Jarosław Guzy: konferencja w Monachium to powrót Amerykanów do globalnej gry

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 19:21
W Monachium toczy się zorganizowana w trybie online Konferencji Bezpieczeństwa z udziałem m.in. prezydenta USA Joe Bidena, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, szefa NATO, przewodniczącej Komisji Europejskiej i sekretarza generalnego ONZ. Jarosław Guzy z PAP zauważa, że Amerykanie deklarują powrót do polityki obliczalnej, polityki kooperatywnej, jeśli chodzi o sojuszników i polityki rywalizacji z przeciwnikami, ale prowadzonej według jasnych reguł.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/Anna Moneymaker / POOL

Białoruś PAP 1200.jpg
Wyroki dla dziennikarzy na Białorusi. Romaszewska-Guzy: Łukaszenka chce przestraszyć Białorusinów

Prezydent Biden, który bierze udział w wirtualnym panelu wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i brytyjskim premierem Borisem Johnsonem wymienił Chiny i Rosję jako kraje, które atakują demokrację i jedność Zachodu. - Demokracja jest atakowana, musimy udowodnić, że nie jest reliktem historii - oznajmił.

Posłuchaj
19:54 jedynka-19-02-2021-wiecej-świata.mp3 Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium (Więcej świata/jedynka)

mid-V4 Kraków PAP 1200.jpg
Szczyt V4. Ekspert: gospodarki tych krajów przez 30 lat rozwijały się w imponujący sposób

Chiny i Rosja globalnym zagrożeniem

Jarosław Guzy z PAP zauważa, że dopiero życie pokaże, jak ułoży się współpraca z sojusznikami. - Do największych, globalnych wyzwań zaliczył Chiny i Rosję - zwraca uwagę publicysta. Podkreśla, że Chiny, choć leżą daleko od Atlantyku, są globalnym zagrożeniem i wyzwaniem dla globalnego sojuszu, jakim jest NATO. Jego zdaniem, należy również uwzględnić to, co będą robiły państwa europejskie, które, choć należą do Unii Europejskiej i NATO, to prowadzą własną politykę. Przykładem są Niemcy i Francja, które w stosunkach z Rosją nie biorą pod uwagę głosów państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Kanada wraz z kilkudziesięcioma innymi krajami, m.in. Polską, wystąpiła przeciwko arbitralnym zatrzymaniom obcokrajowców. Sygnatariusze wspólnej, ogłoszonej w tym tygodniu deklaracji, sprzeciwiają się wykorzystywaniu przez rządy aresztowań do wywierania politycznych nacisków na inne kraje. Deklaracja powstała w reakcji na przetrzymywanie przez Chiny ponad 800 dni dwóch Kanadyjczyków: Michaela Spavora i Michaela Kovriga, aresztowanych po zatrzymaniu w Kanadzie wiceprezes koncernu Huawei Meng Wanzhou. Z początkiem marca rozpocznie się rozprawa w sprawie jej ekstradycji do USA. Meng mieszka w swojej rezydencji w Vancouver, Spavor i Kovrig cały czas są przetrzymywani w areszcie. Deklaracja ma na celu wytknięcie podobnych praktyk w krajach takich jak Rosja, Iran czy Korea Północna.

Estoński wywiad ostrzega: Rosja chce rozbić jedność Zachodu i zniszczyć zachodnią demokrację. Estoński wywiad jest jednym z kilku wywiadów europejskich, które - kierując się prawem opinii publicznej do dostępu do informacji - publikują co roku obszerne raporty o tym, z jakimi zagrożeniami się stykają. Opublikowany właśnie raport nie pozostawia wątpliwości, że Europa Środkowa stoi w obliczu zmasowanych, agresywnych działań Rosji i jej białoruskiego sojusznika. Rozmowa z dr. Szymonem Kardasiem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Amerykański łazik Perseverance wylądował na Marsie. To część misji NASA Mars 2020. Naukowcy z NASA stawiają jej kilka celów naukowych - ma być prowadzona identyfikacja dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego i będą poszukiwane biosygnatury, mogące być oznakami potencjalnego dawnego życia mikrobiologicznego. Łazik będzie także badał próbki gruntu. Ważnym elementem misji będą analizy na potrzeby przyszłej misji załogowej, takie jak praktyczne przetestowanie produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych PAP), dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 17.32

ag


Czytaj także

Prezydent Joe Biden podtrzymuje sprzeciw wobec Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 08:28
Prezydent USA Joe Biden uważa, że gazociąg Nord Stream 2 to "zły interes" dla Europy i zadecyduje, czy sankcje są odpowiednie, żeby powstrzymać dokończenie realizacji projektu - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perseverance wylądował na Marsie. Biden: dowód na potęgę nauki, gratulacje dla NASA

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 02:10
Prezydent Stanów Zjednoczonych z uznaniem przyjął, jak zaznaczył "historyczne", lądowanie amerykańskiego łazika Perseverance na Marsie. To dowód na "potęgę nauki" i "amerykańską pomysłowość" - podkreślił prezydent USA Joe Biden.
rozwiń zwiń