Prof. Tomasz G. Grosse: prowizorium budżetowe UE jest dla Polski korzystniejsze

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 20:25
Polska i Węgry oficjalnie zapowiedziały sprzeciw wobec pomysłów powiązania budżetu Unii Europejskiej z mechanizmem praworządności. Zagroziły wetem wobec całego siedmioletniego budżetu. - Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że po wecie strony wrócą do stołu rokowań - przewiduje prof. Tomasz G. Grosse
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki w BrukseliFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

To jeden ze scenariuszy. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse z UW uważa, że członkowie Unii będą chcieli na nowo uzgodnić budżet i fundusz odbudowy, tylko w bardziej korzystnym dla nas wymiarze.

morawiecki 1200 en.jpg
"Mechanizmy oparte na politycznie motywowanych kryteriach". Premier grozi wetem ws. budżetu UE
Posłuchaj
19:40 WS 13-11-2020.mp3 Różne scenariusze w przypadku weta Polski i Węgier wobec długoletniego budżetu UE (Więcej świata/Jedynka)

Drugi jest taki, że fundusz odbudowy będzie negocjowany, ale bez Polski i Węgier. Gość Programu 1 Polskiego Radia jest również zdania, że jeśli długoletnia perspektywa finansowa nie zostanie przyjęta i od nowego roku będzie obowiązywało prowizorium budżetowe, to dla Polski będzie korzystniejsza sytuacja i nasz kraj może liczyć na większe fundusze. Ocenia, że z polityku spójności będziemy w takim przypadku otrzymywać więcej niż w obecnej perspektywie.

Czytaj także :

Posłuchaj całej audycji, w której również:

W stolicy Armenii opozycja zapowiada kolejny protest przeciw porozumieniu podpisanemu pod patronatem Rosji o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu między Armenią i Azerbejdżanem. W tej sprawie delegacja rosyjska w Turcji prowadzi rozmowy mają o wspólnym centrum monitoringu przestrzegania rozejmu. Relacja Macieja Jastrzębskiego.

Francuska służba zdrowia jest na granicy wytrzymałości, rząd przedłużył lockdown o kolejne 15 dni. Rozmowa z korespondentem PR w Paryżu Stefanem Folzerem.

W Berlinie rozgorzała krwawa wojna między arabskimi i czeczeńskimi gangami - W ubiegły weekend doszło do kilku wzajemnych ataków członków arabskiego klanu Remmo i Czeczenów. W roli  mediatora wystąpił znany bokser Manuel Charra - materiał reporterski  Adriana Bąka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu". Premier skierował list do przywódców UE

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 19:21
"W ostatnich dniach skierowałem do przywódców UE list ws. mechanizmów warunkowości związanych z budżetem UE" - oświadczył Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że "Polska nie może zaakceptować takiej wersji tych mechanizmów, która prowadzi do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze UE a praworządność. Kuźmiuk: nie możemy dać do ręki urzędnikom ideologicznej pałki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:47
- Wszystkie negocjacje dot. funduszu UE, które zbliżają się do finału, są oparte o porozumienie szefów rządów z 21 lipca br. Negocjacje trwały wtedy prawie cztery doby. Zgodziliśmy się wówczas na parę rzeczy niekoniecznie dla nas wygodnych, oczekując w zamian solidarności europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń