Adam Eberhard o sytuacji w Rosji: Władimirowi Putinowi służy brak alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 19:14
Dziesiątki zwolenników Aleksieja Nawalnego stanie w Rosji przed sądami za udział w sobotnich demonstracjach z żądaniem zwolnienia opozycjonisty z aresztu śledczego. W czasie manifestacji, które zorganizowano w ponad 120 rosyjskich miastach, w niektórych przypadkach na ulice wyszło kilkanaście tysięcy ludzi. Doszło do starć z policją. Wyrażano również sprzeciw wobec rządów Władimira Putina.
Rosyjska policja brutalnie interweniuje wobec protestujących zwolenników Aleksieja Nawalnego w Moskwie
Rosyjska policja brutalnie interweniuje wobec protestujących zwolenników Aleksieja Nawalnego w MoskwieFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

mid-epa08961106.jpg
Media niezależne: Rosjanie wyszli na ulice, bo pragną sprawiedliwości

Dr Adam Eberhardt z OSW zwraca uwagę, że trudno jest przewidzieć potencjał rosyjskiej opozycji, która w wyniku działań władz jest bardzo słaba i do tej pory opierała się jedynie na osobie Aleksieja Nawalnego. A wszystko wskazuje na to, że Nawalny wkrótce zostanie odseparowany w więzieniu. Gość Programu 1 Polskiego Radia bierze też pod uwagę nastroje społeczeństwa rosyjskiego.


Posłuchaj
21:06 Jedynka-25-01-2021-więcej-świata.mp3 Kondycja rosyjskiej opozycji po sobotnich protestach (Więcej świata/Jedynka)

- Dobrze wiemy, że od dawna nastroje te się psują na skutek zmęczenia Putinem, jego malejącej charyzmy - mówi. Politolog wskazuje, że z pewnością przyczynił się do tego rozpowszechniony przez Nawalnego film o pałacu Putina w Soczi wartym ponad miliard dolarów, gdzie panuje niebywały przepych, a jedna szczotka do klozetu kosztuje tyle, co przeciętna rosyjska płaca.

Poziom niezadowolenia w Rosji jest duży

Dr Adam Eberhard studzi emocje i podkreśla, aby nie przeceniać liczebności rosyjskich protestów. - W Moskwie, w której żyje więcej ludzi niż w całej Białorusi, wyszło na ulicę kilkanaście tysięcy ludzi, a w Mińsku potrafiło wyjść ponad sto tysięcy - wskazuje. Politolog przypomina, że przez kilka ostatnich lat Aleksiej Nawalny tworzył na prowincji lokalne komitety sprzeciwu, które mają stać się centrami obywatelskiego niepokoju przeciwko wszechobecnej korupcji. - Pytanie, na ile to społeczeństwo dojrzało, aby w sposób systemowy, a nie akcyjny wyrażać niezadowolenie, bo poziom niezadowolenia jest bardzo wysoki - mówi.

Putinowi służy brak alternatywy

Wskazuje na jedną rzecz, która zawsze służyła Władimirowi Putinowi, a także dyktatorowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence. - Brak alternatywy. Te systemy są tak zaprogramowane, że ludzie nawet niezadowoleni machają ręką, żeby dyktatorzy dalej rządzili, aby nie doszło do anarchii i destabilizacji - wyjaśnia. Dlatego - jego zdaniem - Nawalny ze swoją charyzmą jest w stanie zaproponować inna Rosję. Choć to od razu nie musi pokazywać się w badaniach opinii publicznej.

rau free ue 1200
Zbigniew Rau: wizyta Josepa Borrella w Rosji powinna odbyć się później, po podróży do Kijowa

Posłuchaj całej audycji, w której również...

Po konferencji prasowej Armina Lascheta, nowego szefa współrządzącej w Niemczech Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Korespondencja Wojciecha Osińskiego z Berlina.

Szef dyplomacji UE Josep Borrell poinformował w poniedziałek po spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych, że nie padła na nim żadna konkretna propozycja ws. ewentualnych sankcji przeciw Rosji za aresztowanie Aleksieja Nawalnego i masowe zatrzymania wśród jego zwolenników. Na początku lutego Borrell złoży wizytę w Moskwie. Rozmowa z dr Jolantą Szymańską z PISM.

Migranci z Ameryki Środkowej, w drodze do USA, liczą na zmiany podczas rządów nowego prezydenta Joe Bidena. I choć Biden w swojej kampanii wyborczej zapowiadał złagodzenie polityki migracyjnej i wnikliwsze przyglądanie się historiom potencjalnych azylantów, aby osobom, które naprawdę potrzebują pomocy, udzielić schronienia, to zastrzegł też, że złagodzenie polityki migracyjnej i nadanie jej "bardziej humanitarnego wymiaru" nie nastąpi tuż po tym, jak obejmie prezydenturę. Według niego zajmie to przynajmniej pół roku. Felieton Magdaleny Skajewskiej.    

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: dr Adam Eberhardt (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

PE wzywa do zatrzymania budowy Nord Streamu 2. Unia reaguje na aresztowanie Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 13:49
Parlament Europejski wzywa do zaostrzenia sankcji wobec Rosji i zatrzymania budowy Nord Streamu 2. Projekt rezolucji w tej sprawie widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Dokument, uzgodniony przez większość grup politycznych, ma być jutro głosowany na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. To reakcja na aresztowanie w niedzielę w Moskwie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 58 milionów odsłon filmu o "pałacu Putina". Nawalny dziękuje widzom

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:56
Aleksiej Nawalny, osadzony w areszcie w Moskwie, podziękował swoim zwolennikom za to, że materiał śledczy o domniemanym pałacu dla prezydenta Rosji Władimira Putina zebrał w internecie ponad 58 milionów odsłon. Wpis ukazał się w piątek na Instagramie rosyjskiego opozycjonisty.
rozwiń zwiń