Prof. Gut: szczepionka przeciw COVID-19 ma surowe wymagania w logistyce

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 19:50
Brytyjczycy już od przyszłego tygodnia będą mogli szczepić się przeciwko koronawirusowi. Wielka Brytania jako pierwsza na świecie dopuściła do użycia szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. - Wydaje się, że będzie to jedna z najbezpieczniejszych szczepionek - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut, epidemiolog.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Mongkolchon Akesin/shutterstock

Posłuchaj

20:22 PR1_MPLS 2020_12_03-17-32-23.mp3 Szczepionka na koronawirusa, zmarł b. prezydent Francji, Afganistan, konflikt Chin i Australii (Jedynka/Więcej świata)

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że na całym świecie trwają obecnie prace nad ponad 150 szczepionkami przeciw COVID-19. Co wiemy o szczepionce firm Pfizer i BioNTech, która jako pierwsza trafi do pacjentów?

Horban 1200.jpg
Horban o szczepionce na COVID-19: odporność będzie się utrzymywała przez wiele lat

- Jest to bardzo nowoczesna szczepionka, oparta o informacyjny kwas nukleinowy RNA, czyli o informacje o strukturze białka wirusowego. W ten sposób pomija się ewentualne problemy z DNA (…). Wprowadzamy po prostu informację, na podstawie której komórka produkuje jedno z białek wirusa, które jest odpowiedzialne za ochronę - wyjaśnia prof. Włodzimierz Gut.

Ekspert Jedynki zauważa, że "wydaje się, iż będzie to jedna z najbezpieczniejszych szczepionek". - Ceną za to są niezwykle surowe wymagania w logistyce, czyli -70 stopni Celsjusza. Messenger RNA jest bardzo labilny i bardzo łatwo rozpada się w wyższych temperaturach - twierdzi nasz gość.

EMA jeszcze czeka

Europejska Agencja Leków (EMA) odpowiedzialna za otwarcie szczepień w Unii Europejskiej twierdzi jednak, że warto jeszcze trochę poczekać z decyzją o rozpoczęciu szczepień i jednocześnie podkreśla, że używana przez nią procedura, jest lepsza i bezpieczniejsza niż ta używana przez Wielką Brytanią.

- Procedury wszędzie są dość podobne, czy krajowe czy międzynarodowe. EMA po swoich doświadczeniach w czasie pandemii (…) nabrała dużej ostrożności i w tej chwili chce dostać wszystkie możliwe wyniki, żeby to puścić na rynki europejskie. Trzeba pamiętać, że poza tym jeszcze każdy kraj ma swoją agencję dopuszczającą i poza sytuacjami, w których dopuszcza się warunkowo, pełne dopuszczenie jest możliwe tylko wtedy, jeśli wszystkie dane są dostępne i nie budzą wątpliwości - komentuje prof. Włodzimierz Gut.

Plany dotyczące szczepień

Poszczególne kraje, cały czas czekając na decyzję EMA, ogłaszają swoje plany dotyczące szczepień. Belgowie planują rozpocząć szczepienia już w styczniu, natomiast Francuzi między kwietniem, a czerwcem. Skąd biorą się tak duże różnice?

- Po pierwsze wynikają z tego, jakie to są szczepionki i których producentów. Aktualnie warunkowe dopuszczenie ma 7. Pełnego dopuszczenia przez główne organy międzynarodowe i dopuszczenia krajowego nie ma jeszcze żadna szczepionka (…). W Polsce mamy 3 szczepionki, które mają być użyte do szczepień: jedna z nich jest oparta o informacyjny RNA, a dwie pozostałe oparte o wektory typu adenowirusa ludzkiego i małpiego. Są to chyba najbezpieczniejsze szczepionki - tłumaczy prof. Włodzimierz Gut.

Ekspert Jedynki dodaje, że ostatnie dwie techniki mają pewną niedogodność. - Jeżeli populacja ma przeciwciała dla wektora, czyli dla tego wirusa, który przenosi informacje o koronawirusie, to może nie dojść do uodpornienia. Oczywiście przy małpim jest to bardzo mało prawdopodobne - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Zmarł były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing. Materiał Stefana Foltzera.

- Władze Afganistanu podpisały wstępne porozumienie z talibami. Dokument jest krótki i ogólnikowy, ale otwiera drogę do rozpoczęcia formalnych negocjacji pokojowych. Jest też pierwszą pisemną umową między rządem, a rebeliantami od czasu, kiedy w 2001 roku Stany Zjednoczone obaliły rząd talibów w Afganistanie. Materiał Michała Strzałkowskiego.

- Trwa spór między Canberrą, a Pekinem. Ataki handlowe Chin wobec Australii mają odstraszyć inne kraje przed wstąpieniem do antychińskiej koalicji, którą tworzą Stany Zjednoczone. Rozmowa z Marcinem Przychodniakiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Włodzimierz Gut (epidemiolog), Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 3.12.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE podpisała kolejną umowę na szczepionkę przeciw COVID-19. 405 milionów dawek od niemieckiej firmy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 14:34
Komisja Europejska podpisała umowę z niemiecką firmą CureVAc na dostawy 405 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. To piąty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Brukselę, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka na COVID-19. Pfizer i BioNTech chcą dopuszczenia ich produktu na rynek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:50
Firmy Pfizer i BioNTech wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw COVID-19 - podał we wtorek Reuters. Dyrektor generalny BioNTech zapowiadał wcześniej, że szczepionka może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne UE w połowie grudnia.
rozwiń zwiń