Dr Zaczyński: testy u kierowców w Wielkiej Brytanii były konieczne

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 20:00
Od początku kryzysu związanego z czasowym zamknięciem przeprawy przez kanał La Manche u kierowców ciężarówek wykonano prawie 22 tys. testów, z czego obecność koronawirusa potwierdzono u zaledwie 66 osób - poinformował brytyjski minister transportu. - Te testy były konieczne - przekonywał w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Zaczyński, który był w Dover z misją medyczną.
Kolejka ciężarówek na autostradzie M20 do portu w Dover
Kolejka ciężarówek na autostradzie M20 do portu w DoverFoto: PAP-EPA/VICKIE FLORES

EqEp4TmXcAIha08 (1).jpg
"Zawsze gotowi do pomocy". Żołnierze, którzy przeprowadzali testy kierowcom ciężarówek w Anglii wracają do Polski

Dr Artur Zaczyński zauważa, że o małej liczbie zakażonych wiemy dopiero po fakcie. - Gdybyśmy tego nie sprawdzili, nigdy byśmy o tym nie wiedzieli - wyjaśnia.


Posłuchaj
19:39 WS 28-12-2020.mp3 Polacy pomagali testować kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii (Więcej świata/Jedynka)

Londyn korona PAP-1200.jpg
Nowa odmiana koronawirusa najpopularniejsza w Londynie. Znamy dane urzędu statystycznego

Kierowcy byli bardzo subordynowani

Zwraca uwagę, że kierowca w swej kabinie jest odizolowany od świata zewnętrznego i z innymi ma kontakt jedynie przy rozładunku i załadunku. Małą liczbę zakażonych lekarz tłumaczy odpowiedzialnością. Podkreśla subordynację kierowców, którzy w oczekiwaniu na odblokowanie przeprawy siedzieli w kabinach, a jeśli wychodzili to tylko w maskach. - Były pełne restrykcje, jeśli chodzi o zachowanie środków ostrożności, co też widzieliśmy na miejscu - mówi.

Polacy pomogli udrożnić przeprawę

Gość Programu 1 Polskiego Radia opowiada, jak wyglądała sytuacja, kiedy polska ekipa jechała do Dover. Zwraca uwagę, że część kierowców dostała testy do samodzielnego wykonania i mogła mieć z tym problem, bo instrukcja była napisana w języku angielskim, ale w żargonie półmedycznym, sprawiającym kłopoty niefachowcom. - Dlatego nasz przyjazd pozwolił udrożnić przeprawę - zauważa.

Przez osiem godzin Polacy zrobili ponad 1,2 tys. testów. Testowano wszystkich, nie tylko Polaków. - Nie można było ominąć ciężarówki i powiedzieć: "my pana nie przetestujemy, bo nie jest pan Polakiem". Byliśmy misją medyczną - wyjaśnia dr Artur Zaczyński.

Prowadząca do Dover autostrada M20 jest ponownie otwarta, a wjazd na promy i do tunelu prowadzącego pod kanałem La Manche odbywa się na bieżąco z wyjątkiem 30-minutowego opóźnienia związanego z koniecznością wykonania testu na obecność koronawirusa i oczekiwania na jego wynik. Negatywny wynik testu nadal jest warunkiem wjazdu do Francji.

Przed świętami i w czasie świąt w wyniku wstrzymania przez Francję na 48 godzin możliwości wjazdu z Wielkiej Brytanii, także dla ruchu towarowego, w hrabstwie Kent powstał gigantyczny zator złożony z kilku tysięcy ciężarówek, który dopiero w sobotę udało się w dużej mierze rozładować. Wśród kierowców, którzy utknęli na granicy, było wielu Polaków.

W przeprowadzeniu testów pomagała brytyjska armia, a także grupy francuskich strażaków oraz polskich medyków i wojskowych.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

O porozumieniu unijno-brytyjskim i wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, od 1 stycznia 2021 r. Rozmowa z Adamem Dąbrowskim z Londynu.

W Moskwie zmarł 98-letni George Blake, jeden z najsłynniejszych podwójnych agentów czasów zimnej wojny, który z londyńskiej centrali MI6 szpiegował dla KGB. W jego schwytaniu pomógł oficer wywiadu PRL, który przeszedł na stronę CIA. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy.  

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: dr Artur Zaczyński (dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, który był w Dover z misją medyczną)

Data emisji: 28.12.2020

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Bezpłatny test na COVID-19 dla polskich kierowców na Wyspach. Pobyt na kwarantannie też będzie darmowy

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 10:35
Kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, którzy stoją na granicy w porcie Dover, otrzymają bezpłatny test na COVID-19 - informuje na twitterze polska ambasada w Wielkiej Brytanii. We wpisie powołuje się na brytyjskie Biuro Spraw Zagranicznych, Wspólnoty i Rozwoju. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portugalia: nowy typ koronawirusa wykryty na Maderze

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 00:31
 - Nowy, zmutowany i wysoce zaraźliwy typ koronawirusa z Wielkiej Brytanii, zostały wykryty na Maderze u osób, które przybyły z tego kraju - poinformowały w niedzielę władze regionu.
rozwiń zwiń