Protesty w Mińsku. Andrzej Poczobut: motywacja Białorusinów jest bardzo mocna

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 18:56
W białoruskiej stolicy odbył się w niedzielę kolejny rekordowy pod względem liczebności miting, którego uczestnicy domagali się dymisji prezydenta Alaksandra Łukaszenki oraz uczciwych wyborów. Protesty odbyły się nie tylko w Mińsku, ale i w Brześciu, Grodnie, Homlu i innych miastach. - Protesty nie słabną, ponieważ motywacja Białorusinów jest bardzo mocna. Przekonanie społeczeństwa o tym, że wybory zostały sfałszowane, jest spore, a oprócz tego społeczeństwo jest oburzone działaniami władzy - mówił w "Więcej świata"  publicysta Andrzej Poczobut, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. 
Kolejny dzień protestów na Białorusi
Kolejny dzień protestów na Białorusi Foto: PAP/EPA/STRINGER

Posłuchaj
24:16 Więcej świata 31.08.mp3 Protesty w Mińsku. Andrzej Poczobut: motywacja Białorusinów jest bardzo mocna (Więcej świata/Jedynka)

 

Protesty nie słabną

Tysiące mieszkańców Mińska zebrało się w niedzielę w centrum miasta na "marszu pokoju i niezależności". Domagali się odejścia prezydenta Alaksandra Łukaszenki. To już 22 dzień protestów zorganizowanych przez opozycję, która podważa wynik ostatnich wyborów. - Jeśli Łukaszenka zostanie, to coraz bardziej będzie się pogarszać sytuacja gospodarcza kraju - stwierdził ekspert. - Białoruski prezydent zademonstrował w ciągu ostatnich kilku lat, że nie jest w stanie rozwiązać problemów, które stoją przed Białorusią - dodał. 


białoruś 1200 pap (5).jpg
Protesty na Białorusi. Kolumny demonstrantów dotarły do centrum Mińska

Nie wpuszczono zwierzchnika katolików

Białoruska straż graniczna nie wpuściła do kraju zwierzchnika białoruskich katolików. Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zamierzał wjechać do ojczyzny przez polsko-białoruskie przejście graniczne Kuźnica Białostocka-Bruzgi niedaleko Grodna. Metropolita Tadeusz Kondrusiewicz urodził się w Odelsku w 1946 roku w obwodzie grodzieńskim na terenie ówczesnej Białorusi Radzieckiej. Posiada obywatelstwo Białorusi. 

- To jest niebywałe, że Białoruś wbrew prawu nie wpuściła na swój teren swojego obywatela - powiedział Andrzej Poczobut. - Próbowano uzyskać komentarz od służb pogranicznych i nie uzyskano żadnej odpowiedzi w tej sprawie. Sam abp Tadeusz Kondrusiewicz mówi, że jemu nic nie wyjaśniono. (...) Wydaje mi się, że za chwilę inni obywatele Białorusi będą pozbawiani prawa wjazdu na teren kraju. W ten sposób Łukaszenka będzie się pozbywał kolejnych kłopotliwych według niego ludzi - ocenił ekspert na antenie radiowej Jedynki. 

Wystąpienie Swiatłany Cichanouskiej może coś zmienić? 

Swiatłana Cichanouska wystąpi w najbliższy piątek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Informację tę podała jej rzecznik prasowa, która poinformowała również, że była kandydatka na prezydenta Białorusi wystąpi też 8 września przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy. - Myślę, że mobilizowanie zachodniej opinii publicznej to bardzo ważny element w całej układance - podkreślił gość audycji. -  Alaksandr Łukaszenka uzyskał poparcie Władimira Putina, przy czym mówi o rezerwie białoruskiej, którą stworzył z resortów siłowych. Sytuacja staje się bardzo niebezpieczna i myślę, że Rada Bezpieczeństwa ONZ to jest dobre miejsce, żeby o tym opowiedzieć i żeby świat, zwłaszcza Europa Zachodnia tego wysłuchały - dopowiedział ekspert. 

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Zwiększa się napływ migrantów na włoska wyspę Lampedusa- tylko w weekend na kilkudziesięciu łodziach przypłynęło tam z Afryki prawie 1 tyś osób - więcej w korespondencji Piotra Kowalczuka

- Ukraina od minionego piątku, Węgry od jutra - te państwa zamykają swoje granice dla cudzoziemców. Przyczyną jest pandemia koronawirusa. Na Węgrzech wykryto ponad 6 tys. zakażeń, ale w ostatnio padają dzienne rekordy. O szczegółach Katarzyna Semaan. 

- Jedna osoba została zabita w Portland w amerykańskim stanie Oregon, gdzie minionej nocy doszło do starć pomiędzy zwolennikami prezydenta Donalda Trumpa a demonstrantami z ruchu Black Lives Matter - więcej w korespondencji Marka Wałkuskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Gość: Andrzej Poczobut (publicysta, działacz mniejszości polskiej na Białorusi) 

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 17.27

IAR/PAP/ans 

Czytaj także

Protesty na Białorusi. Interweniował OMON, doszło do zatrzymań

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 20:33
Na Placu Niepodległości w stolicy Białorusi doszło do licznych zatrzymań demonstrantów. Mieszkańcy Mińska pod wieczór zebrali się 18. dzień z rzędu, domagając się odejścia prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"OMON jest odważniejszy, kiedy na protestach jest mniej osób". Wicedyrektor telewizji Biełsat o sytuacji na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 22:01
Na Białorusi w 20. dniu powyborczych protestów, akcje opozycji miały lokalny charakter. W Mińsku zorganizowano kilka łańcuchów solidarności. W centrum stolicy zgromadzono milicyjny OMON, żołnierzy wojsk wewnętrznych i samochody więźniarki do przewozu osób zatrzymanych. W Polskim Radiu 24 wydarzenia te komentował wicedyrektor TV Biełsat Aleksiej Dzikawicki.
rozwiń zwiń