"Trudno uznać ją za udaną". Prof. Płóciennik o wizycie szefa unijnej dyplomacji w Moskwie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 19:24
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell złożył wizytę w Moskwie, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. To pierwsza od 2017 roku wizyta unijnego urzędnika tak wysokiego szczebla w Rosji.
Josep Borrell (L) i Siergiej Ławrow (P)
Josep Borrell (L) i Siergiej Ławrow (P)Foto: PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY

Josep Borell PAP 1200.jpg
"Wygrały twarde interesy". Dr Zajączkowski o wizycie Josepa Borella w Moskwie

Borrell spotkał się w Moskwie z całym szeregiem nieprzychylnych gestów. Siergiej Ławrow określił Unię Europejską jako niesolidnego partnera. Tymczasem Rosjanie wydalili troje dyplomatów z państw Unii w tym polską konsul z Sankt Petersburga za to, że obserwowali sądowy proces Aleksieja Nawalnego.

Posłuchaj
20:31 Jedynka-5-02-2021-więcej-świata.mp3 Nieudana wizyta szefa unijnej dyplomacji w Moskwie (Więcej świata/Jedynka)

Trudno uznać tę wizytę za udaną

Prof. Sebastian Płóciennik z PISM zauważa, że Borrell musiał się liczyć z tym, że jego wizyta będzie wykorzystana przez Rosjan propagandowo. - Minister Ławrow wykorzystał tę wizytę, żeby upokorzyć przedstawiciela Unii Europejskiej i powiedzieć mu kilka słów, które w Unii Europejskiej byłyby uważane za dość niesłychane - mówi. Z drugiej strony był to sygnał przesłany przez rządzących społeczeństwu, że władze ciągle są silne i kontrolują sytuację, a to inni są słabsi.

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia trudno uznać tę wizytę za udaną. Zauważa, że Rosjanie utwardzają swoją pozycję wobec Unii i Stanów Zjednoczonych przed spodziewaną nową amerykańską strategią. - Zastanawiam się, po co Borrell tam pojechał, bo ostrzeżenia, jak ta wizyta może wyglądać, napływały z wielu źródeł - dziwi się. Nawet niemieccy eksperci ostrzegali.

Prof. Sebastian Płóciennik przewiduje, że Unię czeka dyskusja, jaką strategię przyjąć w stosunkach z Rosją i na ile dotkliwe powinny być sankcje. Zaznacza, że jest sceptyczny, bo różnice wśród członków Unii są bardzo duże. I to nie chodzi o takie państwa, jak Francja czy Hiszpania, ale choćby o Węgry, które będą blokować ostrzejsze kroki wobec Rosji.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Wspólna konferencja prasowa online kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Emmanuela Macrona po niemiecko-francuskich rozmowach poświęconych problemom obrony i bezpieczeństwa. Relacja Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj więcej
idą epa08988386 1200.jpg
"Gorzej, niż się spodziewaliśmy". Dyplomaci UE negatywnie oceniają przebieg wizyty Borrella w Rosji

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział szeroki reset amerykańskiej polityki zagranicznej. "Ameryka wróciła. Dyplomacja wróciła. Będziemy odbudowywać nasze sojusze" - mówił prezydent USA w Departamencie Stanu. Rozmowa z Michałem Baranowskim z German Marshall Fund.

Świat krytykuje wojskowych, którzy przejęli władzę w Birmie. Są już propozycje nałożenia sankcji na birmańską armię i prowadzone przez nią interesy. Birmańska policja przedstawiła zatrzymanej przez wojsko szefowej rządu Aung San Suu Kyi zarzuty nielegalnego importu sprzętu do porozumiewania się. W czasie przeszukania domu 75-letniej laureatki pokojowego Nobla znalezione zostały radiotelefony typu walkie-talkie, które miały być sprowadzone nielegalnie i używane bez pozwolenia. Felieton Wojciecha Cegielskiego.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: prof. Sebastian Płóciennik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Michał Baranowski (German Marshall Fund)

Data emisji: 5.02.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

"Gorzej, niż się spodziewaliśmy". Dyplomaci UE negatywnie oceniają przebieg wizyty Borrella w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:37
Dyplomaci z kilku unijnych krajów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, negatywnie oceniają wizytę Josepa Borrella w Moskwie. - Jest gorzej, niż się spodziewaliśmy - komentują w rozmowie z Beatą Płomecką.
rozwiń zwiń