Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 19:46
Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Wzbudziło to wiele kontrowersji. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla tej wizyty poza tym, że został zaproszony przez ministra Ławrowa i postanowił pojechać - mówi Jarosław Guzy, analityk PAP.
Audio
  • Kto kreuje politykę zagraniczną UE (Więcej świata/Jedynka)
Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej
Josep Borrell, szef dyplomacji Unii EuropejskiejFoto: PAP/EPA/JOHN THYS

navalny protest pap 1200x660.jpg
Adam Eberhard o sytuacji w Rosji: Władimirowi Putinowi służy brak alternatywy

Wątpliwości europoseł Anny Fotygi

Anna Fotyga stawia pytania w związku z lutową wizytą w Rosji szefa unijnej dyplomacji. Była minister spraw zagranicznych chce wiedzieć, czy Josep Borrell wystąpił do rosyjskich władz o zgodę na spotkanie z liderem opozycji Aleksiejem Nawalnym. W interpelacji skierowanej do szefa unijnej dyplomacji europoseł spytała też, czy nie uważa on, że brutalnie stłumienie i aresztowanie tysięcy pokojowych protestujących jest powodem do odwołania wizyta. Anna Fotyga napisała, że całe jej doświadczenie życiowe i polityczne wskazuje, że ta wizyta to wielki błąd, który pociągnie za sobą poważne konsekwencje, nie tylko dla wizerunku Unii Europejskiej, ale przede wszystkim dla solidarności i konsensusu w fundamentalnej kwestii zagrożenia ze wschodu.

Posłuchaj
22:10 jedynka-27-01-2021-wiecej-świata.mp3 Kto kreuje politykę zagraniczną UE (Więcej świata/Jedynka) 

Aleksiej Nawalny PAP 1200.jpg
Prof. Agnieszka Legucka: Władimir Putin obawia się Aleksieja Nawalnego

Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Jarosław Guzy podkreśl, że obiekcje ministrów spraw zagranicznych Polski i państw bałtyckich zostały całkowicie zignorowane. - Gdyby pan Borrell się pospieszył, to dziś mógłby asystować w przeszukaniu mieszkań Nawalnego i jego współpracowników - ironizuje analityk, wskazując na bardzo głęboki podział między państwami tzw. starej Unii i nowej Unii, jeśli chodzi o stanowisko wobec poczynań Rosji. Jego zdaniem, pojawia się pytanie o mechanizmy kreowania polityki zagranicznej Unii Europejskiej. - Pan Borrell nie jedzie tam jako pan Borrell, Katalończyk, tylko jako przedstawiciel Unii Europejskiej, w tym krajów, które lepiej się znają na Rosji niż Katalończycy - mówi. Zwraca uwagę, że egoistyczną politykę prowadzą Niemcy, czego przykładem jest gazociąg Nord Stream 2. Podkreśla, że przyjęta zasada podejmowania decyzji podwójną większością, czyli liczby państw i liczby ludności prowadzi do tego, że Niemcy i Francja wraz z kilkoma sojusznikami są w stanie narzucić innym każde stanowisko. - Polityka specjalnych stosunków z Rosją wciąż obowiązuje - zauważa.

Posłuchaj całej audycji, w której również

Były ruble z carem i Leninem, mogą być z Putinem. W rosyjskim parlamencie chcą, by nowe banknoty o nominale 5000 rubli (ok. 250 zł) zdobiło oblicze obecnego prezydenta. Bank Rosji jest przeciw. Czy to powrót do "kultu jednostki", znanego z historii tego kraju? Felieton Michała Strzałkowskiego.

Otwiera się nowy rozdział w relacjach transatlantyckich - napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie z nowym prezydentem USA Joe Bidenem. Wśród wyzwań stojących przed Sojuszem Północnoatlantyckim, o których rozmawiali politycy, wymieniono walkę z międzynarodowym terroryzmem, także w Afganistanie oraz Iraku, relacje z coraz bardziej asertywną Rosją i wpływ rosnącej siły Chin na bezpieczeństwo po obu stronach Atlantyku.
Rozmowa z dr. Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Holenderska policja zatrzymała ponad 150 osób - to bilans kolejnej nocy, w czasie której w Holandii doszło do zamieszek wywołanych wprowadzeniem w kraju pierwszej od czasu II wojny światowej godziny policyjnej. Rząd zdecydował się na wprowadzenie godziny policyjnej w związku z obawami o rozprzestrzenianie się w kraju bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Felieton Magdaleny Skajewskiej.    

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), dr Wojciech Lorenz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 27.01.2021

Godzina emisji: 17.32

agCzytaj także

Nowy szef CDU. Ekspert: Laschet należy do zaufanego grona Merkel

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 20:25
- Interes Niemiec od wielu lat zamyka się w stwierdzeniu, że z Rosją należy utrzymywać jak najbliższe kontakty i jest to kraj ważny ze względów gospodarczych i politycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, korespondentka z Niemiec i Bałkanów, ekspert Instytutu Staszica. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Nord Stream 2 jest problemem politycznym i gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:15
- Projekt jeszcze przed rozpoczęciem tłoczenia gazu dzieli państwa europejskie, podważa wspólną politykę na rzecz zmniejszenia zależności od gazu rosyjskiego (…). Jego celem jest też osłabienie Ukrainy, co jest sprzeczne z polityką wschodnią UE - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik (portal biznesalert.pl).
rozwiń zwiń