Dr Bonikowska: Unia Europejska powinna koordynować walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:32
Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli rozpoczął się z pełną dramaturgią. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen musiała opuścić szczyt i pójść na kwarantannę, bo miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. To też symbolicznie pokazuje, w jakim stanie jest Europa, gdzie wskaźnik zakażeń rośnie gwałtownie.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen Foto: PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ

Dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych uważa, że nadszedł doskonały moment do dyskusji nad koordynacją posunięć w sprawie koronawirusa.


Posłuchaj
19:06 WS 15-10-2020.mp3 Unia powinna koordynować działania w sprawie zwalczania koronawirusa (Więcej świata/Jedynka)

 

Unia powinna koordynować działania poszczególnych państw

Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że na wiosnę każde państwo podejmowało własne działania, a w konsekwencji rodziło to wzajemną niechęć. - Myślę, że wyciągnięto z tego wnioski - mówi analityk. Zwraca uwagę, że obszary ochrony zdrowia i bezpieczeństwa granic zewnętrznych leżą w gestii każdego państwa, a zmiana tego statusu musiałaby być poprzedzona zmianą traktatów.

Ale - jej zdaniem - to, co można zrobić bez zmian traktatowych, to lepsze uzgadnianie działań i to się dzieje. Wcześniej każdy kraj podejmował taką decyzję, jaką chciał i kiedy chciał w oparciu o swe regulacje wewnętrzne. Ekspert wskazuje, że teraz każde państwo musiałoby wyrazić zgodę, aby Unii Europejskiej dać prawo do ingerencji w ochronę zdrowia i granic.

Rozmowy z Wielką Brytanią w impasie

Unijni przywódcy omówią też stan negocjacji z Wielką Brytanią, dotyczących przyszłego partnerstwa. Wielka Brytania nie jest już w Unii, ale do stycznia mają się zakończyć rozmowy o formie przyszłej współpracy. Małgorzata Bonikowska zauważa, że w rozmowach jest impas, chociaż do zakończenia negocjacji pozostało niewiele czasu. Są trzy przedmioty sporu - rybołówstwo, polityka konkurencji i kwestia wzajemnych relacji.

W szczycie nie bierze udziału premier Mateusz Morawiecki, który przebywa na kwarantannie. Stanowisko Polski prezentuje w Brukseli premier Czech Andrej Babiš.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

W Paryżu spotkanie Trójkąta Weimarskiego, tworzonego przez Polskę, Francję i Niemcy, na szczeblu szefów dyplomacji. Z Polski - Zbigniew Rau, z Francji - Jean-Yves Le Drian, a z Niemiec - Heiko Maas. Korespondencja Agnieszki Jasik i rozmowa z Jarosławem Guzym z PAP.

Rosja i Chiny znalazły się wśród państw wybranych do Rady Praw Człowieka ONZ. Mimo podjętych starań do składającej się z 47 członków Rady nie weszła jednak Arabia Saudyjska. Wyboru członków Rady Praw Człowieka dokonało Zgromadzenie Ogólne NZ. Wśród członków Rady będzie też m.in. Kuba. Rosja została wybrana do Rady po raz pierwszy od 2013 roku i cztery lata po tym, jak nieoczekiwanie odpadła w głosowaniu nad jej reelekcją. Chiny ostatni raz zasiadały w Radzie w latach 2017-2019. Oskarżany m.in. o systemowe prześladowanie mniejszości muzułmańskiej kraj tym razem otrzymał jednak o 20 proc. głosów mniej niż poprzednim razem.

Wybór nowych członków Rady Praw Człowieka skrytykował amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. "Zgromadzenie Ogólne NZ ponownie wybrało kraje o odrażającej historii poszanowania praw człowieka. Te wybory tylko dodatkowo potwierdzają słuszność decyzji USA o wycofaniu się i użyciu innych miejsc i okazji do ochrony i promocji uniwersalnych praw człowieka”. Od 2020 roku członkiem Rady Praw Człowieka ONZ jest Polska, jako jeden z sześciu krajów z regionu Europy Wschodniej. Felieton Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Jarosław Guzy (Dział Zagraniczny Polskiej Agencji Prasowej)

Data emisji: 15.10.2020

Godzina emisji: 17.32

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jest postęp, ale rozbieżności pozostały". Negocjacje Wielkiej Brytanii z UE

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 19:44
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zgodzili się w sobotę, że w ostatnich tygodniach obie strony poczyniły postępy w negocjacjach, ale nadal istnieją pomiędzy nimi znaczące rozbieżności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: dwa tygodnie temu na szczycie UE reprezentowałem stanowisko Czech, dzisiaj role się odwróciły

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:52
"Dwa tygodnie temu na nadzwyczajnym szczycie UE reprezentowałem stanowisko Czech. Dzisiaj role się odwróciły. Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady Europejskiej będzie prezentował szef czeskiego rządu Andrej Babisz. Przyjaciele zawsze mogą na siebie liczyć" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE przedstawiła strategię ws. szczepień na COVID-19. Zobacz szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 15:10
Dzień przed dyskusją szefów państw i rządów na szczycie UE ws. pandemii Komisja Europejska przedstawiła zbiór propozycji, które mają pomóc państwom członkowskim uporać się z wyzwaniami związanymi ze szczepieniami na COVID-19.
rozwiń zwiń