Prawo antyislamskie. Prof. Michalski: Francja zyskuje wiele środków nacisku

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 18:40
Francuski rząd przygotowuje ustawę o walce z separatyzmem islamskim, która m.in. ograniczy finansowanie meczetów z zagranicy czy wprowadzi zakaz "uprawiania polityki" w miejscach kultu. - Większość muzułmanów zgadza się z tym, co proponuje rząd, ponieważ w większości są przeciwni terroryzmowi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Michalski z Paris Business School.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: GODONG-PHOTO/shutterstock

Posłuchaj
21:10 PR1_MPLS 2020_11_19-17-33-00.mp3 Unijny wideoszczyt, Etiopia, sankcje dla Białorusu, ustawa antyislamska (Jedynka/Więcej świata)

Imigranci Lampedusa 1200 PAP.jpg
Dr Małgorzata Bonikowska: nie da się całkowicie zahamować nielegalnej imigracji do UE

Rząd chce też zakazać zarządzanie stowarzyszeniami kulturalnymi przez osoby skazane za terroryzm. To wszystko wynika z założeń "Ustawy wzmacniającej zasady republikańskie", potocznie zwanej ustawą przeciwko separatyzmowi islamskiemu lub prawem antyislamskim, które minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oraz minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti zaprezentowali na łamach dziennika "Le Figaro".

Islam podporządkowany prawu?

- Przede wszystkim chodzi o to, że w przeciwieństwie np. do religii katolickiej, nie ma (w islamie - red.) hierarchii i praktycznie nie ma też kontroli nad stowarzyszeniami muzułmańskimi. Celem ustawy jest ich podporządkowanie prawu, które jest aplikowane przykładowo do stowarzyszeń kultu protestanckiego czy katolickiego - wyjaśnia prof. Tomasz Michalski.

Ekspert Jedynki zwraca też uwagę na pewną specyfikę meczetów. - We Francji brakuje imamów i są oni sprowadzani z zagranicy, np. z Turcji pochodzi około 300. Wielu z nich jest bardzo radykalnych - słyszymy.

Ustawa zakłada zatem, że imamowie będą kształceni we Francji, zamiast sprowadzani z zagranicy. - Państwo zyskuje bardzo wiele środków nacisku, żeby nie przyjmować do różnego rodzaju społeczności osób zradykalizowanych, aby te straciły wpływ (na społeczność - red.). Nadzieja jest wypatrywana w tym, aby sytuacja wróciła powoli do tej, która była przed 2000 rokiem, od kiedy zaczęły napływać olbrzymie fundusze z różnych krajów oraz imamowie z zewnętrz, będący bardziej radykalni i nieprzywiązani do wartości republikańskich - tłumaczy prof. Tomasz Michalski.

Co na to muzułmanie?

Wbrew pozorom większość muzułmańskiej społeczności we Francji akceptuje propozycje tamtejszego rządu. - Tak naprawdę większość muzułmanów zgadza się z tym, co proponuje rząd, ponieważ w większości są przeciwni terroryzmowi. Istnieje też niewielka radykalna grupka, która opanowuje poszczególne meczety i jest daleko od mainstreamu, a przez to, że ma pieniądze, stać ją na to, żeby przede wszystkim niszczyć umysły niektórych młodych czy niezbyt rozgarniętych wyznawców - uważa prof. Tomasz Michalski.

Jak przyznaje prof. Tomasz Michalski, Francja cały czas jest w szoku po niedawnych aktach terroryzmu. Zaznacza jednak, że Francuzi pocieszają się tym, że zamachowcy nie byli Francuzami wychowanymi przez ich kraj, tylko imigrantami.

Ponadto w audycji:

- Wideokonferencja Rady Europejskiej w temacie reakcji UE na pandemię Covid-19. Jest to kontynuacja wideokonferencji z 29 października, podczas której przywódcy UE podkreślili potrzebę wzmocnienia wspólnych wysiłków w walce z pandemią i skupili się na testowaniu i śledzeniu polityk oraz szczepionkach. Rozmowa z Jarosławem Guzym z Polskiej Agencji Prasowej.

- Jest zielone światło Unii Europejskiej dla rozszerzenia sankcji wobec białoruskiego reżimu. To odpowiedź na zabicie Ramana Bandarenki, który został zakatowany na śmierć przez Siły Bezpieczeństwa Białorusi. Felieton Katarzyny Semaan.

- W Etiopii posuwa się ofensywa wojsk rządowych, a walki się zaostrzają. ONZ alarmuje o kryzysie humanitarnym. Rząd zaprzecza, by walki miały podłoże etniczne. Władze Tigraju zapewniają, że nigdy się nie poddadzą. O szczegółach Michał Strzałkowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Żakowski

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), prof. Tomasz Michalski (Paris Business School)

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 17.33

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Francja: kolejni aresztowani w sprawie zabójstwa nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 12:01
Francuskie służby aresztowały trzech nowych podejrzanych w sprawie zabójstwa nauczyciela Samuela Paty’ego. Informację tę podaje francuska agencja AFP. Podejrzani mieli kontaktować się z czeczeńskim uchodźcą, który zabił nauczyciela w okolicach Paryża 16 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kodeks etyki i oficjalna licencja. Francja stworzy system szkolenia imamów

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 12:31
Dziennik "Le Figaro" informuje, że prezydent Francji spotkał się z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej, aby rozpocząć prace w tym celu. Emmanuel Macron tłumaczy, że chce tym sposobem odciąć francuskich muzułmanów od wpływu imamów szkolonych za granicą.
rozwiń zwiń