Wyższe cła na produkty z UE. Prof. Żukrowska: są wymierzone we Francję i Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 18:45
Stany Zjednoczone podwyższają cła na wina z Unii Europejskiej. - Jest to wymierzone w największe kraje europejskie, tj. Francję i Niemcy, które są dużymi eksporterami wina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Co wina mają wspólnego z konfliktem o branżę lotniczą?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: MikroKon/shutterstock

USA Kapitol PAP 1200.jpg
Michał Baranowski: atak na Kapitol był szokiem dla demokracji w USA
Posłuchaj
19:57 Jedynka/Więcej świata - 12.01.2021 Cła na produkty z UE, konta społecznościowe Donalda Trumpa, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Niemczech, sankcje na Ukraińców w USA (Jedynka/Więcej świata)

Stanach Zjednoczonych w życie wchodzą właśnie nowe, podwyższone cła na wybrane produkty z Unii Europejskiej, m.in. wina, brandy i koniaki. Za butelkę wina z Europy, klienci amerykańskich restauracji zamiast 20 dolarów, zapłacą teraz już 40 dolarów. Sprawa ma związek z toczącym się od kilkunastu lat sporem pomiędzy Waszyngtonem a Brukselą o dotacje dla branży lotniczej. Nowe cła dotyczą również podzespołów do samolotów.

- Europejskie wina mają swój rynek w Stanach Zjednoczonych, mimo że Amerykanie są dużymi producentami win. Jest to wymierzone przeciwko największym krajom europejskim, tj. Francji i Niemcom, które są dużymi eksporterami wina. Bardzo trudno powiedzieć, co z tego wyniknie. Może w to miejsce wejdą wina z Nowego Świata - komentuje prof. Katarzyna Żukrowska.

Ekspert Jedynki zauważa, że cały spór toczy się już ponad 11 lat. - Relacje między Stanami Zjednoczonymi a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i później Unią Europejską były dość trudne. Spory toczyły się w GATII i WTO, a potem okazywało się, że ścieżka wyznaczona przez taki spór, jest rozwiązaniem dla innych krajów, które mają już przyjęte przepisy prawne - twierdzi prof. Katarzyna Żukrowska.

Czytaj również:

Spór lotniczych gigantów

Cały spór sięga jednak dwóch gigantów lotniczych - Boeinga po stronie amerykańskiej i Airbusa po stronie Unii Europejskiej. Amerykanie zarzucają Europejczykom nielegalne subsydia dla branży lotniczej, mimo że… robią to samo.

- Wyroki Światowej Organizacji Handlu (WTO) są dość oczywiste, mówią o tym, że subsydia nie powinny mieć miejsca. Pojawia się pytanie, do czego to doprowadzi. Jest wielki znak pytania. Jeszcze w tle mamy kompleksową umowę podpisaną przez Unię Europejską z Chinami na temat inwestycji, a wiemy, że to dzieje się w warunkach wojny (gospodarczej - red.) chińsko-amerykańskiej. Jeśli weźmiemy to wszystko pod uwagę, może to prowadzić do współpracy przy produkcji tych dwóch wielkich samolotów pasażerskich. Tym bardziej, że potrzeby (związane z dofinansowaniem - red.) obu producentów są w tej chwili olbrzymie w związku z COVID-19 - uważa prof. Katarzyna Żukrowska.

Reakcja UE na wyższe cła?

Czy Unia Europejska zdecyduje się zareagować na podwyższone cła? - Europa odpowiadała za każdym razem cłami, m.in. uderzając w whisky sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych czy samochody. Jesteśmy jednak w przededniu rozpoczęcia nowej prezydentury i zapowiadane są zmiany. Tutaj także mamy duży znak zapytania - ocenia prof. Katarzyna Żukrowska.

Ekspert Jedynki dodaje, że Joe Biden zapowiada jednak współpracę z Europą.

Ponadto w audycji:

- Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego oburzony zablokowaniem przez media społecznościowe kont Donalda Trumpa. Thierry Breton w krytycznym tonie napisał o wszechmocy mediów społecznościowych i nazwał sytuację w sieci Dzikim Zachodem. Opowiedział się za przepisami, które uregulują sytuację w internecie. O szczegółach Katarzyna Semaan.

- W Berlinie i kilku innych niemieckich miastach odbyły się protesty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (Fridays for Future) przeciw działaniom władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego na rzecz dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Korespondencja Wojciech Osińskiego z Berlina.

- Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na siedmiu Ukraińców i cztery ukraińskie osoby prawne za ingerowanie w amerykańskie wybory prezydenckie w 2020 roku. Poinformowało Ministerstwo Skarbu w Waszyngtonie. Rozmowa z Danielem Szeligowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

  ***

  Tytuł audycji: Więcej świata 

  Prowadził: Paweł Lekki

  Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), Daniel Szeligowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

  Data emisji: 12.01.2021

  Godzina emisji: 17.32

  DS

  Czytaj także

  "Będą miały wpływ na atmosferę polityczną w USA". Talaga o oskarżeniach Trumpa ws. wyborów

  Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 18:40
  Kolegium Elektorskie potwierdziło zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wyniki listopadowych wyborów nadal kwestionuje Donald Trump. - Dotychczas nie zdarzało się, że prezydent, który obecnie rządzi, kwestionował wybór swojego następcy, jeżeli nie miał twardych dowodów w ręku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Wybory do Senatu w USA. Baranowski: to jest walka o wszystko

  Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 18:30
  - Sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest teraz tak napięta, że nie można spodziewać się współpracy między partiami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshall Fund of the United States. W amerykańskim stanie Georgia rozstrzyga się właśnie ostateczny rozkład sił w Senacie, a tym samym przyszłość prezydentury Joe Bidena. 
  rozwiń zwiń