Ekspert: dzięki nieformalnej grupie przyjaźni Chiny mają dostęp do poufnych dokumentów UE

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 20:33
Chiny sponsorują w Parlamencie Europejskim nieformalną grupę przyjaźni z UE, dzięki której mają możliwość dostępu do poufnych dokumentów unijnych, dotyczących trudnych negocjacji handlowych z Pekinem. - W chińskiej polityce zagranicznej tego typu grupy są zawsze elementem większej układanki - zwraca uwagę Jakub Jakóbowski z OSW.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Shutterstock haker 1200.jpg
Restrykcje za cyberprzestępczość. UE zgadza się na sankcje wobec Rosji, Chin i Korei Płn.

Szef tej grupy, czeski europoseł Jan Zahradil, jest jednocześnie wiceprzewodniczącym parlamentarnego komitetu ds. handlu międzynarodowego i jako taki ma otwarty dostęp do kluczowych informacji. Grupa przyjaźni unijno-chińskiej należy do typu organizacji, mniej lub bardziej otwarcie powiązanych z Chinami, które starają się wspierać cele Pekinu za granicą. Belgijski kontrwywiad uważa, że Chiny wykorzystują stowarzyszenia przyjaźni do "osiągania celów polityki wewnętrznej i zewnętrznej" i próbują do tego "kooptować osoby z elit europejskiej klasy politycznej i świata biznesu".

Posłuchaj
20:40 WS 30-11-2020.mp3 Zaostrzyły się stosunki europejsko-chińskie (Więcej świata/Jedynka) 

Angela Merkel FREE 1200.jpg
Relacje UE - Chiny. Dr Marcin Przychodniak: Europa próbuje znaleźć złoty środek

Wszystkie ślady prowadzą do Komunistycznej Partii Chin

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że chińskie instytucje współpracujące z grupą są częścią dużej, ogólnoświatowej sieci towarzystw przyjaźni, a wszystkie nitki prowadzą do różnych komórek Komunistycznej Partii Chin. Ekspert podkreśla, że chińska polityka wobec Unii w ostatnich latach zintensyfikowała się, choć nie pogłębiła. - W ostatnich miesiącach stosunki Chin z Unią Europejską zaostrzyły się - wskazuje.

Chiny są rywalem Unii Europejskiej

Sprawa pandemii, likwidacji autonomii Hongkongu, stosunków handlowych spowodowała, że Chiny coraz częściej są postrzegane, jako rywal. Wskazuje, że większość państw europejskich podjęła decyzję o wycofaniu się z budowy sieci 5G z Chinami. Zauważa też, że relacje Unii z Chinami zmieniły w ciągu ostatnich 10 lat swój charakter i są dużo ostrzejsze.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Portugalski dziennik "Público" poinformował, że tamtejszy premier António Costa jest przeciwny uzależnieniu wypłat z unijnego funduszu odbudowy od mechanizmu praworządności. Gazeta powołuje się na informację, które przekazał jej w rozmowie telefonicznej eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski. Były szef polskiej dyplomacji powiedział portugalskim dziennikarzom, że Lizbona skrytykowała propozycję mechanizmu podczas zamkniętego posiedzenia Rady Unii Europejskiej. Stanowisko Portugalii miało zostać określone również jako "bardzo krytyczne" w niemieckich dokumentach. W lipcu premier António Costa spotkał się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Stwierdził wówczas, że kwestia praworządności nie powinna opóźniać wypłat z unijnego funduszu odbudowy, na których szybkiej realizacji Portugalczykom najbardziej zależy. Felieton Katarzyny Semaan.

Na rozpoczynającym się 1 grudnia dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO powołana przez sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stolteneberga grupa ekspertów przedstawi propozycje jego zreformowania, w tym ograniczenia zasady jednomyślności. Eksperci zalecili również, by do kuluarowych rozmów w trakcie północnoatlantyckich szczytów zapraszano przywódców tych państw Unii Europejskiej, które do NATO nie należą oraz by poświęcano znacznie więcej uwagi potencjalnym zagrożeniom ze strony Chin. Więcej o tematach jutrzejszego spotkania po spotkaniu dziennikarzy z Jensem Stoltenbergiem. O szczegółach Wojciech Cegielski.

Ambasador Iranu Madżid Tacht Rawanczi wystosował list do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego ONZ António Guterresa w związku ze śmiercią naukowca ds. nuklearnych Mohsena Fakhrizadeha, o którego zabójstwo Teheran oskarża Izrael. W liście ambasador ostrzega przed „awanturniczymi działaniami Stanów Zjednoczonych i Izraela przeciwko Iranowi”. Wyraża także oczekiwanie od sekretarza generalnego ONZ i Rady Bezpieczeństwa zdecydowanego potępienia zabójstwa i „podjęcia niezbędnych środków przeciwko jego sprawcom”. Po zabójstwie irańskiego naukowca ONZ zaapelowała o "powściągliwość i unikanie działań, które mogą doprowadzić do eskalacji napięć w regionie". Jakie mogą być reperkusje tego wydarzenia. Rozmowa z prof. Danielem Boćkowskim z Uniwersytetu w Białymstoku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Premier w "La Stampa": Rosja i Chiny dążą do dominacji

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 07:41
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska po zakończeniu II wojny światowej przeżyła powtórne odebranie niepodległości. Polski premier w związku z 75 rocznicą kapitulacji Niemiec udzielił obszernego wywiadu włoskiemu dziennikowi "La Stampa".
rozwiń zwiń