Prof. Paweł Laidler: wybory w USA pokazały, że społeczeństwo jest podzielone

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:32
W sześciu stanach wciąż trwa liczenie głosów po wtorkowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Głosy są liczone w Georgii, Pensylwanii Nevadzie, Arizonie oraz w Karolinie Północnej i Alasce. - Jeżeli wygra Biden nieważne jaka większością to będzie stał przed tym samym problemem, musi Amerykę zjednoczyć - mówi amerykanista Prof. Paweł Laidler.
Demonstracje poparcia dla Donalda Trumpa na Florydzie
Demonstracje poparcia dla Donalda Trumpa na FlorydzieFoto: PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

W stanach, w których liczone są głosy przewaga jednego kandydata nad drugim jest niewielka. Dlatego nie wyklucza się, że liczenie głosów zostanie powtórzone bądź wyrokiem sadu, bądź decyzją władz stanowych.

Posłuchaj
21:57 WS 7-11-2020.mp3 społeczeństwo amerykańskie jest podzielone (Więcej świata/Jedynka)

W niektórych stanach możliwe ponowne liczenie głosów

- Sekretarz stanu Georgia Brad Raffensperger, który jest republikaninem już zapowiedział, że spodziewa się ponownego przeliczenia głosów ze względu na niewielką różnicę w tym stanie - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Demokrata Joe Biden ma w Georgii przewagę nad prezydentem Donaldem Trumpem wynoszącą 1579 głosów.

Ponowne przeliczenie głosów jest też prawdopodobne w Pensylwanii, dysponującej 20 głosami elektorskimi, bo różnica głosów będzie wynosiła ok. pół procent. Prof. Laidler wskazuje, że Pensylwania jest też doskonałym przykładem na to, jak w USA głosują duże miasta, a jak głosuje prowincja.

Wybory_Prezydenckie_USA_TT_COVER 1200.jpg
Walka o Biały Dom w USA wkracza w decydującą fazę. Zobacz serwis specjalny

Amerykanista spodziewa się protestów, ale jeśli będą to protesty pokojowe, to będzie to zgodne z prawem. Tym bardziej, że do takich protestów wzywał Donald Trump. - Ale może się zdarzyć, że będzie dużo napięć i ogłoszenie wyniku to nie będzie koniec tej gry - ocenia Paweł Laidler.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Chiny grożą wstrzymaniem importu australijskich towarów o wartości co najmniej 5 miliardów dolarów amerykańskich po tym, jak australijskie władze zażądały międzynarodowego, niezależnego śledztwa w sprawie przyczyn pandemii koronawirusa. Relacja Adriana Bąka.

Skutki pandemii dla gospodarek państw UE. Polska jest wśród krajów z najmniejszym spadkiem PKB w Unii. Z prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej wynika, że nasza gospodarka w tym roku skurczy się o 3,6 procent PKB. Rozmowa z Arturem Bartoszewiczem z SGH w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Paweł Laidler (dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ), Artur Bartoszewicz (SGH w Warszawie)

Data emisji: 6.11.2020

Godzina emisji: 17.32

ag 


Czytaj także

Wciąż nie znamy zwycięzcy wyborów w USA. Bliżej prezydentury Biden, Trump zapowiada pozwy

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 06:02
Były wiceprezydent w administracji Baracka Obamy Joe Biden jest coraz bliżej wygranej w Pensylwanii, która może przesadzić o jego zwycięstwie wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Kandydat Demokratów apeluje do swoich zwolenników o spokój i cierpliwość. Tymczasem Donald Trump zapowiada kolejne pozwy sądowe i sugeruje oszustwa wyborcze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory w USA. Pracownik poczty aresztowany za kradzież kart do głosowania

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 09:08
Pracownik US Postal Service usłyszał zarzuty, po stwierdzeniu prokuratury, że ukradł pocztę ze swoich tras dostaw. Grozi mu kara 5 lat więzienia i 250 tys. dolarów grzywny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie w USA. Dodatkowa ochrona dla Bidena w przypadku jego wygranej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 19:07
Amerykańskie Secret Service zwiększa ochronę Joe Bidena w obliczu jego spodziewanego zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Kandydat demokratów zwiększa swoją przewagę w Pensylwanii i jeśli wygra w tym stanie, to zapewni sobie 270 głosów elektorskich, potrzebnych do ostatecznego zwycięstwa.
rozwiń zwiń