Kamil Zajączkowski: do Afryki nie dotarła jeszcze ani jedna szczepionka przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 20:36
Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej uznali, że obywatele Unii powinni być szybciej szczepieni przeciwko COVID-19. W obliczu mutacji wirusa rozważano możliwość dostaw nowych preparatów, jeszcze przed ich formalnym zatwierdzeniem. Była też zgoda, że koncerny farmaceutyczne powinny dotrzymywać zobowiązań, dotyczących terminu i wielkości dostaw. Analityk uważa, że Unia powinna pomóc Afryce w dostępie do szczepionek.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mongkolchon Akesin

Aleksiej Nawalny PAP 1200.jpg
Prof. Agnieszka Legucka: Władimir Putin obawia się Aleksieja Nawalnego

Przywódcy Unii zapowiedzieli wprowadzenie ciemnoczerwonych stref zakażeń, tam, gdzie jest ich wyjątkowo wiele. Dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że wprowadzenie takich stref to próba koordynacji działań w zwalczaniu pandemii.


Posłuchaj
20:16 Jedynka-22-01-2021-Więcej-Świata.mp3 Unia powinna pomóc Afryce w dostępie do szczepionek (Więcej świata/Jedynka)


Zwraca też uwagę, że kwestia dostaw niezatwierdzonych jeszcze szczepionek to kwestia zarówno polityczna, jak i etyczno-moralna. - Obawiam się, że dopuszczenie niesprawdzonych szczepionek może wywołać obawy o bezpieczeństwo zaszczepionych i odnieść odwrotny od zamierzonego skutek i wcale nie przyspieszyć szczepień - mówi. Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomina, że w Europie jest duża grupa osób niechętnych szczepieniom. Przewiduje, że sceptycyzm rządów niektórych państw weźmie górę i nie da się tego przeprowadzić szybko.

Analityk uważa, że rzadko mówi się o tym, że do Afryki nie dotarła jeszcze ani jedna szczepionka, a na zaszczepienie oczekuje ponad miliard ludzi. - Część moich kolegów uważa, że Unia powinna stworzyć fundusz wsparcia biedniejszych państw w Afryce i może wygrać niemilitarnie, bo okaże się siłą, która dba o innych - podkreśla. Obawia się, że na kontynencie afrykańskim może dojść do rywalizacji z Chinami, których przywódcy już zachęcili państwa Czarnego Lądu, żeby korzystały z ich szczepionek. Również Turcja stara się być aktywna w Afryce. Dr Kamil Zajączkowski zgadza się ze słowami przewodniczącego WHO, że szczepionki staną się kolejną cegłą w murze nierówności między światami bogatych i biednych.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Węgry jako pierwsze w Unii Europejskiej zatwierdziły rosyjską szczepionkę na koronawirusa. Podpisały też umowę z chińskim producentem szczepionek, ale tego preparatu jeszcze nie zatwierdziły. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Na uczelniach w Rosji władze ostrzegają studentów przed udziałem w demonstracjach w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, zapowiedzianych przez zwolenników opozycjonisty na 23 stycznia. Władze tych placówek wyjaśniają, że jedynie informują studentów o możliwych konsekwencjach udziału w akcjach odbywających się bez zezwolenia. Christo Grozew, w wywiadzie dla bułgarskiego radia publicznego powiedział, że dziennikarskie śledztwo dowiodło, że próba otrucia Aleksieja Nawalnego nie jest pojedynczym zamachem na lidera opozycji  w Rosji, lecz że istnieje cała struktura, mająca na celu mordowanie przeciwników reżimu. Grozew jest dziennikarzem brytyjskiego portalu śledczego Belingcat, który badał zeszłoroczną próbę otrucia Nawalnego. W trakcie dochodzenia stwierdzono istnienie grupy, którą utworzyły rosyjskie służby specjalne, a która jest odpowiedzialna za trzy zabójstwa i co najmniej sześć prób zabójstw, w tym dokonanej na Nawalnym - poinformował. Rozmowa z dr. Łukaszem Adamskim z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

Polska jest jednym z krajów, którego inwestycje chce przyciągnąć afrykański Sudan. Kraj, który jeszcze niedawno był rządzony twardą ręką przez Omara al-Baszira, po jego obaleniu otwiera się na świat. Pomóc ma w tym niedawne zdjęcie Sudanu z czarnej listy krajów wspierających terroryzm przez administrację Stanów Zjednoczonych. Nowe sudańskie władze liczą, że uda im się przeprowadzić zmiany gospodarcze i przede wszystkim, przyciągnąć zagranicznych inwestorów. O sprawie rozmawiał z polskimi władzami w czasie niedawnej wizyty w Warszawie obecny minister spraw zagranicznych Sudanu Omer Gamar El Din Ismail. O transformacji w Sudanie i związkach tego kraju z Polską - Wojciech Cegielski.  

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego), dr Łukasz Adamski (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opóźnienia w dostawach szczepionki Pfizera. Firma zapewnia, że zwiększy moc produkcyjną

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:59
Koncern farmaceutyczny Pfizer przekazał Komisji Europejskiej, że dostawy szczepionek przeciw Covid-19 w tym tygodniu są ograniczone, ale w przyszłym tygodniu wrócą do normalnego poziomu - poinformował w czwartek na konferencji w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczepienia muszą być przyspieszone". Znamy ustalenia po wideoszczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 00:55
Szczepienia przeciw koronawirusowi w Unii muszą być przyspieszone, a koncerny farmaceutyczne powinny dochować terminów dostaw. Takie są ustalenia wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców. O wnioskach z ponad czterogodzinnej narady poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Relacja Beaty Płomeckiej.
rozwiń zwiń