Reformy na Ukrainie. Zaniewicz: jest jeszcze dużo do zrobienia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 18:23
Szef Rady Europejskiej Charles Michel spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, aby porozmawiać m.in. o walce z korupcją na Ukrainie. - W tym momencie chodzi głównie o reformę wymiaru sprawiedliwości, który niestety blokuje działanie instytucji antykorupcyjnych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Wołodymyr Zełenski i Chalres Michel podczas wizyty we wschodniej Ukrainie
Wołodymyr Zełenski i Chalres Michel podczas wizyty we wschodniej Ukrainie Foto: PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT HANDOUT

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Dr Bonikowska: członkowie UE mają kłopot ze wspólnym stanowiskiem wobec Rosji
Posłuchaj
19:47 [ PR1]PR1 (mp3) 2 marzec 2021 17_31_35.mp3 Charles Michel na Ukrainie, rosyjskie szczepionki na Słowacji, Holandia i elektrownie jądrowe, afera w klubie FC Barcelona (Jedynka/Więcej świata)

Po Mołdawii i Gruzji, szef Rady Europejskiej udał się dziś na Ukrainie, gdzie razem z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim odwiedził wschodnią część kraju. Podczas wizyty Charles Michel zapewniał o unijnym wsparciu dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz zachęcał władze do koniecznych reform.

Zrobiono wiele, ale…

Charles Michel mówił również, że za kadencji Wołodymyra Zełenskiego Ukraina odnotowała duże postępy, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia w kwestii praworządności, reformy sprawiedliwości oraz walki z korupcją. - Od 2014 roku, kiedy tak naprawdę ruszył proces budowy nowych instytucji antykorupcyjnych na Ukrainie, zrobiono bardzo wiele. Za prezydenta Zełenskiego zamknięto etap instytucjonalny budowy systemu antykorupcyjnego i zwieńczeniem tego było uruchomienie Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego. Są to struktury niezależne od innych aparatów bezpieczeństwa, co pozwala im być w mniejszym stopniu zależnym politycznie - komentuje Maciej Zaniewicz.

Ekspert Jedynki zauważa jednak, że "ostatnio trochę nastąpił krok wstecz i związany był on z wyrokiem Sądu Konstytucyjnego, na którego mocy działalność instytucji antykorupcyjnych tak naprawdę została dość mocno sparaliżowana".

- Pod tym kątem należy odczytywać wypowiedź Michela i jest to jednak nacisk ze strony Unii Europejskiej. Wcześniej na poprawienie tej sytuacji naciskały również państwa G7 oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zdecydował się na razie wstrzymać wypłatę kolejnej transzy fiskalnej pomocy makroekonomicznej. Tak więc z jednej strony zrobiono wiele i zamknięto pewien etap, natomiast w przypadku funkcjonowania w praktyce jest jeszcze dużo do zrobienia i chodzi w tym momencie głównie o reformę wymiaru sprawiedliwości, który niestety blokuje działanie instytucji antykorupcyjnych - uważa Maciej Zaniewicz.

Walka z COVID-19

W ciągu siedmiu ostatnich lat, jak podkreślał Charles Michel, Unia Europejska zaoferowała Ukrainie 16 miliardów euro. Teraz w dobie pandemii koronawirusa ważne jest także wsparcie w walce z COVID-19. Jak Ukraina radzi sobie z pandemią?

- Na Ukrainie największym problemem było znalezienie szczepionek. Dopiero tydzień temu przyjechała pierwsza dostawa w postaci pół miliona szczepionek, natomiast dzień później rozpoczęto szczepienie. Dzisiaj symbolicznie zaszczepił się Zełenski. Wciąż jednak występują dość duże problemy, tj. logistyczne w zakresie dystrybucji szczepionek, ale także z ich pozyskaniem. Ukraina jest jednym z ostatnich państw regionu pod względem rozpoczęcia programu szczepień - wyjaśnia Maciej Zaniewicz.

Czytaj także:

Ponadto w audycji:

- Na lotnisku w Koszycach na Słowacji wylądował samolot z pierwszym transportem rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Łącznie Rosjanie mają dostarczyć 2 miliony dawek. Najwcześniej za dwa tygodnie na Słowacji mogą rozpocząć się dobrowolne szczepienia rosyjskim preparatem. Korespondencja Wojciecha Stobby.

- W holenderskiej telewizji RTL Nieuws podczas drugiej debaty przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Holandii premier Mark Rutte zaproponował budowę nowych elektrowni jądrowych, by w przyszłości kraj nie był skazany na "gaz od Putina z Rosji". Rozmowa z prof. Sławomirem Magalą z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie.

- Josep Maria Bartomeu, były prezes klubu FC Barcelona został zatrzymany przez katalońską policję. W klubie trwa rewizja, a Bartomeu jest podejrzewany o narażenie Dumy Katalonii na straty finansowe, korupcję oraz wynajęcie hejterskiej agencji marketingowej. Akcji nadano kryptonim "BarcaGate". Materiał Michała Strzałkowskiego.

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: Maciej Zaniewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), prof. Sławomir Magala (Uniwersytet Erazma w Rotterdamie)

Data emisji: 2.03.2021

Godzina emisji: 17.31

DS

Czytaj także

Spotkanie przywódców Rosji i Białorusi. Ekspert: Łukaszenka znowu poczuł się silniejszy

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 19:03
Na rozmowach w Soczi na południu Rosji Aleksandr Łukaszenko podziękował Władimirowi Putinowi za pomoc gospodarczą Moskwy dla Mińska. Białoruski dyktator oświadczył, że do podpisania gotowe są już niemal wszystkie z 33 map drogowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin integracji. Czy złe relacje Rosji i Białorusi z Zachodem spowodują większą integrację obu państw?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Zajączkowski: jest szansa, aby przyśpieszyć dostawy szczepionek do UE

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 19:20
W czwartek rozpoczął się unijny wideoszczyt poświęcony walce z koronawirusem. Europejscy przywódcy rozmawiają o zwiększaniu mocy produkcyjnych szczepionek, nowych mutacjach wirusa, paszportach szczepień oraz ograniczeniach w podróżowaniu.
rozwiń zwiń