Marek Wałkuski: impeachment Donalda Trumpa może bardzo głęboko podzielić Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 19:13
- Nawet Demokraci obawiają się, że taki proces prezydenta Trumpa na początku kadencji Joe Bidena mógłby zdominować to, czym żyje Ameryka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. Jak bardzo Demokraci i Republikanie są podzieleni w kwestii impeachmentu Donalda Trumpa?
Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podpisała artykuł impeachmentu Donalda Trumpa
Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podpisała artykuł impeachmentu Donalda TrumpaFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

EPA Donald Trump 1200.jpg
"Pytanie, czy Donald Trump zasłużył na impeachment". Kożuszek o sytuacji politycznej w USA
Posłuchaj
19:58 Jedynka/Więcej świata - 14.01.2021 Procedura impeachmentu Donalda Trumpa, proces mafiosów we Włoszech, relacje Turcji z Unii Europejską, szczepienia poza kolejnością na Słowacji (Jedynka/Więcej świata)

W środę (13.01) Izba Reprezentantów przegłosowała artykuł impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. "Za" artykułem głosowało 232 parlamentarzystów, w tym 10 Republikanów, natomiast "przeciwko" opowiedziało się 197. Jest to pokłosie zamieszek na Kapitolu, za które zdaniem Demokratów odpowiedzialny jest Donald Trumpa. Co to oznacza dla kończącego kadencję prezydenta?

- Trudno powiedzieć, ponieważ może okazać się, że w dniu inauguracji Joe Bidena, ten wniosek trafi formalnie pod obrady Senatu. Chociaż nie wiadomo, kiedy proces prezydenta Trumpa miałby się rozpocząć. W tej chwili to Republikanie mają kontrolę nad Senatem i przywódca Republikanów w Senacie Mitch McConell powiedział, że do inauguracji Joe Bidena nie rozpocznie się ten proces - komentuje Marek Wałkuski.

Obawy o podzielenie Stanów Zjednoczonych

Marek Wałkuski relacjonuje, że część Republikanów apeluje do Joe Bidena, żeby wywarł presję na Demokratach, aby wstrzymać proces Donalda Trumpa. - Z tego powodu, że może on bardzo głęboko podzielić Amerykę. Niemniej sami Republikanie są w tej sprawie podzieleni, bo wspomniany Mitch McConell, który ma bardzo mocną pozycję w swojej partii i reprezentuje nurt bardziej związany z establishmentem, powiedział, że sam jeszcze nie podjął decyzji, jakby głosował, gdyby w Senacie doszło do procesu Donalda Trumpa - dodaje korespondent PR.

- Nawet Demokraci obawiają się, że taki proces prezydenta Trumpa na początku kadencji Joe Bidena, mógłby zdominować to, czym żyje Ameryka, a także zdominować takie kwestie, jak sprawa walki z koronawirusem czy program gospodarczy. Mógłby w ten sposób przyćmić to, co dla Bidena jest ważniejsze. Dlatego trudno powiedzieć, jak to wszystko potoczy się. Na razie zapowiedź jest taka, że w dniu inauguracji Joe Bidena prawdopodobnie ten proces miałby się rozpocząć - twierdzi Marek Wałkuski.

Donald Trump ma silną pozycję wśród Republikanów

Korespondent Polskiego Radia podkreśla, że w dalszym ciągu większość Republikanów stoi po stronie Donalda Trumpa. - 10 przedstawicieli tej partii w Izbie Reprezentantów wyłamało się z tej republikańskiej drużyny, co jest też historyczną kwestią, ponieważ jest to największa liczba przedstawicieli partii opozycyjnej, która głosowała za wnioskiem o impeachment urzędującego prezydenta. Pamiętajmy jednak, że Republikanie mają w Izbie Reprezentantów około 200 członków, co znaczy, że 190 przedstawicieli tej partii głosowało "przeciw". Przynajmniej w Izbie Reprezentantów ich zdecydowana większość była za prezydentem Trumpem - mówi Marek Wałkuski.

Marek Wałkuski zauważa, że: "wewnątrz Partii Republikańskiej prezydent Trump ma nadal bardzo wysokie poparcie". - Ono zdecydowanie spadło po tym, co wydarzyło się w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie, ale cały czas jest bardzo duże. Dlatego Republikanie sami mają kłopot i muszą sobie odpowiedzieć na pytanie: jaka może być rola Donalda Trumpa po odejściu z funkcji prezydenta? - słyszymy.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Ruszył największy w historii Włoch proces mafii z Kalabrii, ‘Ndranghety. Oskarżonych w nim jest 325 mafiosów. Postawiono im ponad 400 zarzutów. Felieton Adriana Bąka.

- Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan spotkał się z unijnymi ambasadorami w Ankarze i zaproponował powrót do rozmów. W komentarzach podkreśla się, że to "gałązka oliwna" wyciągnięta do Brukseli. Rozmowa z Mateuszem Chudziakiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

- Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi chce karać centra szczepień przeciw COVID-19 za szczepienia wykonywane poza kolejnością. Grzywny miałyby wynosić do 10 tys. euro. Projekt ustawy w tej sprawie przyjął rząd. Ma to związek z zaszczepieniem poza kolejnością tenisistki Dominiki Cibulkovej. Materiał Wojciecha Stobby.

  ***

  Tytuł audycji: Więcej świata 

  Prowadził: Michał Żakowski

  Goście: Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie), Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich)

  Data emisji: 14.01.2021

  Godzina emisji: 17.32

  DS

  Czytaj także

  Marek Wałkuski: w USA dominuje poczucie szoku i zdumienia

  Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 18:44
  - Niemal wszyscy w Stanach Zjednoczonych, zarówno z prawej, jak i z lewej strony sceny politycznej, są w szoku i podkreślają, że tego typu sytuacja w USA jeszcze nie miała miejsca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wczorajszych zamieszkach na Kapitolu Marek Wałkuski, korespondent PR w Waszyngtonie. Czy w stolicy Stanów Zjednoczonych jest już spokojnie?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Zamieszki na Kapitolu. Dr Renata Nowaczewska: podsycanie atmosfery kiedyś musiało wybuchnąć

  Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 20:50
  W Waszyngtonie doszło do zamieszek na Kapitolu, w których zginęły 4 osoby. - Podsycanie atmosfery kiedyś musiało wybuchnąć, natomiast w ogóle nie sądziłam, że to przybierze taki obrót sprawy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Renata Nowaczewska. - Obawy budzi skala wydarzenia - dodaje Paweł Markiewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
  rozwiń zwiń