Demokraci zapowiadają wszczęcie procedury odwołania Trumpa. Mają poparcie części republikanów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 15:15
Amerykańscy demokraci domagają się odsunięcia prezydenta Trumpa z urzędu. Obwiniają go o wzniecenie zamieszek w Waszyngtonie. Sam prezydent tymczasem po raz pierwszy przyznał, że przegrał wybory i obiecał "uporządkowane" przekazanie władzy.
Donald Trump
Donald TrumpFoto: Shutterstock/Evan El-Amin

Przewodnicząca Izby Reprezentantów, demokratka Nancy Pelosi oświadczyła, że jeśli rząd nie będzie chciał rozpocząć procedury odwołania prezydenta na podstawie 25 poprawki do konstytucji, to demokraci rozpoczną proces impeachmentu. Rezygnacji Donalda Trumpa domagają się nie tylko demokraci, ale kilku polityków republikanów.

1200_Trump_Forum.png
Dojdzie do impeachmentu i usunięcia z urzędu prezydenta Donalda Trumpa?

Sam prezydent w nagraniu umieszczonym na Twitterze obiecał, że przekaże władzę Joe Bidenowi i potępił zamieszki. Zaapelował też o spokój w kraju. - To czas leczenia ran i pojednania - mówił.

Posłuchaj
00:55 Waszyngton.mp3 USA - śledztwo i konsekwencje po zamieszkach na Kapitolu (IAR)

 

Po zamieszkach na Kapitolu zatrzymano 68 osób, z czego większość to zwolennicy spiskowej teorii QAnon, mówiącej, iż światem rządzi siatka pedofilów, z którą walczy Donald Trump. Amerykański departament sprawiedliwości nie wyklucza z kolei śledztwa w sprawie podżegania do zamieszek przez prezydenta.

Od odniesionych ran zmarł jeden z policjantów, który dwa dni temu bronił budynku Kongresu. To piąta ofiara śmiertelna zamieszek.

1200_USA_Forum.png
"Dla Partii Demokratycznej to wymarzony scenariusz". Ekspert o zamieszkach w USA

Po szturmie na Kapitolu z pracy odchodzą kolejni urzędnicy administracji Donalda Trumpa. Rezygnację złożyła szefowa resortu edukacji Betsy de Vos. Jak dotąd, na znak protestu przeciwko podsycaniu emocji przez prezydenta, rezygnację złożyło 9 osób, w tym dwójka ministrów i były szef sztabu Donalda Trumpa.

Z pracy odchodzi też szef policji na Kapitolu. Funkcjonariusze oskarżani są o zaniedbania, które doprowadziły do wtargnięcia przez zwolenników Trumpa do środka budynku.

kb

Czytaj także

Paweł Jabłoński: amerykańskie instytucje pokazały, że potrafią radzić sobie z kryzysami

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:01
- Nasza opozycja wzywa do potępiania wszystkiego i wszystkich, którzy nie zgadzają się z ich linią polityczną, ale w stosunkach międzynarodowych trzeba zachować powściągliwość - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Może dziwić, że tak słabo pilnowano Kapitolu". Ekspert o wydarzeniach w USA

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:00
- Amerykańskie służby specjalne są podporządkowane prezydentowi. Tak naprawdę ma on bardzo rozległą władzę i to np. jest różnica pomiędzy systemem politycznym w USA i w Polsce. Trudno wyobrazić sobie, żeby Trump szykował cokolwiek przeciwko sobie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kościński, ekspert ds. międzynarodowych (Akademia Finansów i Biznesu Vistula). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przegrała prawdziwa Ameryka". Marek Król o wyborach w Stanach Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 12:19
- Boję się pomyśleć, co może się stać w świecie bez "amerykańskiego policjanta", gdy Chiny rosną w siłę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń