Marta Szpala: Amerykanie obiecali Serbom duże inwestycje na Bałkanach

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 19:00
- Negocjacje serbsko-kosowskie posłużyły Waszyngtonowi do wymuszenia na Serbii deklaracji geopolitycznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy niespodziewanie dojdzie do porozumienia Serbii z Kosowem?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: danielo/shutterstock

Serbia odmówiła wspólnych manewrów wojskowych z Rosją na Białorusi, które miały odbyć się tuż obok polskiej granicy, a także krytykuje Alaksandra Łukaszenkę za brutalną rozprawę z opozycją i nie uznaje wyników wyborów na Białorusi. Poza tym Serbowie zaczynają dogadywać się z odwiecznym wrogiem, czyli Kosowem.


Posłuchaj
25:20 PR1_MPLS 2020_09_10-17-25-24.mp3 Relacje Serbii ze Stanami Zjednoczonymi, protesty na Białorusi, Irak, koronawirus (Jedynka/Więcej świata)

Do porozumienia jeszcze daleko

- Myślę, że do porozumienia Serbii z Kosowem jest jeszcze daleko, ale faktycznie w ostatni piątek mieliśmy do czynienia z niespotykanym wydarzeniem. W Waszyngtonie podpisano porozumienia. Trudno jednak powiedzieć, czy pomiędzy Serbią i Kosowem, ponieważ były to dwa osobne dokumenty - zaznacza Marta Szpala.

Zdaniem ekspert Jedynki należy bardziej zwrócić uwagę na możliwość zmiany wektorów polityki Serbii.

- Belgrad zawsze chwalił się wielowektorową polityką tzw. grania na wielu fortepianach (tj. dogadywania się z Brukselą, Waszyngtonem, Moskwą i Pekinem - red.). Natomiast w tym dokumencie znajdujemy przede wszystkim zobowiązanie, że Serbia nie będzie korzystała z technologii od „niezaufanych dostawców”, przez co rozumiemy Chiny. Co więcej, Serbia będzie starała się dywersyfikować źródła dostaw (…). Negocjacje serbsko-kosowskie posłużyły Waszyngtonowi do wymuszenia na Serbii deklaracji geopolitycznej. Z kolei Amerykanie ze swojej strony obiecali duże inwestycje na Bałkanach - ocenia Marta Szpala.

Amerykanie chcą wypchnąć Rosję i Chiny

Marta Szpala wskazuje, że deklaracje Waszyngtonu służyły "wypychaniu Rosji i Chin z Bałkanów", aby ten region podporządkował się Zachodowi.

- Ten dokument jest przełomowy, jeśli chodzi o serbską politykę, ponieważ Serbowie jednak zawsze unikają opowiadania się po jakiejkolwiek ze stron (…). To, co podpisano w Waszyngtonie, jest zaprzeczeniem tej polityki - twierdzi Marta Szpala.

Czytaj także:

Zawieszenie udziału w manewrach

Czy zawieszenie udziału Serbii w zagranicznych ćwiczeniach wojskowych na Białorusi, mogło być efektem nacisków ze strony Unii Europejskiej i zbliżenia się Serbii do Wspólnoty?

- Bardziej widziałabym naciski z Waszyngtonu. Serbia jest takim krajem, który stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, ale spośród sześciu krajów bałkańskich, tylko ten kraj nie dostosowuje swojej polityki zagranicznej do polityki UE. Co roku powstają raporty, że jeśli chodzi o deklaracje UE wobec Chin czy Rosji, to Serbia do nich nie dołącza, tak samo jak nie dołączyła do sankcji wobec Rosji. W przypadku Białorusi Serbia wyjątkowo poparła deklaracje UE wskazujące, że wybory na Białorusi nie były demokratyczne, co jest pewną zmianą. Może faktycznie mamy do czynienia z trwałą zmianą orientacji Serbii - uważa Marta Szpala.

Ponadto w audycji:

- Swiatłana Aleksijewicz pozostaje jedynym przedstawicielem opozycyjnej Rady Koordynacyjnej przebywającym na wolności i nie na emigracji. Na Białorusi nie ustają represje ze strony władz, tak samo jak protesty. Duża część Białorusinów chce odejścia rządzącego od 26 lat Alaksandra Łukaszenki, a ten oświadcza, że władzy nie odda. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Po wielu tygodniach wygasania w Europie epidemii, znów padają dobowe rekordy zakażeń. Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z tzw. drugą falą koronawirusa. O szczegółach Katarzyna Semaan.

- Do końca września Amerykanie wycofają z Iraku ponad 3 tysiące żołnierzy. Czy USA zmieniają politykę wobec tego kraju? Rozmowa z dr. Łukaszem Fyderkiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: Marta Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 17.25

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory w USA w innym terminie? Piotrowski: prezydent nie ma takiej mocy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 18:40
- Kongres owszem miałby taką możliwość, aby wymusić na stanach przełożenie wyborów, ale jest to bardzo trudna operacja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które zaplanowano na początek listopada, mogą odbyć się w innym terminie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dąbrowski: Kamala Harris układa się bardzo po lewej stronie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 19:00
Joe Biden ogłosił, że jego kandydatką na wiceprezydenta USA będzie czarnoskóra senator z Kalifornii o mocno lewicowych poglądach. - Kamala Harris na pewno będzie chciała dać z siebie wszystko, bo patrzy w przyszłość i widzi siebie w roli prezydenta. Być może już za 4 lata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dąbrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
rozwiń zwiń