Zatrzymanie Nawalnego. Ekspert OSW: to świadczy o strachu władzy
20:14 Jedynka/Więcej świata - 18.01.2021 Powrót Nawalnego do Rosji, Polak przebywający w szpitalu w Plymouth, Armin Laschet nowym przewodniczącym CDU (Jedynka/Więcej świata)
Opozycjonista powrócił w niedzielę (17.01) do Moskwy z leczenia w Niemczech, gdzie trafił w stanie krytycznym po próbie otrucia go bojowym środkiem chemicznym. Teraz grozi mu nawet kolonia karna.
- Władimir Putin obawia się Aleksieja Nawalnego jako osoby (…). Teraz piłeczka jest po stronie rosyjskich władz, które radzą sobie z tym bardzo pokracznie. Była niby rozprawa sądowa przeprowadzona na posterunku policji, a z drugiej strony mamy bardzo reaktywne działanie, jeżeli chodzi o powrót Aleksieja Nawalnego. To wszystko wskazuje, że chociaż Aleksiej Nawalny bezpośrednio nie zagraża pozycji Władimira Putina, to władze rosyjskie obawiają się gniewu ludzi - komentuje prof. Agnieszka Legucka.
Zdaniem ekspert Jedynki z tego powodu Aleksiej Nawalny wzywa osoby, którym może zdarzyć się to samo, co jemu. - Czyli być pociągniętym do odpowiedzialności za rzeczy, których nie zrobił. Oskarżenia, które są przewidziane w stosunku do niego, zostały uchylone przez Europejski Trybunał Praw Człowieka - dodaje.
Europejskie komentarze
"Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego to kolejna próba zastraszenia demokratycznej opozycji w Rosji. Szybka i jednoznaczna reakcja na poziomie UE jest niezbędna" - to deklaracja premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei szef Rady Europejskiej Charles Michel wezwał Rosję do natychmiastowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego: "Zatrzymanie jest niedopuszczalne" - napisał Charles Michel.
Szefowie dyplomacji państw bałtyckich zamieścili na Twitterze oświadczenie, w którym napisali, że zatrzymanie Aleksieja Nawalnego jest dla nich całkowicie nie do przyjęcia: "Żądamy jego natychmiastowego uwolnienia. Unia Europejska powinna działać szybko, a jeśli nie zostanie zwolniony, trzeba rozważyć podjęcie działań w odpowiedzi na ten haniebny akt”.
Prowokacyjna polityka Rosji
- To byłyby kroki adekwatne i skuteczne, gdyby Rosji zależało na poprawie relacji z Unią Europejską czy ze Stanami Zjednoczonymi. Natomiast Rosja już od kilku lat prowadzi politykę negowania swoich dobrych relacji z Zachodem, a wręcz prowokuje takie działania, po których pokazuje siebie jako ofiarę manipulacji i ingerencji zewnętrznych - twierdzi prof. Agnieszka Legucka.
Prof. Agnieszka Legucka zauważa, że retoryka wokół Aleksieja Nawalnego, próby jego otrucia oraz aresztowania, mocno popsuła kwestię rozmów niektórych państw, m.in. Włoch, Francji i Niemiec, które chciały poprawić relacje z Rosją.
- Mamy dość przewrotne podejście. Angela Merkel zrobiła bardzo dużo szumu wokół całej sprawy Aleksieja Nawalnego i jako pierwsza ogłosiła, że próbowano go otruć nowiczokiem, a z drugiej strony to nie przełożyło się na realne konsekwencje, czyli właśnie wstrzymanie Nord Stream 2. To jest główny klucz do tego, żeby w jakikolwiek sposób wpłynąć na władze rosyjskie, jeżeli chodzi o działania Unii Europejskiej - uważa prof. Agnieszka Legucka.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
- Od kilku dni media informują o sprawie polskiego obywatela mieszkającego na stałe w Anglii, który decyzją brytyjskich lekarzy oraz części rodziny (żony i jego dzieci) pozbawiony został możliwości karmienia i pojenia. Polak, który przebywa w szpitalu w Plymouth został uznany za pogrążonego nieodwracalnie w stanie wegetatywnym. Brytyjskie sądy odmówiły polskiej rodzinie chorego - jego matce i siostrze - oraz polskiemu MSZ-owi wydania mężczyzny w celu przewiezienia go do Polski i dalszej hospitalizacji. Polakowi odłączono kroplówkę z odżywianiem i nawadnianiem organizmu. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił dwukrotnie skargę rodziny. O tej dramatycznej sytuacji felieton Michała Strzałkowskiego.
- Armin Laschet nowym przewodniczącym współrządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i prawdopodobnym następcą Angeli Merkel na urzędzie kanclerza Niemiec. Co o nim wiemy i jak będą się układać w przyszłości relacje polsko-niemieckie, jeśli zostanie następcą kanclerz Merkel? Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Agnieszka Legucka (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN)
Data emisji: 18.01.2021
Godzina emisji: 17.32
DS