Amerykanista o prezydenturze Joe Bidena: będzie zupełnie inna niż Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:22
Mateusz Piotrowski z PISM przewiduje, że przywództwo Joe Bidena będzie zupełnie inne niż to, które prezentował Donald Trump. I nie chodzi tylko o symbolikę. - Trump kierował się hasłem "America first" (przede wszystkim Ameryka), co było popularne w Stanach Zjednoczonych, ale w wymiarze międzynarodowym szkodziło wizerunkowo USA - zauważa.
Joe Biden przed Kapitolem, gdzie odbyła się ceremonia jego zaprzysiężenia na prezydenta Stanów Zjednoczonych
Joe Biden przed Kapitolem, gdzie odbyła się ceremonia jego zaprzysiężenia na prezydenta Stanów ZjednoczonychFoto: PAP/EPA/Melina Mara

Biden inauguracja PAP 1200.jpg
Inauguracja Joe Bidena. Wałkuski: towarzyszą jej nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

Zdaniem Mateusza Piotrowskiego rządy Joe Bidena będą miały inny format, o czym można się zorientować już po nominacjach do nowego rządu. Zmieni się też stosunek Amerykanów do organizacji międzynarodowych, takich jak WHO czy ONZ.

Posłuchaj
19:15 jedynka-20-01-2021-więcej-świata.mp3 Jaka będzie prezydentura Joe Bidena (Więcej świata/Jedynka) 

kapitol pap 1200x660.jpg
Analityk: w głębi serca Donald Trump chce ponownych zamieszek

- Dostrzeżono to, na co między innymi Trump zwracał uwagę, że te multilateralne organizacje często służą interesom np. Chin - wyjaśnia. Wskazuje, że np. WHO jest pod wpływem Chin i nawet teraz, kiedy wiadomo, że pandemia koronawirusa rozpoczęła się w Chinach, kontrolerzy WHO mają kłopot w dostaniu się do Chin i przeprowadzeniu śledztwa.

Nowa administracja to widzi, ale wychodzi z założenia, że Stany Zjednoczone będą miały większy wpływ na działalność takich organizacji od wewnątrz, niż pozostając poza ich strukturami. Analityk przewiduje, że polityka Waszyngtonu wobec Chin specjalnie się nie zmieni. Jego zdaniem relacje z Rosją też będą nie najlepsze. - Po administracji Bidena spodziewam się kontynuacji polityki nakładania sankcji - mówi. Według niego zostanie położony nacisk na zwrot Krymu Ukrainie i powstrzymanie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Rozmowę poprzedziła relacja Marka Wałkuskiego z ceremonii inauguracji prezydentury Joe Bidena.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Pracująca przy budowie Nord Stream 2 barka do układania rur Fortuna i jej armator, rosyjska spółka KVT-RUS, zostały objęte amerykańskimi sankcjami - ogłosiło ministerstwo finansów USA. Dziennik "Bild" poinformował, że spółka usług przemysłowych Bilfinger wycofała się z udziału w budowie gazociągu w obawie przed nałożeniem na nią amerykańskich sankcji. To pierwsze takie niemieckie przedsiębiorstwo. Prezydent elekt USA Joe Biden sprzeciwiał się w przeszłości Nord Streamowi 2, a rzecznik ambasady USA w Berlinie powiedział gazecie "Handelsblatt", że Waszyngton będzie nadal podejmował "wszystkie niezbędne i odpowiednie kroki", aby zapobiec dokończeniu Nord Streamu 2. Felieton Michała Strzałkowskiego.

O relacjach transatlantyckich rozmowa z prof. Tomaszem Grzegorzem Grosse.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Mateusz Piotrowski (amerykanista, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych), prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Były doradca Trumpa: Polska powinna rozwijać kontakty z nową administracją w USA

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:51
- Były doradca Donalda Trumpa ds. międzynarodowych John Bolton stwierdził, że Polska powinna rozwijać kontakty z nową administracją w USA, przyznał, że pomysł Fort Trump "schlebiał" odchodzącemu prezydentowi USA i obawia się, czy Joe Biden obierze "dostatecznie ostry kurs wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: dobre relacje gospodarcze między Polską a USA nie powinny ulec zmianie za kadencji Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:15
Czy zmiana gospodarza w Białym domy wpłynie na  polsko-amerykańskie relacje gospodarcze, zastanawiał się gość Radiowej Jedynki, Piotr Soroczyński, Główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń