Dr Zajączkowski: jest szansa, aby przyśpieszyć dostawy szczepionek do UE

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 19:20
W czwartek rozpoczął się unijny wideoszczyt poświęcony walce z koronawirusem. Europejscy przywódcy rozmawiają o zwiększaniu mocy produkcyjnych szczepionek, nowych mutacjach wirusa, paszportach szczepień oraz ograniczeniach w podróżowaniu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com

Priorytetowym tematem rozmów jest przyśpieszenie szczepień i zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko COVID-19. "Nasza walka z pandemią COVID-19 trwa. Wciąż jest to trudne wyzwanie ze względu na pojawianie się nowych wariantów i konieczność znalezienia właściwej równowagi między ograniczeniami a płynnym przepływem towarów i usług na wspólnym rynku" - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do szefów unijnych państw i rządów.

Raport Komisji Europejskiej 

Unijni liderzy czekają na raport KE w sprawie dostaw szczepionek. - Myślę, że w II kwartale jest szansa, aby przyśpieszyć dostawy szczepionek, a co za tym idzie proces szczepień - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Kamil Zajączkowski. - Państwa członkowskie są przygotowane na to, żeby dużo więcej szczepić niż do tej pory. Problemem była dostawa - dodaje. 

Ekspert podkreśla, że istnieją rozwiązania na przyśpieszenie dostaw szczepionek do UE. - Ci, którzy już mają zaakceptowane szczepionki, te firmy zwiększą swoją moc produkcyjną. Drugim rozwiązaniem, które pozwoli na zwiększoną dostawę, to kolejne pozwolenia agencji leków na to, by inne szczepionki, które do tej pory nie miały takiego pozwolenia, wyszły na rynek europejski - uważa dr Kamil Zajączkowski. 


Posłuchaj
20:30 Więcej świata - Jedynka 25.02.2021.mp3 Dr Zajączkowski: jest szansa, aby przyśpieszyć dostawy szczepionek do UE (Więcej świata/Jedynka)

 

Paszport antycovidowe 

Im bliżej wakacji, tym częściej powraca temat paszportów antycovidowych. Szef austriackiego rządu Sebastian Kurz chce, aby UE wprowadziła na wzór Izraela "zielone paszporty" dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Unijny paszport szczepień umożliwiłby powrót do swobodnego podróżowania po Europie.

- Turystyka stanowi istotny element. Im bliżej wakacji, to państwa Europy Południowej, ale i Austria, Irlandia będą bardzo mocno naciskały, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie, bo kolejny sezon wakacyjny bez turystów dla tych państw będzie oznaczać bardzo duże problemy - uważa gość audycji. - Oznacza to również pewne obostrzenia, komplikacje, ale też wiemy doskonale, że nie wszyscy do tych wakacji będą zaszczepieni - dopowiada. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji:

- Izrael ma zamiar przekazać prawie 100 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi do około 15 krajów w zamian za poparcie dyplomatyczne - napisał Times of Israel. Lista krajów nie została jeszcze sfinalizowana, ale doniesienia mówią, że znajdą się na niej Włochy i Czad, a także inne państwa afrykańskie, które odnowiły stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Czechy, Gwatemala, Honduras i Węgry - które otworzyły misje dyplomatyczne w Jerozolimie lub zobowiązały się do tego - również mają otrzymać szczepionki. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

- Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który obecnie pełni funkcję państwową na Ukrainie, zaapelował do gruzińskiej opozycji, by się zmobilizowała i "atakowała". To reakcja na zatrzymanie w Gruzji lidera opozycyjnej partii Zjednoczony Ruch Narodowy Niki Melii. Siły gruzińskiego MSW przeprowadziły szturm na siedzibę Zjednoczonego Ruchu Narodowego, założonego przez Saakaszwilego, gdzie zabarykadował się Melia i jego zwolennicy. Misje dyplomatyczne Stanów Zjednoczonych, NATO i Unii Europejskiej wyraziły zaniepokojenie sytuacją. O obecnej sytuacji w Gruzji mówił w audycji Arkadiusz Legieć z PISM. 

- Sąd w Koblencji skazał na cztery i pół roku więzienia byłego funkcjonariusza syryjskiego wywiadu za współudział w torturowaniu cywilów. To przełomowy wyrok: po raz pierwszy członek reżimu Baszara el-Asada odpowiedział za zbrodnie przeciwko ludzkości. "Poprzez dzisiejszy wyrok sąd po raz pierwszy potwierdził, że czyny syryjskiego rządu i jego współpracowników to zbrodnie przeciwko ludzkości" - powiedział reprezentujący część ofiar Patrick Kroker z Europejskiego Centrum Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka (ECCHR). Mężczyzna był sądzony na podstawie zasady jurysdykcji uniwersalnej, która pozwala obcemu państwu ścigać zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym zbrodnie wojenne i ludobójstwo niezależnie od miejsca, w których zostały popełnione. Felieton Katarzyny Semaan. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: dr Kamil Zajączkowski (dyrektor Centrum Europejskiego UW), Arkadiusz Legieć (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) 

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans