"To grozi rozbiciem jedności UE". Komisja Europejska krytykuje Niemcy
19:45 Jedynka/Więcej świata - 16.02.2021 Koronawirus i zamknięcie granicy w Niemczech, broń palna w USA i Kanadzie, gwałty i tortury w obozach Ujgurów (Jedynka/Więcej świata)
Komisja Europejska ostrzega Niemców, że może to doprowadzić do rozbicia jedności UE w tej kwestii, a także spowodować poważne zakłócenia swobodnego przemieszczania się ludzi po Europie. Przypomnijmy, że blisko rok temu - kiedy COVID-19 pojawił się w Europie - każde państwo unijne zamykało granice na własną rękę, co skutkowało ogromnym chaosem, wzajemnymi oskarżeniami poszczególnych krajów i w praktyce niefunkcjonowaniem strefy Schengen. Czy UE wyciągnęła wnioski z tamtych wydarzeń czy jednak po ostatniej decyzji Niemiec grozi nam powtórka z rozrywki?
- Unia powinna wyciągnąć wnioski i wydaje się, że wyciągnęła. KE opracowała wytyczne, jak należy postępować w analogicznych sytuacjach. Niestety jednak niektóre państwa, w tym przypadku Niemcy, zrobiły to po swojemu i uznały, że nie będą zastanawiały się, jak wspólnie "położyć tę tamę", tylko po prostu z niedzieli na poniedziałek wprowadziły kontrole. Z doniesień prasowych wiemy, że wpuszczają co drugą osobę, bo na 10 tysięcy skontrolowanych, wejść mogło 5 tysięcy zarówno z Austrii z Tyrolu, jak i z Czech. Dużo osób nie jest wpuszczonych, przez co ten swobodny przepływ jest zakłócony - komentuje prof. Genowefa Grabowska.
Co zrobi Unia Europejska?
Rekomendacje przygotowane przez UE są absolutnie jasne, jak mówił rzecznik KE ds. praworządności Christian Wigand i powinny być drogowskazem dla wszystkich w tym kontekście, ale… nie są. - UE przygotowała oprzyrządowanie, a czy z tego mechanizmu zechcą korzystać państwa członkowskie, to już zależy od nich. Jeżeli któreś z państw nie korzysta i narusza wspólne reguły, to wiemy na przykładzie Polski, co wtedy dzieje się i o co takie państwo jest oskarżane - zauważa ekspert Jedynki.
Czy w związku z tym można spodziewać się, że KE podejmie działania prawne przeciwko Berlinowi, biorąc pod uwagę, że szefową KE jest Niemka, a wpływy naszych zachodnich sąsiadów w Brukseli są znaczące?
- Możemy sobie pomarzyć o równym traktowaniu… Przecież na konferencji prasowej pytano rzecznika KE, który odpowiada za praworządność, czy zostaną wyciągnięte jakiekolwiek kroki i podjęte działania prawne przeciwko Niemcom. To zamknięcie nie pierwszy raz odbywa się poza regułami unijnymi, ponieważ już wcześniej mieliśmy zakup szczepionek także poza uzgodnieniami w ramach UE. Tutaj jednak rzecznik, który jest zwykle wymowny w przypadku praworządności w innych państwach członkowskich, nabrał wody w usta i powiedział, że UE ma mechanizmy, które będą stosowane, ale wątek odpowiedzialności absolutnie pominął. Przypuszczamy, że będzie jak zwykle, tzn. jednym państwom udaje się i mogą więcej, natomiast inne państwa są rygorystycznie rozliczane nawet za domniemane przewinienia - twierdzi prof. Genowefa Grabowska.
Inni pójdą śladem Niemiec?
Jeżeli KE nie zareaguje na działania Niemiec, można spodziewać się, że inne państwa pójdą śladem Berlina i strefa Schengen znowu odejdzie w niebyt. - Tak było w kwietniu i maju, kiedy nieskoordynowane działania indywidualne państw doprowadziły do takiego zamętu w Europie, że pamiętamy do dziś, co działo się na drogach (…). Każde państwo może bronić swojego bezpieczeństwa wewnątrz, ale jeżeli mamy określony system, to powinniśmy do tego stosować się wszyscy, jak i wszyscy dbać o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo w ramach całego systemu - słyszymy.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
- Prezydent USA Joe Biden wezwał Kongres, w trzecią rocznicę masakry w szkole średniej w Parkland na Florydzie, do zaostrzenia przepisów dotyczących broni palnej. Natomiast w Kanadzie rząd ma przedstawić projekt wykupu z rąk obywateli broni wojskowej. Felieton Michała Strzałkowskiego.
- Cztery bombowce strategiczne B-1 oraz około 200 amerykańskich żołnierzy będzie stacjonować w norweskiej bazie lotniczej Orland w centralnej części kraju. Wysłanie samolotów to jasny sygnał dla Rosji, że jej działania w rejonie Arktyki spotkają się z odpowiedzią USA i NATO. Duński wywiad wojskowy ostrzega, że Rosjan jest w Arktyce tak dużo, że są już bezpośrednim zagrożeniem dla ważnych baz NATO. Rozmowa z prof. Krzysztofem Kubiakiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
- Stacja BBC poinformowała o gwałtach i torturach w obozach dla Ujgurów. Pekin zaprzecza tym doniesieniom i jednocześnie zabrania nadawania BBC World News w Chinach. Felieton Magdaleny Skajewskiej.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego, b. europoseł), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 16.02.2021
Godzina emisji: 17.32
DS