Andrzej Talaga: francuska koncepcja strategicznej autonomii UE jest dla Polski groźna

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 18:40
Ubiegłotygodniowy unijny wideoszczyt ujawnił duże różnice zdań przywódców co do tzw. strategicznej autonomii. Za tą koncepcją i zbliżeniem z Rosją opowiedział się prezydent Francji Emmanuel Macron. Andrzej Talaga, analityk, zwraca uwagę na twarde "nie" ze strony Niemiec. - Ale francuska koncepcja groźna jest dla Polski - zauważa.
Armia amerykańska podczas ćwiczeń
Armia amerykańska podczas ćwiczeńFoto: StockPhotosLV / Shutterstock.com

Unia Europejska free shutt-1200.jpg
Dr Bonikowska: członkowie UE mają kłopot ze wspólnym stanowiskiem wobec Rosji

Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute zwraca uwagę na twarde "nie" ze strony Niemiec. - Ale francuska koncepcja jest groźna dla Polski - zauważa. Podkreśla, że bez Niemiec nie da się utworzyć żadnej europejskiej armii, a marzy o tym prezydent Francji. Który i tak spuścił z tonu, bo kiedyś prorokował "śmierć mózgową NATO".


Posłuchaj
19:01 Jedynka-3-03-2021-więcej-świata.mp3 Francuska koncepcja autonomii strategicznej jest dla naszego kraju groźna (Więcej świata/Jedynka)

1200_żołnierz_TT.jpg
Powstanie wspólna armia europejska skoordynowana z NATO? Dr Lorenz: idziemy w dobrym kierunku

Francja chce przewodzić Europie

Dla Polski niebezpieczeństwo francuskiej koncepcji polega na tym, że Macron postulował utworzenie europejskiej armii z kontyngentów narodowych, ale także zastąpienie amerykańskiego parasola atomowego francuskim. A potencjał nuklearny Francji i potencjał USA to zupełnie coś innego.

Cała francuska koncepcja stała się - jak to określił ekspert - "kukłą" w momencie, kiedy Niemcy powiedzieli "nie". - Nikt takiej autonomii nie zbuduje, ponieważ nie ma takiej chemii w Europie poza Francją - ocenia Andrzej Talaga.

Posłuchaj całej audycji, w której również:

Odpowiedź Wspólnoty i państw członkowskich na ingerencje z zewnątrz i dezinformację ze strony Rosji czy Chin jest słaba i nieskuteczna - to zdanie deputowanych ze specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego. Krytykowali też szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Zmienił się stosunek Szkotów do wystąpienia ze Zjednoczonego Królestwa. Za pozostaniem w Wielkiej Brytanii opowiedziało się 44 procent badanych. Zwolenników secesji było o punkt procentowy mniej. Chociaż różnica jest minimalna, wyniki uznano za poważne ostrzeżenie dla szefowej szkockiego rządu Nicoli Sturgeon. To pierwszy od końca marca 2020 roku sondaż, w którym zwolenników niepodległości jest mniej niż opowiadających się przeciwko rozwodowi z Londynem.
O nastrojach w Szkocji i całej Wielkiej Brytanii i walce z pandemią rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem z Grupy Britannia Uniwersytetu Warszawskiego.

Doradcy prawni rządu w Madrycie rozważają, komu oddać zrabowane w Polsce przez nazistów w czasie II wojny światowej obrazy z XV w., które rok temu odnalazły się w Hiszpanii - polskiemu ministerstwu kultury czy potomkom ograbionej rodziny - poinformował dziennik "El Pais". Pierwszą właścicielką dzieł sztuki była księżna Izabela z Czartoryskich Działyńska z Gołuchowa w Wielkopolsce. Obrazy "Mater Dolorosa" (Matka Bolesna) i "Ecce Homo", tworzące dyptyk religijny autorstwa XV-wiecznego flamandzkiego malarza Dierica Boutsa zostały wywiezione w 1941 r. i ukazały się na rynku handlu dziełami sztuki w Madrycie w 1973 r. Pod koniec marca ubiegłego roku polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ostrzegło na podstawie zebranej dokumentacji, że obrazy były zrabowane w trakcie II wojny światowej. Od kilku dni oba płótna wystawione są po raz ostatni w muzeum w Pontevedrze. Tematem towarzyszącej im wystawy są grabieże dzieł sztuki, do których dochodzi podczas konfliktów wojennych. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), dr Krzysztof Winkler (Grupa Britannia Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.03.2021

Godzina emisji: 17.33

ag


Czytaj także

"Nie jest to żadna alternatywa dla NATO". Liberadzki o pomyśle wspólnej armii europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 16:20
- Cieszy mnie deklaracja prezydenta Joe Bidena, że Ameryka powróciła do Europy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Liberadzki, poseł do Parlamentu Europejskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe". Dr Kowalski o budowie autonomii strategicznej UE

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 11:35
- Pomysł jest taki, żeby Unia Europejska była w przyszłości samowystarczalna, ponieważ poleganie na zewnętrznych organizmach może nieść ze sobą pewne ryzyko - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kowalski, ekspert ds. międzynarodowych, komentując pomysł budowy strategicznej autonomii UE. 
rozwiń zwiń