi i Chinami i jak wyobraża sobie globalizację po pandemii. Liam Fox wyjaśniał też cel wizyty w Polsce

Unijny komisarz ds. handlu, Irlandczyk Phil Hogan zrezygnuje ze stanowiska - poinformował jego rzecznik. Rezygnacja jest spowodowana złamaniem przez niego obowiązujących w Irlandii restrykcji koronawirusowych. Przed tygodniem Hogan wziął udział w kolacji towarzystwa golfowego, na której obecnych było ponad 90 osób, choć dzień wcześniej irlandzki rząd zmniejszył maksymalną liczbę osób mogących się gromadzić w zamkniętych pomieszczeniach do sześciu.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Gość: Andrzej Rybałt (dyrektor Programu Polskiego Radia dla Zagranicy, ekspert do spraw wschodnich)

Data emisji: 27.08.2020

Godzina emisji: 17.28

ag

Czytaj także

"Na miejscu Łukaszenki przeprowadziłbym nowe wybory". Zełenski o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 13:37
Wołodymyr Zełenski oświadczył, że na miejscu Alaksandra Łukaszenki przeprowadziłby nowe wybory. W ten sposób prezydent Ukrainy odniósł się do sytuacji na Białorusi, gdzie od kilkunastu dni trwają protesty przeciwko fałszerstwom wyborczym i brutalnym działaniom władz.
rozwiń zwiń