Analityk: prezydent Turcji stara się wykorzystać diasporę muzułmańską do wpływu na Europę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 19:55
Coraz ostrzejsza retoryka w sporze między Francją a Turcją wokół islamofobii, o którą Recep Tayyip Erdogan oskarża Paryż. Zdaniem prezydenta Turcji Francja "toleruje i zachęca" do postaw niechętnych wobec islamu. Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że Turcja swoją retoryką stara się podzielić społeczeństwa europejskich państw.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip ErdoganFoto: PAP/EPA/MURAT KULA/TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE

Prezydent Erdogan przemawiając w Ankarze stwierdził, że "wrogość wobec islamu i muzułmanów stała się polityką państwową niektórych krajów w Europie". Jak dodał taka polityka "cieszy się poparciem na wysokich szczeblach”. Prezydent Turcji mówił też, że głos w sprawie islamofobii we Francji powinien zabrać Parlament Europejski, który "wypowiada się w każdej sprawie związanej z Turcją”. Wezwał też kraje Unii Europejskiej do "powstrzymania antyislamskiej agendy" prezydenta Francji. Wcześniej Emmanuel Macron nazwał islam religią "w kryzysie" i ogłosił plany zaostrzenia polityki wobec "islamskiego separatyzmu" we Francji. Takie stanowisko poparły Niemcy.

Posłuchaj
18:31 WS 27-10-2020.mp3 Turcja za pośrednictwem muzułmańskiej diaspory chce wpływać na decyzje państw Europy (Więcej świata/Jedynka)

Karol Wasilewski zwraca uwagę, że i we Francji, i w Niemczech żyją liczne społeczności muzułmańskie. To właśnie do niech prezydent Turcji adresował swoje słowa. - Erdogan stara się wykorzystywać diasporę muzułmańską do tego, żeby w sposób polityczny wpływać na Niemcy i na Francję - mówi analityk. Przypomina, że kilka dni temu Turcja skrytykowała Niemcy za przeprowadzenie kontroli w jednym z meczetów w związku z nieprawidłowościami w wykorzystaniu państwowej pomocy covidowej.


shutterstock_1200.jpg
Francja na celowniku terrorystów

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Demonstracja przed ambasadą Rzeczypospolitej w Kijowie rodzin wyrażających solidarność z Polską. Organizatorem akcji było stowarzyszenie "Wszyscy razem za rodziną". Wśród uczestników znalazły się rodziny z dziećmi obarczonymi ciężkimi schorzeniami genetycznymi. Demonstranci trzymali m.in. transparent z napisem "Keep it up! Poland" (Tak trzymaj Polsko!). Korespondencja Pawła Buszki z Kijowa.

Rosja jest gotowa nie rozmieszczać rakiet 9M729 w europejskiej części swojego terytorium - oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin. Jako warunek postawił analogiczne decyzje ze strony NATO. Stosowanie przez Rosję tych rakiet było powodem wyjścia USA z traktatu INF. Władimir Putin zaproponował wzajemne inspekcje, które miałyby weryfikować przestrzeganie układu INF. Jego zdaniem "potrzebne są wysiłki na rzecz zmniejszenia deficytu zaufania, wzmocnienia stabilności regionalnej i globalnej". O wiarygodności tej deklaracji Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej

W Chinach wykryto 137 nowych bezobjawowych przypadków koronawirusa - najwięcej od blisko siedmiu miesięcy. Władze rozpoczęły kampanię masowych testów przesiewowych i poszukiwania kontaktów osób zakażonych. Wysiłkom Państwa Środka przyjrzał się brytyjski magazyn medyczny "The Lancet": generalnie sprawdziły się przewidywania obserwatorów już na starcie epidemii - partia komunistyczna wykorzystała okazję, dając popis technokratyczno-drakońskiego zarządzania, sprawności organizacyjnej i pętania wolności obywatelskich. A także cenzurowania wiadomości na ten temat. O chińskiej walce z pandemią felieton Michała Strzałkowskiego.    

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Karol Wasilewski (analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa)

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Odbudowa kalifatu i panowanie nad światem islamskim. Eksperci o polityce Erdogana

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 12:33
Media i eksperci we Francji analizują taktykę i strategię prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którego - jak twierdzą - "nieskrywaną ambicją" jest panowanie nad światem islamskim poprzez odbudowę kalifatu, na którego czele miałby stanąć sam turecki przywódca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja: Erdogan ostro potępił stosunek Macrona do muzułmanów we Francji

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 16:42
Prezydent Turcji ostro skrytykował stosunek Emmanuela Macrona do muzułmanów we Francji. Posunął się nawet do kwestionowania zdrowia psychicznego francuskiego przywódcy - przekazała agencja AFP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Napięcia między Francją a Turcją. Erdogan znów atakuje Macrona

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 19:15
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powtórzył, że prezydent Francji Emmanuel Macron potrzebuje badania psychiatrycznego. Jego wcześniejszą wypowiedź potępił szef dyplomacji UE, a francuski minister ds. europejskich mówi o "chęci destabilizacji" ze strony Ankary.
rozwiń zwiń