"Mówi językiem, który ma cementować Europę". Prof. Grabowska o wystąpieniu Michela

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 18:50
W środę Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wygłosił przemówienie na konferencji "Masters of Digital" poświęconej kwestii gospodarczej przyszłości wspólnoty. Michel oświadczył, że Unia Europejska potrzebuje większej niezależności, by lepiej bronić swoich interesów.
Charles Michel
Charles MichelFoto: PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL

ue rosja flagi stock 1200.jpg
Ekspert: UE powinna zaostrzyć sankcje gospodarcze i finansowe wobec Rosji

- Retoryka przewodniczącego Rady Europejskiej sięga bardzo daleko i mówi językiem, który ma cementować Europę - stwierdziła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego. - Chciałby, żeby Europa była silna, ale tyle celów ile przed sobą stawia UE by je wszystkie spełnić, to trzeba nie tylko ogromnych środków i ogromnego zainteresowania, ale i woli wszystkich państw członkowskich - podkreśla ekspert.

 
Posłuchaj
20:46 Jedynka/Więcej świata 3.02.2021.mp3 "Mówi językiem, który ma cementować Europę". Prof. Grabowska o wystąpieniu Charlesa Michela (Więcej świata/Jedynka)
 

Regulacja rynku cyfrowego 

Charles Michel zapowiedział, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała, to UE nie będzie czekać na zgodę USA przy wprowadzaniu regulacji rynku cyfrowego. "UE jest jedną z największych potęg handlowych na świecie. Negocjowaliśmy znaczące umowy handlowe z innymi głównymi gospodarkami i blokami regionalnymi. Jesteśmy otwartą gospodarką rynkową. Uważamy, że handel jest korzystny dla naszej gospodarki i dla naszej ludności" - przekonywał Michel w przemówieniu wygłoszonym podczas internetowego sympozjum, które zorganizowało stowarzyszenie firm działających w branży cyfrowej DIGITALEUROPE.

Czy czeka nas kolejny konflikt z Waszyngtonem? - Mam nadzieję, że nie - uważa gość audycji. - Większość firm europejskich, które zajmują się cyfryzacją i które trzymają rękę na tej formule, mieści się na terenie USA, ale one mają charakter międzynarodowy i sądzę, że dbają bardziej o własne interesy niż o interesy amerykańskie - stwierdza prof. Grabowska. 

W swoim przemówieniu przewodniczący RE mówił, że autonomia strategiczna polega na możliwości dokonywania wyborów. "Chcemy większej autonomii i większej niezależności w otwartym i globalnym środowisku. Oznacza to zmniejszenie naszych zależności, aby lepiej bronić naszych interesów i naszych wartości. Chcemy równych szans i większej sprawiedliwości w dzisiejszym zglobalizowanym świecie" - dodał Charles Michel. 

Kryzys związany z pandemią 

Państwa członkowskie UE zostały poważnie dotknięte kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, która wciąż trwa. Straty mogą być jeszcze większe. Niemiecka gospodarka skurczyła się w 2020 roku o 5 proc., a w całej UE średnia strata PKB to 7,5 proc. 

- To jest podstawowy problem, w tej chwili ważne jest zaradzenie temu spadkowi, temu spustoszeniu, jakie COVID-19 uczynił w gospodarce państw członkowskich UE. Nie jest to gospodarka zamknięta, odizolowana od świata, więc wszystko, co się w świecie dzieje odbija się w relacjach pomiędzy państwami Unii Europejskiej a światem - zauważa prof. Grabowska. - Próbujemy łatać dziury poprzez mechanizmy, nad którymi pieczę sprawuje KE bo ona głównie zaciąga pożyczki, które później dystrybuuje między państwa członkowskie i w ostatnim czasie mieliśmy dość duże pożyczki z takiego programu SURE i jest to program przeznaczony przede wszystkim na likwidację skutków socjalnych, czyli ma chronić miejsca pracy i pracowników dotkniętych skutkami pandemii - dodaje ekspert. 

Czytaj również: 

W audycji także:

- W Rosji protesty po decyzji sądu w sprawie Aleksieja Nawalnego - Sąd w Moskwie nakazał by wyrok 3,5 roku w zawieszeniu, wydany w 2014 roku, zamienić na bezwzględne wykonanie kary, a więc pozbawienie wolności. Gościem audycji był dr Adam Eberhardt dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. 

- Czy dojdzie do przełomu w relacjach Izraela z krajami arabskimi? Premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że pojedzie z wizytą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Więcej w felietonie Michała  Strzałkowskiego 

- Przez Brazylię przechodzi właśnie druga fala koronawirusa, która może okazać się znacznie bardziej śmiertelna niż pierwsza. Już teraz Brazylia jest drugim na świecie krajem w największym stopniu dotkniętym koronawirusem. W szpitalach brakuje tlenu, który jest już kupowany na czarnym rynku i sprowadzany samolotami z upadłej Wenezueli. Pandemia w szczególny sposób dotyka tez lekarzy. Więcej w materiale Wojciecha Cegielskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

  ***

  Tytuł audycji: Więcej świata 

  Prowadził: Paweł Lekki

  Goście: dr Adam Eberhardt (OSW), prof. Genowefa Grabowska (ekspert ds. prawa międzynarodowego)

  Data emisji: 3.02.2021

  Godzina emisji: 17.32

  IAR/ans

  Czytaj także

  Jan Parys: strona amerykańska jest świadoma, czego oczekuje Polska

  Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 15:05
  - Powinniśmy dać Amerykanom uporządkować swoje sprawy, przeprowadzić zmianę władzy. Polscy dyplomaci i politycy określają nasze priorytety i komunikują swoje oczekiwania w imieniu polskiego rządu -  mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, były minister obrony narodowej.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Relacje z USA a Nord Stream 2. Szczerski: potrzebny nam jest dobry, poważny dialog

  Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 22:50
  - Chciałbym, aby nowa administracja USA połączyła transformację energetyczną z niezależnością energetyczną. Potrzebny nam dobry, poważny dialog ze stroną amerykańską i na to liczymy - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, odnosząc się do budowy gazociągu Nord Stream 2.
  rozwiń zwiń