Ekspert: Republikanie jeszcze nie rozstrzygnęli, czy chcą być z Trumpem czy bez niego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 17:33
Senat uniewinnił byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w procedurze impeachmentu. Komentując wyniki głosowania, Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych zauważył, że Republikanie jeszcze nie wiedzą, czy swą przyszłość wiązać z Donaldem Trumpem, czy się od niego odciąć.
Mitch McConnell, lider Republikanów w senacie USA podczas debaty nad impeachmentem Donalda Trumpa
Mitch McConnell, lider Republikanów w senacie USA podczas debaty nad impeachmentem Donalda TrumpaFoto: PAP/ EPA/SENATE TELEVISION

Joe Biden PAP 1200.jpg
"Prawdopodobnie ma poczucie, że nie będzie długo prezydentem". Prof. Górski o Joe Bidenie

Za uznaniem za winnego podburzenia swoich zwolenników do powstania przeciwko państwu głosowało 57 senatorów - wszyscy Demokraci i siedmiu Republikanów. Do skazania potrzebne były głosy 67 senatorów w stuosobowym senacie.

Posłuchaj
21:22 WS 15-02-2021.mp3 Co dalej z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem? (Więcej świata/Jedynka) 

Republikanie są pęknięci

Mateusz Piotrowski zwraca uwagę, że już teraz daje się zauważyć pęknięcie wśród republikańskich kongresmenów. Lider Republikanów w Izbie Reprezentantów kilka dni po wyborach spotkał się z Donaldem Trumpem i zadeklarował chęć współpracy, to Republikanie w senacie są bardziej wstrzemięźliwi.

Trump po ogłoszeniu decyzji oświadczył, że proces w jego sprawie miał charakter polityczny. Prezydent Joe Biden zauważył, że "ten smutny rozdział naszej historii przypomina nam, że demokracja jest krucha i że musi być stale broniona, a także, że zawsze musimy być czujni". Mateusz Piotrowski nie wykluczył, że możliwe są jeszcze sprawy sądowe przeciwko Trumpowi. Wiadomo, że w Georgii prowadzone jest śledztwo w sprawie nacisków byłego prezydenta na sekretarza tego stanu w celu odwrócenia wyników wyborów.

Demokraci nie wiedzą, co dalej z Trumpem zrobić

Ekspert wskazuje, że Demokraci nie mają pomysłu, co zrobić dalej. - Wśród Demokratów przeważa opinia, że na razie trzeba Trumpa porzucić, przestać się nim zajmować, bo są pilne sprawy, którymi obie izby powinny się zająć - mówi. A Trump na razie nie przeszkadza.

Posłuchaj całej audycji, w  której również:

Republikańska Lewica Katalonii (ERC) zdobyła najwięcej mandatów w niedzielnych wyborach do katalońskiego parlamentu. Wspólnie z trzema innymi partiami również  popierającymi secesję tej wspólnoty autonomicznej od Hiszpanii mogą liczyć na większość mandatów w izbie - wynika z badania exit poll. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Nowy rząd Włoch premiera Mario Draghiego został zaprzysiężony w Pałacu Prezydenckim. Były prezes Europejskiego Banku Centralnego powołał gabinet „odpowiedzialności narodowej”; tworzą go politycy dotychczasowej koalicji i opozycji oraz eksperci. Rząd popierają wszystkie najważniejsze ugrupowania parlamentarne z wyjątkiem partii Bracia Włosi. W tym tygodniu w obu izbach parlamentu odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów Mario Draghiego. Rozmowa z dr Małgorzatą Lorencką z Uniwersytetu Śląskiego.

HUMANOSH Fundacja im. Sławy i Izydora Wołosiańskich, która od lat zajmuje się poszukującymi schronienia w Polsce uchodźcami, chce stworzyć dla uchodźców z Białorusi "Mirnyj Dom", czyli hostel, który będzie dla nich tymczasowym domem. Fundacja planuje, że w hostelu będzie mogło przebywać 15-20 osób (w tym dzieci), a oprócz pokoi byłaby w nim również sala edukacyjna, świetlica i biblioteka. Fundacja stara się usamodzielniać swoich podopiecznych. Dlatego planuje określić czas przebywania w hostelu i jednocześnie pomagać im w znalezieniu pracy, a jeśli będzie to konieczne, również w przekwalifikowaniu zawodowym. Fel. Natalii Szymkowiak z Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Czytaj także:

Baranowski: wśród Republikanów Trump nadal jest bardzo popularnym politykiem

"Nowy element rosyjskiej wojny hybrydowej". Szeligowski o dezinformacji nt. szczepionek

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), dr Małgorzata Lorencka (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 15.02.2021

Godzina emisji: 17.33

ag

Czytaj także

Impeachment Donalda Trumpa. Grzywaczewski: wygrała demokracja

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 17:30
- To był dobry wieczór dla demokracji, że jednak Senat USA oparł się pokusie politycznej zemsty i ferowania wątpliwych prawnie wyroków, które jeszcze bardziej podzieliłby Amerykanów - tak o zakończonej procedurze impeachmentu wobec Donalda Trumpa, powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, komentator polityki międzynarodowej.    
rozwiń zwiń