Kamil Zajączkowski: spór KE z AstraZenecą o szczepionki będzie miał konsekwencje polityczne

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 19:45
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionki przeciw koronawirusowi firmy AstraZeneca. Od kilku dni trwa jednak spór między KE a producentem, która poinformował, że zmniejszy dostawy szczepionki do krajów Wspólnoty. Za przyczynę podaje kłopoty z produkcją.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Borrell Josep pap 1200x660.jpg
Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

By uniknąć tego typu kłopotów w przyszłości, Komisja Europejska wprowadziła specjalny mechanizm, zgodnie z którym każdy koncern mający fabryki na terenie Unii będzie musiał informować o zamiarze eksportu preparatów. Jeżeli okaże się, że jakaś firma nie wywiązała się z dostawy, będzie możliwa blokada jej eksportu poza Wspólnotę.


Posłuchaj
20:15 WS 29-01-2021.mp3 Spor Komisji Europejskiej z wytwórcami szczepionek przeciwko COVID-19 (Więcej świata/Jedynka)

 

shutterstock parlament europejski 1200.jpg

Prof. Grabowska o niesprawiedliwym podziale stanowisk w administracji UE


Dr Kamil Zajączkowski z UW podkreśla, że to nadzwyczajny mechanizm. - Jeszcze kilkanaście miesięcy temu nikt się nie spodziewał, że tak to może się zakończyć - przyznaje. Pod koniec roku 2020 Komisja chwaliła się, że ma zakontraktowane kilka miliardów dawek. Jednak kilkanaście dni temu koncerny zaczęły wycofywać się z kontraktów. - Komisja musiała podjąć jakieś kroki. W tym konflikcie musi być ofensywna, a nie defensywna - zauważa.

Jego zdaniem Komisja Europejska nie przewidziała wszystkich scenariuszy, nawet tych, które w grudniu wydawały się mało prawdopodobne. Przewiduje, że mogą pojawić się konsekwencje polityczne i społeczne, bo nastroje w krajach Unii są napięte, czego przykładem jest Holandia.

Jego zdaniem, spór Unii z AstraZenecą, która jest firmą brytyjsko-szwedzką, może mieć wpływ na stosunki Unii z Wielka Brytanią. Już teraz na Wyspach pojawiają się opinie, że brexit był słuszny, bo Brytyjczycy sprawniej szczepią swoich obywateli niż Unia.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Komunistyczne władze ChRL zaostrzyły retorykę wobec Tajwanu, ostrzegając, że jego ew. niepodległość "oznacza wojnę". Pekin oświadczył też, że niedawne ćwiczenia chińskiej armii w pobliżu wyspy były odpowiedzią na prowokacje i zewnętrzne ingerencje. Rozmowa z Michałem Boguszem z OSW.

Coraz gorsze relacje Niemcy-Turcja. Felieton Michała Strzałkowskiego

Na Ukrainie wszczęto sprawę karną w związku z ingerencją Ukraińców w wybory prezydenckie w USA - poinformował szef biura prezydenta Andrij Jermak. 11 stycznia USA nałożyły sankcje na kilku Ukraińców za ingerencję w wybory w 2020 roku. Relacja Pawła Buszki.    

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW), Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 29.01.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Wyższe cła na produkty z UE. Prof. Żukrowska: są wymierzone we Francję i Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 18:45
Stany Zjednoczone podwyższają cła na wina z Unii Europejskiej. - Jest to wymierzone w największe kraje europejskie, tj. Francję i Niemcy, które są dużymi eksporterami wina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Co wina mają wspólnego z konfliktem o branżę lotniczą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

List polityków z PE i krajów G7 ws. ekspansjonizmu Chin. Prof. Mierzejewski: reakcja Pekinu jest nerwowa

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 18:50
Około 70 prominentnych polityków z krajów grupy G7 i Parlamentu Europejskiego we wspólnym liście zaapelował do przywódców państw grupy G7 o przeciwstawienie się ekspansjonistycznej polityce Chin. - Pekin reaguje na to bardzo nerwowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Dominik Mierzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego. Czy można spodziewać się stworzenia wspólnego frontu wobec Chin?
rozwiń zwiń