Ekspert: Białoruś nie będzie już taka sama jak przed sfałszowanymi wyborami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 19:25
Kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich na Białorusi Swiatłana Cichanouska zaapelowała w europarlamencie o stworzenie międzynarodowej koalicji, która miałaby ułatwić negocjacje między opozycyjną Radą Koordynacyjną a prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. Dr Małgorzata Bonikowska uważa, że wybory prezydenckie zmieniły Białoruś, choć do demokracji w naszym rozumieniu jest jeszcze daleko.
Swiatłana Cichanouska przemawia do członków Komitetu Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego
Swiatłana Cichanouska przemawia do członków Komitetu Spraw Zagranicznych Parlamentu EuropejskiegoFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Posłuchaj
24:18 WS 21-09-2020.mp3 Białoruś się zmieni (Więcej świata/Jedynka)

Kraje Unii cały czas nie mogą się porozumieć w sprawie sankcji wobec tych białoruskich urzędników, którzy są odpowiedzialni za brutalne tłumienie opozycyjnych protestów lub za fałszerstwa wyborcze. Za obstrukcję odpowiada Cypr, który domaga się wprowadzenia sankcji również wobec Turcji za jej poczynania na Morzu Śródziemnym.


białoruś mińsk protest sierpień 2020 shutterstock
Białoruski ekspert: reżim nie ustąpi, walczy ze społeczeństwem na śmierć i życie. Zachód musi pokazać swoje przywództwo

Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych przyznaje, że to - niestety - unijna normalność. - Kraje, dla których jedna sprawa nie jest priorytetowa, a inna jest, zawsze próbują ugrać swoje interesy - mówi. Wyjaśnia, że południe Europy z niepokojem patrzy na to, co robi Turcja i kraje regionu próbują powiązać sprawy sankcji. Z kolei dla krajów naszego regionu kwestia Białorusi jest pierwszorzędna. - I jedna i druga sprawa to powód do bólu głowy dla unijnej dyplomacji - zauważa. Wskazuje, że w sprawie Białorusi jest wiele wątków, a w tle są stosunki z Rosją. Zachodnia Europa uważa Białoruś za strefę rosyjskich wpływów, natomiast Polska i kraje nadbałtyckie ostrzegają, że takie postępowanie doprowadzi do wasalizacji Białorusi.

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia, nie ma powrotu do Białorusi sprzed sfałszowanych wyborów, choć państwa demokratycznego na modłę zachodnią szybko nie będzie. Dlatego uważa, że najrozsądniejsze byłoby dołączenie do układu "Łukaszenka i chroniący go Putin" jakiegoś elementu opozycyjnego, na przykład w parlamencie.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Włosi głosowali w wyborach regionalnych i w referendum na temat zmniejszenia liczebności parlamentu. Korespondencja Piotra Kowalczuka.

W Stanach Zjednoczonych ożywiona debata na temat nominacji do Sądu Najwyższego. W piątek wieczorem zmarła bowiem zasiadająca w nim od 27 lat Ruth Bader Ginsburg. Miała 87 lat, a przyczyną śmierci były komplikacje po nowotworze trzustki. Rozmowa z dr. Marcinem Fatalskim, amerykanistą. 

W Brukseli wybuchł skandal szpiegowski. Czy były brytyjski dyplomata, a potem analityk do spraw azjatyckich był chińskim szpiegiem? Felieton Katarzyny Semaan.

Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, dr Marcin Fatalski Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Marcin Fatalski (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 18.09.2020

Godzina emisji: 17.28

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cichanouska apeluje o sankcje wobec władz w Mińsku. "Nie uznawajcie Łukaszenki"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 14:51
Swiatłana Cichanouska zaapelowała w Brukseli o unijne sankcje wobec Mińska i wstrzymanie wsparcia finansowego dla władz. Liderka białoruskiej opozycji spotkała się z dziennikarzami po wspólnym śniadaniu z unijnymi ministrami spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brak zgody UE co do sankcji wobec reżimu Łukaszenki. Decyzję nadal blokuje Cypr

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 16:07
- Nadal nie ma ostatecznej zgody unijnych krajów na sankcje wobec przedstawicieli reżimu na Białorusi - poinformował minister spraw zagranicznych Łotwy. "Szkoda, że nie mogliśmy podjąć decyzji o sankcjach za łamanie praw człowieka. To zły sygnał dla Białorusinów, naszych społeczeństw i całego świata" - napisał na Twitterze Edgars Rinkevics.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdopodobnie na szczycie UE". Szef MSZ o decyzji ws. sankcji wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 17:35
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przyznał, że nie ma na razie w Unii zgody na sankcje wobec białoruskiego reżimu. Przełomu nie przyniosło spotkanie szefów dyplomacji z 27 krajów w Brukseli. 
rozwiń zwiń