Spotkanie przywódców Rosji i Białorusi. Ekspert: Łukaszenka znowu poczuł się silniejszy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 19:03
Na rozmowach w Soczi na południu Rosji Aleksandr Łukaszenko podziękował Władimirowi Putinowi za pomoc gospodarczą Moskwy dla Mińska. Białoruski dyktator oświadczył, że do podpisania gotowe są już niemal wszystkie z 33 map drogowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin integracji. Czy złe relacje Rosji i Białorusi z Zachodem spowodują większą integrację obu państw?
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko rozmawiają podczas spotkania w czarnomorskim kurorcie Soczi
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko rozmawiają podczas spotkania w czarnomorskim kurorcie SocziFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Premier Mateusz Morawiecki 1200 PAP.jpg
"Plan Marshalla" dla Białorusi. Dr Konończuk: nie będzie zdana tylko na wolę Rosji

Białoruski dyktator oświadczył, że do podpisania gotowe są już niemal wszystkie z 33 map drogowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin integracji. Ewidentnie zakres integracji w ostatnich miesiącach się poszerzył, gdyż jeszcze latem ubiegłego roku mówiono o 31 mapach, ostatnia miała dotyczyć utworzenia wspólnego parlamentu i wprowadzenia wspólnej waluty. 


Posłuchaj
19:21 Jedynka/Więcej świata 23.02.2021.mp3 Relacje Moskwa-Mińsk. Ekspert: Łukaszenka znowu poczuł się silniejszy (Więcej świata/Jedynka)

- Wypowiedzi Łukaszenki na szczycie w Soczi były niedookreślone. Wyraźnie powiedział, że zostało im 6-7 podziałów drogowych, a właściwie, jakby się temu przyjrzeć, to mam wrażenie, że więcej ich zostało niż było otwartych półtora roku temu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Łukaszenka poczuł się znowu silniej. Widzi, że Rosja wystraszona dynamiką wewnętrzną u siebie, nie jest skora do obalania jego osoby czy wymuszania stopniowej dymisji, więc gra mocniej - ocenia ekspert. 

Stosunki z Zachodem 

Czy złe relacje Rosji i Białorusi z Zachodem spowodują większą integrację obu państw? - Wydaje mi się, że z punktu widzenia Łukaszenki rozwój wydarzeń jest wymarzony - podkreśla gość audycji. - Nie tylko z punktu widzenia wewnątrzpolitycznego w kraju, gdzie próbuje z całą siłą, bezwzględnością, wystraszyć ludzi przed protestami. (...) Mam wrażenie, że władze rosyjskie zrezygnowały ze strategii wymuszania reformy konstytucyjnej na Białorusi, stopniowego odchodzenia Łukaszenki, ponieważ dzisiaj Putin i Łukaszenka płyną na jednej łódce i jakakolwiek destabilizacja reżimu białoruskiego to jest kostka domina, która może destabilizować Rosję - uważa dr Adam Eberhardt. 

Posłuchaj całej audycji, w której również:

- Ministrowie spraw zagranicznych państw UE uzgodnili wprowadzenie kolejnych sankcji przeciwko Rosji za uwięzienie antykremlowskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Na czteroosobowej liście sankcyjnej znaleźli się m.in. prokurator generalny Rosji Igor Krasnow i szef Komitetu Śledczego Aleksander Bastrykin. Unia nie zdecydowała się wprowadzić restrykcji przeciwko rosyjskim oligarchom, co postulowali współpracownicy Aleksieja Nawalnego. Tego samego zażądało 204 deputowanych do Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych różnych krajów Unii Europejskiej (w tym także z Polski) i frakcji w liście do szefa dyplomacji UE Josepa Borrella i portugalskiej prezydencji. Gościem audycji była prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego 

- Unia Europejska rozważa kolejne sankcje wobec Białorusi w związku z trwającymi tam represjami wobec niezależnych mediów oraz opozycyjnych organizacji. Polska zabiega jednak w Brukseli, aby restrykcjom wobec wpływowych członków reżimu Aleksandra Łukaszenki towarzyszyło też konkretne wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Sprawie przyjrzał się Michał Strzałkowski. 

- W ataku na konwój samochodów w Demokratycznej Republice Konga zginął włoski ambasador Luca Attanasio oraz towarzyszący dyplomacie karabinier. Ambasador zmarł z ran w szpitalu. Samochód, którym jechał był w konwoju pojazdów misji stabilizacyjnej ONZ MONUSCO, czuwającej nad procesem pokojowym w DRK. Atak był próbą porwania. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

Czytaj także:

 ***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert sp. prawa międzynarodowego), dr Adam Eberhardt (OSW) 

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Spotkanie Łukaszenki i Putina. Tesławski: Rosji zależy na utrzymaniu integracji z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 22:06
- Wszystko wskazuje na to, że prezydent Rosji szukał potwierdzenia utrzymania kursu na integrację, który został między Rosją i Białorusią wyznaczony dawno temu - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, z portalu nawschodzie.eu.
rozwiń zwiń