Ok. 14 proc. badanych Ukraińców opowiedziało się za dążeniem ich kraju do Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), zrzeszającej Rosję, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Armenię. 27 proc. wolałoby, by kraj nie zmierzał ani do UE, ani do EWG.
19:20 ws 12-11-2020.mp3 Ukraińcy chcą do Unii Europejskiej, ale muszą przeprowadzić głębokie reformy (Więcej świata/Jedynka)
Daniel Szeligowski przyznaje, że po roku 2014, czyli po inwazji rosyjskiej na Krym, w społeczeństwie ukraińskim wzrosły nastroje proeuropejskie. - I z tym muszą liczyć się główne partie polityczne, z których tylko jedna ma zdecydowanie prorosyjskie nastawienie - podkreśla. Poza tym na Ukrainie wytworzyła się społeczna presja na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej, bo to wymusi reformy.
Dr Karol Nawrocki: Rosja nie jest gotowa rozliczyć się z własną historią
Analityk zwraca uwagę, że przeciętnego Ukraińca najbardziej interesowałoby zniesienie wiz do Unii, ale to zostało uwarunkowane przez Brukselę od walki z korupcją. A nie tak dawno Trybunał Konstytucyjny uchylił kilka przepisów ułatwiających zwalczanie korupcji.
Gość Programu 1 Polskiego Radia porównuje proces przyjmowania Ukrainy do Unii do jadącego pociągu. - Nie wiadomo, kiedy ten pociąg przyjedzie na stację, ale jak przyjedzie, to trzeba być gotowym do wejścia, bo jak nas tam nie będzie, to pociąg odjedzie - mówi.
"Stawką w grze jest Fundusz Odbudowy". Prof. Grosse o negocjacjach nad budżetem UE
Czytaj także:
Posłuchaj całej audycji, w której również:
Komisja Europejska zaproponowała szereg zmian w prawie, które mają wzmocnić unijne uprawnienia w przestrzeni zdrowia, by Wspólnota lepiej radziła sobie z wyzwaniami w tym obszarze. W ramach przyszłej unii zdrowotnej powołany miałby być urząd ds. reagowania kryzysowego w sytuacjach zagrożenia zdrowia. Jednym z głównych wniosków, jaki Komisja wyciąga z minionych miesięcy, to potrzeba ściślejszej koordynacji działań na szczeblu UE. Poprawa zdolności do wspólnego reagowania ma być odpowiedzią na społeczne oczekiwanie, że krytykowana na początku pandemii za opieszałość UE będzie odgrywać bardziej aktywną rolę w takich kryzysach. Aby rozwiązania te mogły wejść w życie, muszą się na nie zgodzić państwa UE oraz Parlament Europejski. Felieton Michał Strzałkowskiego.
Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał rozporządzenie o utworzeniu bazy rosyjskiej marynarki wojennej na terytorium Sudanu, na wybrzeżu Morza Czerwonego. Będzie to punkt zaopatrzenia materialno-technicznego mieszczący do czterech okrętów. Zgodnie z rozporządzeniem w bazie będzie mogło stacjonować do 300 rosyjskich żołnierzy. Współpraca wojskowo-techniczna zajmuje ważne miejsce w relacjach Rosji i Sudanu. W 2019 roku niezależna "Nowaja Gazieta" podawała, że wartość zakupionego przez Sudan w ostatnich dwóch dekadach rosyjskiego uzbrojenia wynosiła - według niektórych szacunków - około 1 mld USD. Moskwa sprzedawała Sudanowi broń mimo nałożonych na ten kraj sankcji międzynarodowych. Rozmowa z dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Jak przebiega liczenie głosów w wyborach prezydenckich w USA? Felieton Katarzyny Semaan.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
Data emisji: 12.11.2020
Godzina emisji: 17.32
ag