"Wygrały twarde interesy". Dr Zajączkowski o wizycie Josepa Borrella w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 19:47
- Oczekiwania, że pojawią się mocne sankcje, są na wyrost. Nie widzę przesłanek, by coś diametralnie zmieniło się w stosunkach UE-Rosja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o wizycie Josepa Borrella w Moskwie dr hab. Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Josep Borrell
Josep BorrellFoto: Sean Gallup / POOL / PAP

pap_Charles Michel 1200.jpg
"Mówi językiem, który ma cementować Europę". Prof. Grabowska o wystąpieniu Michela
Posłuchaj
20:13 Jedynka/Więcej świata - 4.02.2021 Josep Borell w Moskwie, uroczystości na Białorusi z okazji 275. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, polsko-amerykańskie rozmowy na wysokim szczeblu (Jedynka/Więcej świata)

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell udał się do Moskwy, by w piątek spotkać się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem i przedstawicielami organizacji obywatelskich. Rosyjska opozycja, obrońcy praw człowieka oraz działacze organizacji obywatelskich chcą opowiedzieć gościowi z Brukseli o represjach, które na co dzień spotykają środowiska będące w opozycji do Kremla. Oczekują oni przedstawienie przez unijnego dyplomatę stanowiska w sprawie zesłania do kolonii karnej lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

- Wizyta, która zapewne była planowana dużo wcześniej, nieszczęśliwie dla Unii Europejskiej i jej wysokiego przedstawiciela odbywa się tuż po całym procesie Nawalnego. Nie widzę jednak podstaw i przesłanek, by coś diametralnie zmieniło się w stosunkach UE-Rosja. Oczekiwania, że pojawią się mocne sankcje i skoordynowane działania z nową administracją, są na wyrost - komentuje dr hab. Kamil Zajączkowski.

Rosja wykorzysta tę wizytę

Przed wizytą Josepa Borrella Siergiej Ławrow wysłał do Brukseli film, w którym ujął reakcje policji na nieautoryzowane wiece na Zachodzie oraz w Rosji. - Wysłałem ten materiał (…), aby Josep Borrell przygotowując się do zbliżającej wizyty w Moskwie, mógł dowiedzieć się jak widzimy prawdziwy obraz na podstawie faktów, a nie bezpodstawnych oskarżeń. Niestety nasi zachodni koledzy za bardzo przyzwyczaili się do bezpodstawnych zarzutów - mówił Siergiej Ławrow.

- Czas tej wizyty jest bardzo zły dla Josepa Borrella z wielu powodów: politycznych, społecznych, ale także dlatego, iż było wiadomo, że Moskwa będzie chciała to wykorzystać. To, co zrobił Siergiej Ławrow, jest wykorzystywaniem tej wizyty na użytek wewnętrzny i pokazaniem "jak my postępujemy, tj. Putin, a jak postępuje ten zły Zachód". Tego można było spodziewać się - ocenia dr hab. Kamil Zajączkowski.

Ważna kwestia Iranu

Dlaczego w takim razie Josep Borrell nie podjął decyzji o przełożeniu bądź odwołaniu tej wizyty?

- Po pierwsze są to twarde interesy, a także zmieniające się otoczenie międzynarodowe, kwestia Bliskiego Wschodu i Iranu. Unia Europejska bardzo chce wrócić do porozumienia nuklearnego z Iranem i ma duże nadzieje, że zrobi to z nową administracją Bidena, ale do tej rozgrywki jest również potrzebna Rosja (…). Wygrały twarde interesy. Gdybyśmy zauważyli stanowisko, żeby Josep Borrell nie jechał do Moskwy, to w zasadzie (przedstawiają je - red.) tradycyjnie państwa bałtyckie i Polska, a reszta nie wyrażała jakiegoś niezadowolenia z tego powodu - twierdzi ekspert Jedynki.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Za nami 275. rocznica urodzin Tadeusza Kościuszki, o której pamiętano również na Białorusi. Właśnie tam urodził się nasz i amerykański bohater narodowy. Materiał Włodzimierza Paca.

- Doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP z Krzysztofem Szczerskim i Pawłem Solochem. Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy wojskowej i energetyki, a także polityki wobec Rosji i Chin. Rozmowa z Jarosławem Guzym z Polskiej Agencji Prasowej.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa), dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.02.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Prof. Agnieszka Legucka: Władimir Putin obawia się Aleksieja Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 19:20
Rosyjski sąd zdecydował o aresztowaniu Aleksieja Nawalnego na 30 dni. - Chociaż Aleksiej Nawalny bezpośrednio nie zagraża pozycji Władimira Putina, to władze rosyjskie obawiają się gniewu ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed wizytą szefa unijnej dyplomacji w Rosji. Kto kształtuje politykę zagraniczną UE?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 19:46
Szef unijnej dyplomacji i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell zakomunikował, że pojedzie do Rosji w pierwszym tygodniu lutego. Wzbudziło to wiele kontrowersji. - Trudno znaleźć uzasadnienie dla tej wizyty poza tym, że został zaproszony przez ministra Ławrowa i postanowił pojechać - mówi Jarosław Guzy, analityk PAP.
rozwiń zwiń