"Polski Nobel" dla prof. Ewy Góreckiej. Twórczyni materiałów ciekłokrystalicznych

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 21:20
Już po raz dwudziesty dziewiąty Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała Nagrody Fundacji, które cieszą się opinią najważniejszego wyróżnienia naukowego w Polsce i dlatego nazywane są "polskimi Noblami". Jednym z laureatów została wybitna polska chemiczka - prof. Ewa Górecka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Posłuchaj
19:59 2020_11_16 19_07_20_PR1_Eureka.mp3 Prof. Ewa Górecka laureatką "polskiego Nobla" (Eureka/Jedynka)

Hahut niedźwiedź polarny patronat 1200.jpg
Natura inspiracją do tworzenia materiałów izolacyjnych

"Polskie Noble" przyznawane są za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które "przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata".

Prof. Ewa Górecka została nagrodzona w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za otrzymanie materiałów ciekłokrystalicznych o strukturze chiralnej zbudowanych z niechiralnych molekuł. - Ciekłe kryształy to stan pośredni materii pomiędzy kryształem a cieczą. O cieczy wiemy, że płynie, molekuły nie mają uporządkowania, ani swoich centrów mas i orientacji, natomiast w krysztale molekuły mają dobrze zdefiniowane pozycje i orientacje - tłumaczy prof. Ewa Górecka.

Czytaj także:

Związki chiralne to związki optycznie czynne. Związki te potrafią skręcać płaszczyznę światła spolaryzowanego. Najliczniejszą grupę substancji zdolnych do tego, to związki, posiadające w swojej cząsteczce atom lub atomy węgla, które są połączone z 4 podstawnikami różniącymi się między sobą.

- To, co nas interesowało, to właśnie molekuły, które mają nietypowy kształt i są silnie wygięte, co jest nietypowe dla molekuł ciekłokrystalicznych (…). Pokazaliśmy, że także w fazach nieco bardziej skomplikowanych, tj. fazach smektycznych, tworzących warstwy, również powstają helisy. Co więcej, powstają one na różnych skalach - dodaje prof. Ewa Górecka.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka (Ludzie Nauki)

Prowadził: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Ewa Górecka (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 16.11.2020 

Godzina emisji: 19.07

DS


Czytaj także

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 05:43
Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

200 tys. złotych dla wybitnych naukowców. Znamy laureatów Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 07:01
Prof. Jacek Radwan, prof. Ewa Górecka, prof. Krzysztof M. Górski i prof. Romuald Schild są tegorocznymi laureatami Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wysokość nagrody wynosi 200 tys. zł. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w formule online 2 grudnia br. Nagroda przyznawana jest już po raz 29. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Skłodowska-Curie – Polka wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 06:00
To prawdziwa prekursorka. Była pierwszą kobietą z nagrodą Nobla, pierwszą profesorką na Sorbonie, jedną z pierwszych kobiet, które prowadziły samochód. Przez całe życie przełamywała stereotypy. W 2011 roku została uznana Polką wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i magazynu historycznego "Mówią Wieki". W pełni zasłużenie.
rozwiń zwiń