Głosowanie Kolegium Elektorów w USA. Ekspert: przewaga Bidena jest istotna

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 18:56
W Stanach Zjednoczonych trwa głosowanie Kolegium Elektorów, które ostatecznie wybierze nowego prezydenta USA. - Wydaje się, że Joe Biden ma zapewniony Biały Dom - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy Donald Trump liczy jeszcze na zwycięstwo?
Joe Biden
Joe BidenFoto: Alex Gakos/shutterstock

Posłuchaj
20:17 PR1_MPLS 2020_12_14-17-32-03.mp3 Neutralność klimatyczna w UE, próby otrucia Aleksieja Nawalnego, Czarnobyl, wybory prezydenckie w USA (Jedynka/Więcej świata)

shutterstock biden trump free trump biden free 1200.jpg
Wybory prezydenckie w USA. Publicysta: w tym roku to bardzo burzliwy proces

Jako pierwsze odbyło się głosowanie w stanie Vermont, którego trzech elektorów opowiedziało się za demokratą Joe Bidenem. Wraz z upływem dnia głosują kolejne stany. Około godz. 23.00 polskiego czasu zagłosują elektorzy z Kalifornii, czyli ze stanu o największej liczbie delegatów. Według przewidywań amerykańskich komentatorów, po oddaniu głosów przez kalifornijskich elektorów, wszystko będzie już jasne.

Kolegium Elektorów ostatecznie wybierze prezydenta kraju dopiero w poniedziałekKolegium Elektorów ostatecznie wybierze prezydenta kraju w poniedziałek

Przewaga Joe Bidena

Trudno jednak wyobrazić sobie, że Joe Biden miałby przegrać głosowanie elektorskie, ponieważ wybory powszechne zapewniły mu 306 głosów w Kolegium Elektorów, natomiast do zwycięstwa potrzebnych jest 270 głosów. - Ta przewaga jest istotna. W przeszłości zdarzali się elektorzy, którzy nie głosowali zgodnie z wolą ludności stanów, które reprezentują, ale to nigdy nie wpływało na ostateczny wynik wyborów. Trudno oczekiwać, że tym razem coś w tej kwestii się zmieni - komentuje prof. Małgorzata Zachara-Szymańska.

Zdaniem ekspert Jedynki "wydaje się, że Joe Biden ma zapewniony Biały Dom".

Ostre komentarze Donalda Trumpa

Donald Trump w wywiadzie dla Fox News potwierdził, że nadal nie uznaje wyników wyborów. Czy można zatem spodziewać się, że nie uzna również głosowania elektorów?

- Wydaje się, że ustępujący prezydent będzie trzymał się linii retorycznej, którą prezentuje od dnia wyborów (…). On będzie teraz byłym prezydentem kontestującym przebieg tego głosowania w sposób bardzo ostry, tzn. mówi o porażce demokracji, skradzionych wyborach, rozczarowaniu i że Sąd Najwyższy stchórzył. Tym samym podważa wiarę w wartość demokracji. Takiego języka w domenie publicznej Stanów Zjednoczonych przynajmniej w ostatnim okresie nie słyszano - twierdzi prof. Małgorzata Zachara-Szymańska.

Wyniki głosowania Kolegium Elektorów zostaną zatwierdzone 6 stycznia przez Kongres, z kolei zaprzysiężenie nowego prezydenta USA zaplanowano na 20 stycznia.

Czytaj również:

W audycji także:

- Wideokonferencja ministrów energii państw UE. By Europa mogła osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, musi zasadniczo przekształcić swój system energetyczny w system zintegrowany, charakteryzujący się wysokim udziałem energii ze źródeł odnawialnych i znaczną poprawą efektywności energetycznej. Rozmowa z Wojciechem Jakóbikiem z portalu BiznesAlert.pl.

- Kreml dwukrotnie próbował otruć lidera antykremlowskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Gdy nie powiodła się pierwsza próba, podano mu truciznę po raz drugi, przed przetransportowaniem go do Berlina. Tak twierdzi brytyjski dziennik "Times”. Materiał Katarzyn Semaan.

- Ukraina chce, aby pozostałości po elektrowni atomowej w Czarnobylu wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z pomysłem takim wystąpił urzędujący od sześciu miesięcy jako minister kultury Ołeksandr Tkaczenko, wieloletni dziennikarz, producent telewizyjny i menedżer. Strefa Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej to obszar pod względem powierzchni równy Luksemburgowi. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl), prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Wybory w USA. Prof. Lewicki: dla Amerykanów nie liczą się ideologiczne różnice

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 18:50
- Wyborców szczególnie interesują kwestie finansowe, gospodarcze i budżetowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zbigniew Lewicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na temat wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Dla Polski lepszym rozwiązaniem byłoby zwycięstwo Donalda Trumpa czy jednak Joe Bidena?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje UE-USA za prezydentury Bidena. Piotrowski: Michelowi chodzi o nowe otwarcie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 19:08
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przeprowadził rozmowę z Joe Bidenem, który - wszystko na to wskazuje - będzie nowym prezydentem USA. - Pól do współpracy jest prawdopodobnie więcej niż kwestii spornych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o relacjach Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Czy tak faktycznie będzie?
rozwiń zwiń