Weto ws. budżetu UE. Prof. Grabowska: to jest normalny mechanizm wyrażania sprzeciwu

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 19:10
Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. Jest to spowodowane powiązaniem wypłaty unijnych funduszy i kwestii praworządności. - Kto wkłada pieniądze do budżetu, ten ma prawo decydować, jak będą one wydawane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i były europoseł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Posłuchaj
19:40 PR1_MPLS 2020_11_17-17-32-31.mp3 Unia Europejska, wizyta prezydenta na Litwie, szczepionka na koronawirusa, Wielka Brytania (Jedynka/Więcej świata)

Piotr Müller Muller PR1 1200.jpg
"Tworzono normy prawne niezgodne z traktatami". Müller o wecie ws. budżetu UE

Unijni ministrowie ds. europejskich debatowali we wtorek o zablokowaniu przez Polskę i Węgry budżetu Wspólnoty i funduszu odbudowy po pandemii. Powodem było powiązanie wypłat funduszy z kwestią praworządności. - Weto jest normalnym mechanizmem wyrażenia sprzeciwu (…), ale Polska oficjalnie jeszcze nie zgłosiła weta, tylko jest to zapowiedź weta. Dopiero premier, kiedy już będzie oficjalnie dyskusja i głosowanie nad budżetem, może zgłosić weto - wyjaśnia prof. Genowefa Grabowska.

Państwa członkowskie mają prawo odnieść się

Projekt dotyczący powiązania wypłat unijnych funduszy z praworządnością uzyskał akceptację większości państw Unii Europejskiej.

- Tamta większość może nie była oszałamiająca, ale wystarczyła bezwzględna większość (…). Rozporządzenie, które dotyczy wykonania budżetu, zostało zaakceptowane w takiej wersji, jak przygotowała to prezydencja niemiecka i tak jak później zaakceptował to Parlament Europejski. Teraz państwa członkowskie mają prawo odnieść się do tego, bo to ich bezpośrednio dotyczy, kto wkłada pieniądze do budżetu, ten ma prawo decydować, jak będą one wydawane - twierdzi gość Jedynki.

Intencją nie jest blokowanie funduszy

Na pieniądze z funduszu odbudowy, ze względu na stan gospodarki, czekają głównie takie państwa jak Portugalia, Hiszpania, Włochy, Grecja i Francja.

- Intencją chyba żadnego państwa w Unii Europejskiej nie jest blokowanie tego funduszu. Niemiecki minister ds. europejskich powiedział jedną trafną rzecz, że każdy musi wywiązać się ze swoich zobowiązań. Adresuje to do Polski i Węgier, ale zapomniał, że Niemcy nie wywiązały się ze swoich zobowiązań z lipcowego szczytu Rady Europejskiej, kiedy przewodniczyły temu szczytowi. W konkluzjach ze szczytu zapisały, jak ma wyglądać i co ma być w rozporządzeniu, które budżet wprowadza, a później zrobiły coś zupełnie innego i zarzuciły te ustalenia, które zostały przyjęte podczas szczytu. Wówczas przeszły na stronę Komisji Europejskiej, która od dawna przygotowywała sobie oprzyrządowanie, które teraz podała prezydencji niemieckiej na tacy - tłumaczy prof. Genowefa Grabowska.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Prezydent Andrzej Duda z dwudniową wizytą na Litwie. Powołano właśnie Radę Prezydencką Polski i Litwy. Korespondencja Kamila Zalewskiego.

- Kolejna firma ogłasza, że jej szczepionka na koronawirusa działa i jest skuteczna. Amerykańska spółka Moderna deklaruje 94,5-procentową skuteczność, czyli większą niż w przypadku preparatu Pfizer-BioNTech. O szczepionkowym wyścigu felieton Michała Strzałkowskiego.

- Premier Boris Johnson oświadczył, że jest pewien, iż Wielka Brytania będzie prosperować, nawet jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z Unią Europejską w sprawie relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. W Brukseli zaczęła się kolejna runda negocjacji, które prowadzą David Frost i Michel Barnier. Obie strony sugerowały, że bieżący tydzień może być rozstrzygający o tym, czy uda się osiągnąć porozumienie. Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego, były europoseł), dr Krzysztof Winkler (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Nowy pakt migracyjny. Prof. Grabowska: pretensje mają nie tylko państwa V4

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 18:30
- Te rozwiązania nie są właściwe w momencie, kiedy świat walczy z kryzysem gospodarczym i pandemią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego, odnosząc się do nowego paktu migracyjnego. Jakie stanowisko w sprawie uchodźców przedstawiły państwa Grupy Wyszehradzkiej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska i Węgry zawetowały budżet UE. Włoskie media: to więcej niż uzasadnione

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 09:59
Włoskie prawicowe media uważają, że Polska i Węgry miały bardzo poważne powody, by nie godzić się na przyjęcie unijnego budżetu. Natomiast dziennik "Corriere della Sera" przewiduje, że Węgry niebawem ugną się przed szantażem Niemiec.
rozwiń zwiń