Michał Baranowski o relacjach USA-UE: rozpoczęła się praktyka konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 19:01
Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej tworzący Radę Spraw Zagranicznych UE rozmawiali za pośrednictwem łączy wideo z amerykańskim sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. - Jest szansa na koordynację działań w sprawie nałożenia sankcji na Rosję - podkreśla Michał Baranowski.
Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa Josep Borrell przed spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych UE
Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Bezpieczeństwa Josep Borrell przed spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych UEFoto: PAP/EPA/YVES HERMAN

mid-epa09024547 (2) (1).jpg
Jarosław Guzy: konferencja w Monachium to powrót Amerykanów do globalnej gry

W piątek (19.02) podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Joe Biden zapewniał, że Stany Zjednoczone chcą zacieśniać kontakty z Unią Europejską. Za największe zagrożenie amerykański prezydent uznał Chiny i Rosję. Według niego Władimir Putin chce podważyć transatlantycki sojusz, bo łatwiej mu zastraszać pojedyncze państwa niż zjednoczoną, transatlantycką wspólnotę.


Posłuchaj
20:28 Jedynka-22-02-2021-więcej-świata.mp3 Stosunki Europy ze Stanami Zjednoczonymi (Więcej świata/Jedynka)

 


Mitch McConnell pap 1200x660.jpg
Ekspert: Republikanie jeszcze nie rozstrzygnęli, czy chcą być z Trumpem, czy bez niego

Michał Baranowski z German Marshall Fund mówi, że Joe Biden wystosował wobec przywódców Europy wyraźne zaproszenie do współpracy. Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że najtrudniejszą sprawą w wymiarze transatlantyckim jest to, czy Europa i Stany Zjednoczone porozumieją się w sprawie Chin. - Czy będzie możliwa wspólna zachodnia polityka wobec Państwa Środka - wyjaśnia.

Michał Baranowski zwraca uwagę, że nowa amerykańska administracja jest krytyczna wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. - Ale nie spodziewałbym się nowych sankcji nałożonych na firmy niemieckie czy austriackie, bo Waszyngton chce również resetu z Niemcami - mówi.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Debata Rady Praw Człowieka ONZ. Udział w niej wziął m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, a także sekretarz generalny ONZ António Guterres, Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet oraz prezydenci Litwy i Finlandii. Relacja Magdaleny Skajewskiej.

Izrael rozpoczął wystawianie tzw. zielonych paszportów osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19. Ich posiadacze będą mogli korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, przebywać w hotelach i w synagogach. Felieton Wojciecha Cegielskiego.

Władze Birmy coraz brutalniej tłumią protesty, do jakich dochodzi w związku z obaleniem rządu i aresztowaniem przez wojsko laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Do rozpraszania tłumu policja używa teraz ostrej amunicji. Oświadczenie w tej sprawie wydał w niedzielę Departament Stanu USA. Rozmowa z dr. Michałem Lubiną z UJ.

Czytaj także:

 ***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: Michał Baranowski (German Marshall Fund), dr Michał Lubina (Uniwersytet jagielloński)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 17.32

ag
Czytaj także

Tomasz Wróblewski: Chinom zależy na rozbiciu sojuszu transatlantyckiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 16:00
- Nord Stream 2 i Iran są dwoma sztandarowymi projektami, które mają doprowadzić do tego, aby Ameryka była bezsilna. To nie buduje wspólnoty zachodnich państw. Nie buduje to nawet wspólnoty wewnątrz UE - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski, dziennikarz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powrót do dyplomacji, do multilateralizmu". Prof. Miszczak o działaniach nowej administracji USA

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 20:29
- Stany Zjednoczone chcą współpracować z Unią Europejską, żeby stworzyć wspólną agendę kontrolowania i patrzenia na to, co się obecnie w Chinach i Rosji dzieje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH, komentując wystąpienia monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. 
rozwiń zwiń